Чим облицювати цоколь будинку?Чим облицювати цоколь будинку?

Важливим елементом будинку є цоколь, який захищає нижню частину зовнішніх стін будівлі. Він повинен бути виготовлений відповідним чином, при цьому повинен мати міцність і стійкістю до різних несприятливих факторів. Слід добре подумати про те, чим обробити цоколь, щоб він був стійким і в той же час архітектурно привабливим. Зовнішні стіни знизу обробляють найчастіше керамічною плиткою або клінкером, але іноді зустрічається також декоративний камінь і інші матеріали.

Як правильно і чим облицювати цоколь будинку?

Цоколь – це верхня частина стіни фундаменту, яка зазвичай знаходиться над рівнем грунту на висоті 30-50 см. Ця висота залежить від місця будівництва будинку, рівня грунтових вод і конструкції фундаменту. Більш високі цоколі можуть бути зроблені в конструкції фундаменту частково заглибленого в грунт, в разі наявності підвалу.

Основна функція цоколя – це захист нижньої частини зовнішніх стін будівлі від механічних пошкоджень (щоб уникнути пошкодження шару гідроізоляції) і збереження стін від підвищеної вологості. Намокання може бути викликано сильним дощем і таненням снігу, який скидається безпосередньо під стіни будівлі. Якщо правильно побудувати і правильно облицювати цоколь, він буде захищати стіни від води і буде привабливим архітектурним акцентом будинку. Однак в будь-якому випадку варто уникати накопичення великих снігових заметів біля будівлі.

Цоколь западаючий або виступаючий?

У більшості випадків типові приватні будинки виконуються з западає цоколем, який ховається під фасадом будівлі. У цьому рішенні вода, що стікає з фасаду, буде стікати зі стіни, що забезпечить більш високу ступінь захисту стін від вологості.

цоколь западаючийРішення про вид цоколя треба приймати вже на стадії зведення фундаменту, для того, щоб правильно виконати основу і вибрати окремі шари зовнішніх стін.

У разі западаючі цоколя, використовують спеціальний профіль, який стійкий до дощовій воді і захищає нижню частину будинку від механічних пошкоджень і вологи.

У разі теплоізоляції зовнішніх стін мінеральною ватою або пінополістирольними плитами можна також використовувати спеціальні стартер смуги, розташовані в нижній виступаючої частини фасаду.

виступаючий цокольВиступаючий цоколь виконується рідше. Проте, іноді він може бути цікавим архітектурним елементом будівлі. У разі цоколя, що виступає з фасаду будівлі, верхня його частина повинна бути укріплена відповідним чином обраними профілями зі сталі або керамічними плитками.

Важливо, щоб був зроблений перепад висот приблизно на 6-10%, що забезпечує плавний відтік дощової води без її осадження на стіні (фасаді). Ні в якому разі верхня поверхня цоколя не повинна бути горизонтальною, без ухилу, так як це швидко призведе до вогкості стін і пошкодження фасаду в точці з’єднання його з цоколем.

Якщо ми хочемо, облицювати весь цоколь декоративним каменем, ми повинні правильно вибрати його товщину, щоб можна було виконати відповідний стік води.

Захист верхньої поверхні основи повинна виступати приблизно на 2-5 см, що забезпечить стікання дощової води з поверхні, не викликаючи вогкість стіни.

Найменш рідко зустрічаються цоколі, які зроблені урівень зі стіною, тобто в одній з нею площині або рівний фасад до самої землі. Такі рішення повинні бути спроектовані індивідуально і вимагають дуже точного вибору всіх матеріалів. Важливо в цьому випадку, належне виконання всіх з’єднань облицювання фасаду і вибір міцних і морозостійких матеріалів.

Цоколь будинку з керамічної плитки і клінкеру

Цоколь будинку з керамічної плитки і клінкеруКерамічна плитка або клінкерна є досить поширеним матеріалом для цоколя. В цьому випадку дуже важливі параметри морозостійкості оздоблювального матеріалу.

Переконайтеся, що плитка має достатню стійкість до низьких температур взимку і має водопоглинання не більше 8% (для керамічної плитки). Матеріали, які не відповідають цим вимогам, можуть виявитися занадто неміцними для обробки.

Плитка керамічна і клінкерна може бути особливо корисною в разі обробки цоколя, що виступає по відношенню до площини фасаду будівлі. У продажу доступні варіанти різної товщини, форми і дизайну.

Для міцності цоколя ще більш важливим є правильний вибір клею. У цьому випадку обов’язково використовувати еластичний і морозостійкий клей високої якості, щоб не відбувалося відклеювання окремих плиток або навіть цілих масивів. Плитки повинні бути приклеєні на оштукатурену поверхню. Перед приклеюванням рекомендується укладати спеціальну сітку, що дозволить підвищити еластичність всієї конструкції.Цоколь будинку з керамічної плитки і клінкеру

Обов’язково також, щоб використовувана затирка, була стійка до впливу води та морозу. У разі клінкерної плитки треба використовувати клей і затірку, спеціально призначені для клінкеру, які захищають від так званого вицвітання (білі плями на поверхні клінкеру). На ринку також доступні клеї та затирання, доступні в різних кольорах, що дозволяє вибрати колір розчину для плитки.

Якщо ви хочете облицювати цоколь будинку плиткою, у вас є дуже широкий спектр кольорів і візерунків, що дозволяє гармонійно підібрати обробку по відношенню до фасаду будівлі.

Важливою перевагою обробки з плитки або клінкеру є те, що таку поверхню легко підтримувати в чистоті, чистити і мити без пошкодження. Плитка також стійка до механічних пошкоджень, хоча і в меншій мірі, ніж поверхні, оброблені натуральним каменем (які більш міцні, ніж кераміка або клінкер). 

Цоколь будинку з керамічної плитки і клінкеру

Природний камінь для облицювання цоколя

Якщо ви хочете облицювати цоколь каменем, слід враховувати, що це дуже трудомісткий і, отже, більш дорогий спосіб, ніж обробка з керамічної плитки або базової штукатурки. Це пов’язано з тим, що необхідний правильний вибір каменю, щоб була можливість підтримувати приблизно рівну товщину шва по всій поверхні.

Для виконання цього типу обробки зазвичай використовується:

  • велика галька, хоча в цьому випадку виникають труднощі в підборі плоских каменів близьких один до одного за розміром;
  • колотий камінь;
  • кам’яна плитка.

Природний камінь для облицювання цоколя

Плитка з натурального каменю характеризуються дуже ефектною зовнішньою поверхнею.

Кам’яна плитка і камінь характеризуються хорошими властивостями стоку дощової води і можливістю легко підтримувати поверхню чистою. Камінь також дуже стійкий до механічних пошкоджень, що забезпечить хороший захист теплоізоляції і нижній частині зовнішніх стін від вологи.

Через високу трудомісткості обробка цоколя природним каменем є відносно дорогим рішенням. Крім того, варто переконатися, що цей тип обробки буде гармонійно виглядати в архітектурі іншої частини будинку (камінь не завжди підходить для будинків в сучасному стилі). З метою економії часто застосовується обробка цоколя панелями під камінь, які імітують візерунок і малюнок натурального каменю.

обробка цоколя панелями під камінь

Штукатурка цоколя

Існує також можливість обробки поверхні цоколя штукатуркою. Для цієї мети використовуються штукатурки акрилові та мінеральні. Незважаючи на те, що для зовнішніх стін можуть бути використані обидва види штукатурних мас, все ж не рекомендується використовувати акрилову штукатурку.

штукатурка цоколя

Акрилові та мінеральні штукатурки значно різняться за ціною (не на користь мінеральних), але при виборі не варто брати до уваги тільки критерій ціни.

Акрилові штукатурки випускаються в набагато ширшому діапазоні кольорів, а також можуть бути пофарбовані без будь-яких серйозних проблем в будь-який обраний колір. У разі мінеральних штукатурок, наявних на ринку, вибір кольору більш обмежений.

Кілька років тому, мінеральні штукатурки продавалися у вигляді сухої суміші, яку треба було розвести необхідною кількістю води. При відсутності досвіду не завжди можна зробити правильний розчин. Тепер, однак, вони доступні на ринку в готових масах, що дозволяє їх застосовувати безпосередньо з ємності на стіни, як і в разі акрилової штукатурки. Маси ці дорожче сухих сумішей, але після додавання вартості робочої сили, часто виявляється, що вартість буде однакова. Готові маси не вимагають такої довгої сушки і захисту від води, як сухі штукатурки, які часто вимагають захисту протягом приблизно 3-5 днів.

Мінеральні штукатурки більш довговічні, ніж акрилові. Однак слід зазначити, що жодна штукатурка не буде настільки ж стійка до ударів і вм’ятин, як кераміка або камінь.

Переваги акрилових штукатурок в тому, що вони більш еластичні і, таким чином, краще підходять для обробки поверхонь, що піддаються дії змінних температур. Проте, вони менш стійкі до впливу вологи, яка може накопичуватися в деяких місцях і руйнувати поверхню.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *