Чавунні батареї: ремонт своїми руками, причини поломокРемонт чавунних радіаторів опалення буває поверхневим і капітальним. У першому випадку намагаються усунути текти найпростішими способами, щоб «дотягнути» до закінчення опалювального періоду. У другому варіанті піддають батарею повному розбиранні, розкручують секції, роблять промивання.

Особливості ремонту чавунної батареї

За своєю структурою чавун від звичайного металу відрізняється крихкістю. Основною особливістю його ремонту є обережне поводження з радіатором. При появі течі пошкоджену ділянку не можна обстукувати від іржі і накипу. Нанесені удари приведуть до появи нових мікротріщин, які при надходженні гарячого теплоносія почнуть розширюватися.

Це стосується і чавунних радіаторів, які піддають промивці. Не можна бити по секціях металевим молотком, щоб швидше відпала бруд. Якщо передбачена розбирання на секції, то сполучні ніпелі розкручують обережно. Вони теж чавунні і можуть тріснути.

Порада! У старому радіаторі сполучні чавунні ніпелі розкрутити складно, так як різьблення сильно закисают. Спростити ситуацію допомагає прогрівання паяльною лампою.

Чавунні батареї: ремонт своїми руками, причини поломок
Незважаючи на масивний вага, чавунний радіатор крихкий і боїться ударів

Якщо ремонт течі можна здійснити методом накладки бандажа, то ділянку біля тріщини просто зачищають. Такі дії не зруйнують чавунні стінки секції. Під час промивання іноді потрібно простукування. Робити це можна, але легенько і тільки дерев’яним молотком.

Чавунні радянські радіатори після тривалого терміну служби виглядають неестетично. Часто з цієї причини від них намагаються позбутися. Однак їх можна перетворити абсолютно в нові батареї, якщо скористатися ще однією особливістю ремонту. Він складається з чотирьох дій:

 1. Чавунний старий радіатор промивають хімічними реагентами. Дія допомагає очистити всередині секції від бруду, іржі, твердих сольових відкладень.
 2. Промитий радіатор розбирають на секції. Ділянка колектора, де потрібно розкрутити чавунний ніпель, прогрівають паяльною лампою.
 3. Кожну чавунну секцію зверху піддають піскоструминної обробці. В результаті її не можна буде відрізнити від нового виробу.
 4. Після очищення чавунні секції знову збирають в батарею. На ділянках стикування колекторів ставлять нові ущільнювальні кільця. Якщо ніпелі погані, їх аналогічно змінюють. Оптимально замінити бічні пробки, де проводиться підключення трубопроводу до радіатора. У них різьблення вже буде зношена, і в цьому місці може проявитися текти.

Після проведеного ремонту на виході з’являється новий радіатор. Саме такі чавунні батареї найчастіше після відновлення продають фірми, видаючи їх за новий товар. Тепер залишилося радіатор пофарбувати і повісити на своє місце.

Чому може зламатися чавунна батарея

Причин виникнення дефекту на чавунних секціях радіатора мало, але вони є. Неполадки можуть навіть виявитися без освіти течі, що позначиться на погану роботу батареї. Щоб знайти вірний спосіб ремонту, потрібно правильно визначити причину поломки:

 1. Чавунні прилади опалення важкі. Якщо їх підвішувати на слабких кронштейнах, з часом відбувається перекіс. Секції починають «завоздушіваться» і не гріють. З слабких кронштейнів радіатор здатний зірватися, обірвати трубопровід. При падінні від удару на чавунних секціях з’являться тріщини.
  Чавунні батареї: ремонт своїми руками, причини поломок
  Від гідроудару здатна тріснути стінка секції
 2. Чавун слабоустойчів до гідроударів в системі опалення, інших механічних впливів, що наноситься людиною під час монтажу. Навіть якщо секція не тріснула, текти здатна проявитися в місцях з’єднання.
 3. Засмічення є поширеною причиною несправності. Всередині секцій осідають бруд, сольові відкладення. Періодично потрібно проводити капітальний ремонт з промиванням хімічними реагентами.
  Чавунні батареї: ремонт своїми руками, причини поломок
  Гумові кільця на з’єднанні колекторів секцій періодично потрібно міняти
 4. У місцях з’єднання колекторів секцій встановлені гумові кільця. Згодом прокладки зношуються. Гуму роз’їдають хімічні реагенти під час промивання. При капітальному ремонті прокладки обов’язково змінюють.
 5. Причиною поломки може стати банальне розморожування радіатора. Наприклад, господар довгий час не з’являється на дачі. При сильних морозах теплоносій замерзає в системі опалення. Від розширення води чавунну секцію розриває.

Ознаки поломки виявити нескладно. Про забруднення або завоздушіванію радіатора свідчать непрогріті ділянки. Якщо на чавунній поверхні ще немає течі, але вже з’явився білий або іржавий наліт, це перший «дзвінок» про небезпеку. З ремонтом затягувати не можна.

Порада! Якщо на радіаторі одночасно проявляється кілька ознак несправності, його краще замінити. Демонтовану батарею відправляють на капітальний ремонт.

Способи ремонту чавунних батарей опалення

Технологія ремонту залежить від причини несправності. Якщо відбувається часте завоздушіваніе через перекіс, радіатор вирівнюють по горизонталі на стіні, підсилюють додатковими кронштейнами. При засмітті секцій спосіб ремонту один – промивка реагентами.

При появі течі часто застосовують народні способи ремонту:

 1. Невелику тріщину на секції ліквідують заклеюванням епоксидною смолою з шматочками марлі. Цей метод допоможе усунути текти на підвідної до радіатора трубі або в місці з’єднання колекторів секцій.
  Чавунні батареї: ремонт своїми руками, причини поломок
  Для усунення течі на доступному ділянці намотують бинт, просочений епоксидною смолою
 2. Колектор радіатора або труба, що підводить мають круглий перетин. Усунути текти допоможе накладення хомута.
 3. Заклеїти тріщину на радіаторі допоможе холодне зварювання. Засіб для екстреного ремонту нагадує пластилін, який потрібно розім’яти руками і наклеїти на чисту поверхню.
  Чавунні батареї: ремонт своїми руками, причини поломок
  Холодне зварювання допоможе швидко усунути текти

Кожен спосіб ремонту підбирають індивідуально для конкретної ситуації. Все залежить від того, в якому місці утворилася текти.Як відремонтувати чавунну батарею опалення

Ремонт починають з підготовчих дій. Під радіатором застеляють плівку, так як без води і бруду тут не обійтися. Важливо знати, якщо обраний спосіб заклеювання епоксидною смолою або холодним зварюванням, то радіатор потрібно відключити від системи опалення, інакше текти теплоносія не дасть приклеїтися бандажу до чавунної поверхні. Однак зробити це можна, коли батарея оснащена запірною арматурою.

Припустимо, крани на підводці труб до радіатора є. Перед початком ремонту їх потрібно закрити. Наступним дією зливають з батареї теплоносій, щоб усунути текти. Проблемну ділянку зачищають від фарби, бруду, іржі. Знежирюють ацетоном або спиртом. Епоксидну смолу наносять на смужку бинта або х / б тканини. Якщо тріщина на рівній ділянці секції, то латочку просто наклеюють декількома шарами, давши час кожному з них застигнути. На ділянку труби, що підводить або колектор просмолений бинт намотують у вигляді бандажа. Після застигання ділянку зафарбовують під колір радіатора.

Чавунні батареї: ремонт своїми руками, причини поломок
Проблемну ділянку перед ремонтом очищають від фарби і знежирюють

Аналогічні дії виконують, коли передбачений ремонт чавунної батареї холодної зварюванням, але бинт або смужка тканини знадобляться для інших дій. Засіб нагадує пластилін. Перед використанням відрізають необхідну кількість маси і розминають її руками. У цей час відбувається змішування компонентів, що відповідають за отвердевание холодної зварювання. Розм’якшену масу приклеюють на ділянку, що вимагає ремонту. Зверху смужкою тканини намагаються намотати бандаж. Чим сильніше притиснути холодне зварювання до чавунної поверхні, тим міцніше вийде латочка.

Порада! Замість тканини можна використовувати ізоляційну стрічку або смуги з іншого матеріалу для притиснення холодної зварювання.

Чавунні батареї: ремонт своїми руками, причини поломок
Хомут допоможе усунути текти, якщо неможливо радіатор відключити від системи опалення

У квартирах зі старим ремонтом чавунні радіатори встановлені без запірної арматури. Ремонт епоксидною смолою або холодним зварюванням неможливий, так як теплоносій постійно підтікає. Якщо проблемну ділянку на трубі або з’єднанні колекторів секцій, виручить хомут. Виріб для бандажа складається з одного рознімного кільця або двох півкілець. Для стяжки передбачені болти. Роль ущільнювача виконує гумова смуга. Хомут встановлюють на проблемну ділянку, затягують болти до припинення течі.

Чавунні батареї: ремонт своїми руками, причини поломок
Капітальний ремонт вимагає повного розбирання радіатора

Якщо текти утворилася не одна, такий радіатор краще відразу розібрати. Перед цим його відключають від системи опалення, зливають теплоносій. Виконують ремонт в такій послідовності:

 1. Коли чавунна батарея підключена до системи опалення металевими трубами, що прослужили не один десяток років, розкручувати згони немає сенсу. Вони все одно обірвуться. Різьблення обрізають болгаркою. На їх місце прийде приварювати нові згони.
 2. Радіатор знімають з кронштейнів, укладають на підлогу. Ключем намагаються відкрутити заглушки з колекторів і гайки з обрізаними зжене. Важливо пам’ятати, що на одному колекторі буде права, а на іншому – ліве різьблення. Якщо гайки не йдуть, їх прогрівають паяльною лампою. Після відкручування на заглушках різьблення очищають щіткою по металу. Гайки з обрізаними зганяючи краще викинути і купити нові. Викрутити шматки трубки з різьбленням складно.
 3. Для роз’єднання секцій всередину колектора вводять спеціальний ключ. Один його кінець нагадує лопатку. Саме цій плоскою частиною шукають зачіп за вусики чавунного ніпеля. Він аналогічно має праву і ліву різьбу. Ключем намагаються зірвати ніпель і провернути на пару оборотів. Якщо він не піддається, ділянка колектора прогрівають паяльною лампою. Аналогічну операцію виконують на протилежному колекторі. Кожен ніпель черзі провертають на пару оборотів, поки повністю від’єднається секція.

Подібним чином можна розібрати весь радіатор або відокремити пошкоджені секції. Якщо всередині виявилося багато бруду, для промивання використовують каустичну соду. Підійде розчин з 9% оцту і води в співвідношенні 1: 1. На крайній випадок використовують 5% розчин сірчаної кислоти. Для промивки рідина заливають всередину радіатора на добу, потім промивають чистою водою. Після цих дій батарею роз’єднують на окремі секції, змінюють кільця ущільнювачів, виробляють зворотну збірку.

На відео докладніше про ремонт опалювальних радіаторів:

Поради професіоналів

Кілька порад допоможуть провести ефективний ремонт:

 1. Після ремонту радіатор доведеться фарбувати. Якщо він прихований за декоративною екраном, бажано вибрати темну фарбу. Чавунна батарея краще буде віддавати тепло. Чавунні батареї: ремонт своїми руками, причини поломок
 2. Кронштейни для підвішування розташовують так, щоб зазор між радіатором і підвіконням становив 10 см, а підлогою – 12-15 см.
 3. Для відображення тепла стіну за чавунною батареєю заклеюють фольгированним матеріалом.

Ефективність опалення залежить від кількості секцій на кожному радіаторі. Тут потрібні грамотні розрахунки, виконати які допоможуть досвідчені фахівці.

Висновок

Ремонт чавунних радіаторів опалення в поодинці складно виконувати, якщо потрібно повне розбирання. Проблема пов’язана з великою вагою і крихкістю чавуну. Оптимально запросити помічника або довірити роботу найманим фахівцям.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *