Чавунна батарея опалення: як розібрати по секціях своїми рукамиУ будь-якому будинку настає такий момент, коли опалювальне обладнання потребує заміни або ремонту. Розібрати чавунну батарею власними руками не складе труднощів, якщо в будинку є відповідні інструменти.

Особливості розбирання чавунної батареї своїми руками

Установка опалювальних систем в будинках і квартирах проводиться за допомогою чавунних радіаторів MC-140. У процесі складання конструкції використовують прокладки для ущільнення і ніпельні гайки, що фіксують секцію. Коли справа доходить до розбирання батареї, то процедура ускладнюється в результаті тривалого терміну експлуатації, внаслідок чого простір між секторами прикипає іржею. Отже, роз’єми під ключ зношуються в зв’язку з постійним тепловим впливом.

Чавунна батарея опалення: як розібрати по секціях своїми руками
Розбирання чавунної батареї швидше відбувається на вулиці

Варто врахувати той факт, що чавунне обладнання має досить велику вагу (12 секторів прирівнюються до 85-90 кг), тому одній людині буде важко впоратися з розбиранням конструкції. У даній ситуації демонтажних ключем виступає сталевий прут округлої форми діаметром 18-22 мм. З іншого кінця повинна бути сплющена частина в розмірі 30-40 мм. Товщина виробу – не більше 6 мм. З одного кінця прута необхідно зробити міцне кільце, в яке в подальшому буде потрібно встановити силовий важіль.

Важливо! Довжина розбірного інструменту повинна відповідати половині довжини чавунної батареї (запас 30 мм).

Підготовка до розбору чавунної батареї

Розібрати чавунну батарею простіше за межами житла. Ідеальним варіантом вважається відкритий простір зі свіжим повітрям, так як під час розбирання найімовірніше буде застосовано нагрівання конструкції. Батарею потрібно покласти на дерев’яний трап або бруски, після чого промити стягують вузли рідиною. Можна спробувати провести розбирання акуратно, але якщо гайки не піддаються добровільної розкрутці, тоді слід виконати такі маніпуляції:

 1. Загострити з’єднують вузли конструкції. Розібрати чавунне обладнання можна за допомогою пальника або паяльної лампи. Нагрівання повинен проходити по всьому периметру з’єднує вузла. Коли гайка загостритися, можна пробувати зривати елемент. У разі невдачі провести повторний нагрів батареї. Як правило, під час роботи з розпеченими деталями необхідно користуватися індивідуальними засобами захисту. Це окуляри, капронові рукавички і щільна одяг.
 2. Розрізати стики з’єднувальних елементів. Щоб розібрати чавунну батарею без ключа, досить використовувати болгарку. Під час обрізки необхідно плавно переміщувати ріжучий інструмент по всій осі стику. Завдяки цьому на батареї не з’являться відколи, тріщини або забої. Звичайно, застосування ножівки також допоможе розрізати метал, проте, на дану процедуру піде більше часу.
 3. Розібрати деформований сектор. Якщо немає можливості нагрівання або розпилу, можна використовувати важку кувалду для розбору піддаються вузлів. Чавун – метал крихкий, тому варто починати з середини, після чого вийде швидко розбити чавунні батареї. Однак такий варіант небезпечний тим, що в результаті може призвести до пошкодження функціонують секції.

Найчастіше ці методи використовують під час розбирання старих батарей, так як в нових радіаторах різьблення і футорки не встигають окислюватися в зв’язку з коротким терміном служби.

Що потрібно, щоб розібрати чавунні батареї

Перед тим як розібрати чавунну батарею по секціях, можна ознайомитися з наступним відео:

Спочатку слід підготувати місце і інструмент для розбору. Що необхідно придбати:

 • ключ трубний, серії №3 для знімання контргаек;
 • труборіз, пилку по металу і болгарку;
 • важку кувалду, молоток і зубило;
 • сталевий прут діаметром 18-22 мм;
 • дерев’яний трап або підставку;
 • газовий пальник або паяльну лампу;
 • рукавички і окуляри;
 • крейда.

Як розібрати чавунний радіатор

Безпосередньо перед самою розкруткою сектора варто помістити металевий прут поверх радіатора і поєднати робочу поверхню елемента з кріпильних втулкою. З торцевої частини конструкції зробити крейдою точку на пруті і помістити вузол в батарею до позначки. Таким чином виміряти довжину труби.Чавунна батарея опалення: як розібрати по секціях своїми руками
Почергове скручування ніпелів не дозволить заклинити різьблення

Далі, потрібно визначитися з видом різьблення (права чи ліва), так як від цього залежить напрямок обертання трубного ключа. З’ясувати це досить легко, потрібно вивернути вільну втулку, після чого з’явиться напрямок. У тому випадку, якщо різьблення права, значить, повертати інструмент потрібно проти годинникової стрілки. Ліва – природно в протилежну сторону.

Чавунна батарея опалення: як розібрати по секціях своїми руками
Після розбирання різьблення і обертові елементи потрібно зачистити від іржі

Наступний етап – розкрутка самого радіатора. Для цього буде потрібно розібрати сектора, по черзі зриваючи різьблення з ніпелів. Процедуру слід здійснювати акуратно, дотримуючись ширину між секторами не більше 5 мм. В іншому випадку секція може перекоситися, в результаті чого відбудеться заклинювання ніпеля. Розібрати конструкцію допоможе сталева труба, яка виступає в якості силового плеча.

Як розібрати стару чавунну батарею

Як правило, щоб розібрати секцію старого чавунного радіатора може знадобитися паяльна лампа або пальник. Проблема полягає в тому, що з часом різьблення покривається корозією, через що обертання стає практично неможливим. У даній ситуації стики слід загострити, після чого зірвати ніпелі з двох сторін радіатора.

Чавунна батарея опалення: як розібрати по секціях своїми руками
Своєчасна очищення батареї полегшить процес розбирання

Якщо батарея служила довго, то ніпель, скоріше за все, повністю заіржавіє. При таких обставинах трубний ключ буде марний, тому краще використовувати болгарку або пилу по металу. Розібрати зайві частини ніпелів можна за допомогою молотка, а пошкоджені ділянки радіатора прочистити металевою щіткою.

Коли жоден з перерахованих варіантів не допомагає, тоді слід скористатися кувалдою і розбити зайві частини радіатора. Чавунну батарею в горизонтальному положенні помістити на дерев’яний щит, після чого бити по деформованому сектору. Місцем удару буде служити середня осьова поверхня секції. Під час проведення процедури сектора почнуть відвалюватися від конструкції.

Як розібрати нову чавунну батарею

Варто зауважити, що в частих випадках навіть нові опалювальні пристрої виходять з ладу і на це є маса причин: брак на виробництві або неякісна збірка вузлів. У будь-якому випадку доведеться вдатися до ремонту, а, значить, розбиранні чавунної батареї.

Чавунна батарея опалення: як розібрати по секціях своїми руками
Зняти футорки на нових батареях можна за допомогою звичайного розвідного ключа

Щоб розібрати нову батарею, в першу чергу необхідно відключити її від лінії живлення, слив при цьому всю рідину. Вода в батареї додасть ваги до конструкції, через що одній людині буде важко зняти радіатор. Далі, слід акуратно покласти обігрівальний елемент на піддон або трап в горизонтальному положенні. На нових батареях різьблення не може пошкодитися, тому скрутити футорки і заглушки не складе труднощів. Перші потрібно знімати плавно і послідовно одна за одною. Ширина між елементами не повинна перевищувати 5 мм.

Важливо! Під час розбирання нових батарей не рекомендується вдаватися до допомоги паяльника або кувалди.

Поради професіоналів

На думку експертів, розбирання чавунних радіаторів повинна відбуватися без втручання важких інструментів. Ремонт секцій має на увазі продування і очищення ємностей від корозії та іншого багаторічного сміття. У такому випадку доцільніше буде використовувати розжарювання поверхні, так як, крім розбирання, висока температура дозволить відколотися великим шматках іржі.

Висновок

Використовуючи перераховані методи, можна самостійно розібрати чавунну батарею в домашніх умовах. Щоб не пошкодити радіатор під час демонтажу, варто діяти акуратно і дотримуватися зазначених інструкцій.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *