Батареї опалення: як стравити повітря через кран і без ньогоСпустити повітря з батареї опалення – здається простим заняттям. Однак твердження вірне, якщо радіатор оснащений працюючим краником зі зручною рукояткою. Іноді він взагалі відсутній або конструкція вимагає застосування інструменту. До того ж для досягнення позитивного результату ще важливо знати, коли потрібно стравлювати повітря і наскільки багато потрібно злити з батареї води.

Чому в радіаторах водяного опалення накопичується повітря

Про появу всередині радіаторів повітря не виникає питань, коли елементи опалення щойно встановлено нові або піддавалися капітального ремонту. Складніше з’ясувати, звідки беруться повітряні пробки під час інтенсивної експлуатації системи. Причиною тому часто є допущені помилки монтажу або експлуатації.

Якщо охопити всі випадки виникнення проблеми, то повітря в опаленні з’являється з наступних причин:

 • у самопливної системи не дотримано ухил труб;
 • батарея виставлена ​​на кронштейни не за рівнем з суворою горизонтальністю;
 • заливка води в систему опалення виконана неправильно;
 • розгерметизація вузлів, погане з’єднання деяких елементів опалення;
 • відсутність автоматики для стравлювання повітря або її поломка;
 • проведення дрібного ремонту окремого вузла, внаслідок чого сталася розгерметизація системи;
 • скупчення великої кількості іржі всередині секцій батарей;
 • заливка в автономне опалення нової порції води, що містить велику домішку повітря.

Батареї опалення: як стравити повітря через кран і без нього
Порушення горизонтальності батареї призведе до її частого завоздушіванію

Саме з якої причини з’явився всередині батареї повітря з’ясувати складно. Однак, знаючи їх, варто заздалегідь вжити заходів, спрямованих на зниження ймовірності завоздушіванія опалення.

Як зрозуміти, що батарея завоздушена

Ознаки освіти повітряних пробок проявляються відразу. Тут не треба бути великим фахівцем, щоб зрозуміти, що настала необхідність позбутися від повітря в радіаторі опалення методом його стравлювання.

Батареї опалення: як стравити повітря через кран і без нього
Про появу повітря свідчать холодні ділянки батареї

Про завоздушіванію опалення можна дізнатися за такими ознаками:

 1. Повітря служить своєрідним ізолятором тепла. У тому місці, де він накопичується всередині батареї, секції не прогрівається від теплоносія. Ділянки легко визначити, доторкнувшись до радіатора долонею руки.
 2. Про наявність повітря сповістить булькання в батареях, коли працює опалення.
 3. Автономне опалення закритого типу оснащують манометром. Якщо вимірювальний прилад показав падіння тиску в системі, то воно не відбувається без особливої ​​причини. Ймовірно, десь з’явилася текти через розгерметизацію вузла. Природно, з витіканням теплоносія всередину системи проникає повітря.

При появі одного з причин треба спустити повітря з батареї в квартирі, після чого працездатність опалення відновиться.

Важливо! Причиною охолодження батареї може послужити засмічення іржею або брудом однією з підвідних труб. Якщо при зливанні з крана Маєвського тече сильний струмінь води без ударів повітря, то проблема не в завоздушіванію.

Коли потрібно спускати повітря в батареях

Натравлюванням повітря потрібно займатися відразу, як тільки виявиться одна з перерахованих причин. Однак виявити їх можна тільки протягом сезону, коли працює опалення.

Завоздушіваніе легко виявити в період роботи опалення

Важливо знати, що повітря утворюється усередині системи навіть тоді, коли вона не працює. Багато цього нюансу не приділяють увагу, а дарма. Кисень всередині батареї і металевих труб сприяє утворенню корозії. Шматки іржі відвалюються, утворюються засмічення. Щоб продовжити термін експлуатації системи, повітря в батареях опалення в квартирі стравлюють навіть влітку.

У цей період найчастіше відбувається завоздушіваніе з наступних причин:

 1. Літній період відводиться для ремонту опалення. Сантехніки обслуговуючої організації змінюють вентилі, прогнилі труби. Щоб відремонтувати окрему ділянку, воду скидають з усього стояка.
 2. Власники квартир влітку самостійно займаються ремонтом свого опалення. Через відсутність можливості відключення контуру від централізованої системи, воду аналогічно скидають з усього стояка. У деяких випадках зливають з усього багатоповерхового будинку.
 3. Якщо запірна арматура на вході в багатоквартирний будинок була перекрита, за законами фізики обсяг теплоносія зменшився. Після відкривання засувок подається під тиском вода всмоктує повітря і заповнює їм стояки.
 4. Часто на літній період слюсаря навмисно скидають тиск з стояків, щоб уникнути в майбутньому зайвої роботи. Справа в тому, що чавунні старі батареї після зупинки опалення іноді починають текти на місцях з’єднання секцій, якщо вони тривалий час стоять під високим тиском холодного теплоносія. Слюсарям простіше скинути тиск, ніж міняти безліч прокладок, виконуючи складну розбирання секцій.

Щоб развоздушіть весь стояк, треба спустити повітря з батареї на останньому поверсі або горищі, що залежить від схеми опалення. Цією роботою зазвичай займаються самі слюсаря перед початком опалювального сезону. Господарю кожної квартири, прикріпленою до цього стояка, необхідно самостійно зі своїх радіаторів влітку періодично стравлювати повітря, щоб власна система по максимуму залишалася заповнена теплоносієм.

Як спускати повітря з батарей опалення

Для видалення повітряних пробок створені спеціальні вузли. Працюють вони в ручному або автоматичному режимі, що залежить від пристрою. Така арматура повинна стояти на кожному радіаторі і складних ділянках трубопроводу.

Як стравити повітря з батареї через кран

Найпростішим і поширеним вузлом для розповітрювання опалення є кран Маєвського. Встановлюють його на одній з верхніх пробок батареї.

Батареї опалення: як стравити повітря через кран і без нього
Кран Маєвського є найпоширенішим вузлом для стравлювання повітря з батарей

Важливо! Для того щоб спустити повітря з батареї старого зразка, раніше замість кранів Маєвського часто встановлювали звичайні водорозбірні краники з бронзи, що застосовуються на рукомийниках. Суть процедури розповітрювання не змінюється в залежності від того, якої конструкції встановлений вузол.

Якщо говорити про кранах Маєвського, то вони теж мають багато різновидів. Застарілі моделі створені під викрутку або ключ. З одного боку, в цьому є плюс. Некваліфіковані люди або діти самостійно не відкриють кран, що запобіжить затоплення квартири. З іншого боку, створюються незручності обслуговування. Щоб відкрутити кран, треба при собі мати інструмент. Іноді він може закипати твердими відкладеннями. Надмірне зусилля інструментом призводить до обриву робочого штока.Сучасні крани Маєвського оснащені знімними ручками. Отвір для стравлювання розташоване збоку, що дає можливість зручно зливати теплоносій в підставлену ємність.

Щоб краном Маєвського спустити повітря з батареї, потрібно виконати наступні дії:

 1. Ділянка батареї біля крана обертають ганчіркою. Вона запобіжить розбризкування води по кімнаті. Під зливний отвір підставляють ємність.
 2. Шток крана інструментом або за рукоятку повільно відкручують, поки не з’явиться шипіння повітря. Якщо механізм прикипів, не можна намагатися зірвати його зусиллям. Шток намагаються акуратно розхитати легкими натисканнями в різні боки.
 3. Коли з отвору зашипить повітря, чекають появи рівною струменя води. Зливають приблизно до 2 л.
 4. Кран закручують, очікують близько 10 хвилин. Процес повторюють, щоб упевнитися у відсутності повітря.

Після процедури кран перевіряють на відсутність протікання. Знімну ручку краще зняти, щоб до неї не дісталися діти.

Як спустити повітря з батареї без крана

Відсутність крана для стравлювання повітря ускладнює обслуговування опалення. Однак в деяких випадках він не потрібен. Перший приклад – це опалення з автоматичним відводом повітря. Вузол влаштований так, що самостійно видаляє з системи повітря. Господарю квартири необхідно тільки періодично засвідчуватися, що відведення повітря працює.

Другий приклад – це автономне опалення відкритого типу. Система передбачає наявність розширювального бака для води. Встановлений він в найвищій точці робочого контуру. Все повітря буде виходити через бак. Важливо тільки постійна присутність в ньому невеликого рівня води. Якщо господар прозевает, опалення «завоздушена» через порожній розширювальний бак. Щоб вигнати повітря, досить додати в систему води. Однак затоку здійснюють через штуцер, встановлений на найнижчій точці контуру. Зазвичай це вхід зворотного трубопроводу в котел.

У автономної системи закритого типу через розширювальний бак неможливо стравити повітря, так як замість нього варто гідроакумулятор. Неможливо зайнятися розповітрювання, якщо відсутні автоматичні відвідників і крани. В цьому випадку доведеться вдаватися до радикального методу – часткового відкручування бічній пробки радіатора.

Увага! Відкручувати частково пробку радіатора для видалення повітря можна тільки на автономному опаленні власного будинку з низьким тиском теплоносія.

Батареї опалення: як стравити повітря через кран і без нього
Для відведення повітря через пробку батареї знадобиться газовий ключ

Небезпека методу обумовлена ​​затопленням приміщення. З цієї причини його не можна використовувати в квартирах. По-перше, централізоване опалення працює під високим тиском. Якщо на пробці погана різьблення, її відразу зірве з батареї при спробі відкрутити. По-друге, в квартирі постраждає не тільки власне приміщення, а й сусіди, розташовані поверхами нижче.

Методом може скористатися власник власного будинку на свій страх і ризик. Для розповітрювання на пару витків відкручують одну з верхніх пробок батареї, до якої не підведений трубопровід. Тобто, вона виконує роль заглушки. Пробка може бути з лівого або правого різьбленням. Найчастіше заглушки на чавунних радіаторах лівосторонні, але краще упевнитися легким проворачиванием в різні боки.

Після відкручування газовим ключем заглушки на пару витків, зашипить повітря. Перед цим під батареєю потрібно застелити плівку, приготувати ганчір’я і відра для збору води. Згодом повітря буде виходити частково з бризками. Коли шипіння повністю припинитися, почне капати вода, заглушку закручують, підмотавши кілька витків льону або ФУМ-стрічки.

Скільки потрібно спускати повітря в батареях

Тривалість процедури визначають індивідуально. Все залежить від схеми, типу опалення, ступеня завоздушіванія. Зазвичай процес вважається завершений, коли з крана перестане шипіти повітря, а вода потече рівною цівкою.

Батареї опалення: як стравити повітря через кран і без нього
Процес розповітрювання вважається завершеним, коли з крана стабільно цівкою тече вода

Щоб впевнено прибрати повітряну пробку в батареї опалення, через кран зливають 3 відра води. З такою кількістю теплоносія гарантовано піде все повітря.

Як уникнути появи повітряних пробок

Повністю на 100% виключити утворення повітряних пробок неможливо навіть в сучасному опаленні. А ось зменшити ймовірність їх утворення можна, якщо дотримуватися ряду правил.

Батареї опалення: як стравити повітря через кран і без нього
У змонтованого опалення по правильній схемі завоздушіваніе відбувається рідко

В першу чергу потрібно правильно змонтувати всі опалювальні прилади, підібрати оптимальну схему опалення для конкретного будинку. Батареї виставляють строго горизонтально. Укладання трубопроводу виконують з ухилами. Кожен радіатор оснащують краном Маєвського або встановлюють автоматичні воздухоотводчики. Причому вузол додатково ставлять на складних ділянках трубопроводу, де існує ризик утворення пробки.

В автономну систему доливають воду через обратку. Для цього передбачають в нижній точці контуру штуцер із запірним органом. Якщо автономна система відкритого типу, постійно підтримують рівень води в розширювальному баку.

Надане відео допоможе спустити повітря з радіатора опалення:

Поради професіоналів

Кілька порад від професіоналів допоможуть безпечно развоздушіть систему і зменшити ймовірність утворення заторів:

 1. Доливають воду в контур остиглого автономного опалення завжди з нижньої точки під невеликим тиском. Після доливання включають котел, нагрівають теплоносій до температури 60 ° С, починають стравлювати повітря з кожної батареї через кран Маєвського. При необхідності після обслуговування всіх радіаторів ще доливають в систему води.
 2. Стрижень з крана Маєвського повністю не можна викручувати. Під струменем гарячої води назад його вкрутити складно, а часто – неможливо.
 3. Відкручувати пробку радіатора в квартирі строго заборонено. Централізоване опалення працює під високим тиском. Якщо заглушку зірве, будуть затоплені всі розташовані нижче на поверхах квартири.

Якщо з розповітрювання виникають проблеми, оптимально викликати фахівця з обслуговуючої організації, який має право відключити стояк для ремонту навіть в опалювальний період.

Висновок

Спустити повітря з батареї опалення можна безпечно, коли працюють всі крани. Про це потрібно потурбуватися ще влітку, коли йде ремонт тепломереж. В цей час слюсар обслуговуючої організації відключить стояк, і власник квартири спокійно може встановити нові крани.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *