Датчик тяги газової колонки: як працює, куди встановлюється, як відключитиГазові колонки функціонують на основі природного і скрапленого газу. Виробники пристроїв для опалення приміщень оснащують котли системою безпеки. Виникнення поломки або загроза аварійної ситуації провокують спрацьовування захисту, після чого блокується роботи агрегату. Датчик тяги підлогового газового котла (або навісного) може бути розташований в різних частинах обладнання. Перш ніж включати агрегат важливо переконатися в його справності і дізнатися принцип роботи датчика тяги газового котла.

Датчик тяги газової колонки: як працює, куди встановлюється, як відключити
Пневмореле з мембраною (датчик тяги) запобігає виникненню аварійної ситуації

Принцип роботи датчика тяги в газовій колонці

Датчиком називають біметалічне реле, наділена здатністю запуску і відключення пальника котла. У внутрішній частині елемента можна виявити смужку, виготовлену з металу, що реагує на перепади температурного режиму. Виробник налаштовує її на показник 75-900 ° C (у випадках, коли використовується природне паливо) або на 75-1500 ° C (для скрапленого газу). У ситуаціях, коли спостерігається погіршення тяги в димоході, ступінь концентрації продуктів згорання зростає, на тлі чого підвищується температурний показник. Основна функція пневмореле газового котла полягає в контролюванні та передачі сигналів про зміну показника температури в блок управління. Після того як сигнал досяг блоку, він потрапляє в область газового клапана. Подача зрідженого або природного газу перекривається. Спрацьовування сенсора можливо і в випадках порушення тяги в димоході, що виводить продукти згорання на вулицю.

Датчик тяги газового котла АОГВ не дає можливості проникнути отруйним парам в будинок.

В котлах з закритими камерами згоряння відведення продуктів виконується по коаксіальному каналу з використанням вентилятора. Пневмореле з наявністю мембрани виконує функцію датчика, що реагує нема на зміну температурного режиму, а на зміну швидкості потоку.

У момент знаходження швидкості в межах норми мембрана виглядає зігнутою. Контакти замкнуті. Як тільки показник швидкості потоку слабшає, контакти починають розмикатися. Мембрана поступово випрямляється. Клапан подачі газу перекривається.

Де в газових котлах ставиться датчик тяги

Конструкція пневмореле може відрізнятися, в залежності від типу камери згоряння, яку встановив на котел виробник.

Камери, що надходять у продаж, можуть бути двох типів:

 • відкритого згоряння;
 • закритого згоряння.

Кожен виробник зобов’язаний встановлювати пневмореле з мембраною в газові прилади з відкритим типом камери згоряння. Як правило, місце для установки датчика розташоване в зоні димоуловітеля.

Важливо! Як тільки закладений в норму показник температури всередині котла підвищується, подача палива в колонку припиняється. Функції пневмореле в цьому випадку схожі з роботою датчика перегріву.

Датчик тяги газової колонки: як працює, куди встановлюється, як відключити
Заміну пневмореле краще довірити фахівцеві

Як встановити датчик тяги газового котла

Бувають випадки, коли потрібна заміна датчика тяги підлогового газового котла (або навісного). Процес установки пневмореле з мембраною простий. Досить зафіксувати регулятор в обраному місці і приєднати його до газової колонки. Для правильного фіксування температурного режиму важливо мати у своєму розпорядженні регулюючий елемент, дотримуючись рекомендацій фахівців:

 • показник мінімальної висоти від поверхні підлоги досягає 150 см;
 • максимальна висота від підлоги дорівнює 170 см.

Будь-які опалювальні прилади, побутова, кліматична техніка, спотворюють температурний показник всередині газового приладу, повинні перебувати на відстані 100 см. Важливо запобігати виникненню протягів. Установка котла в холодному приміщенні неприпустима.

Варто враховувати, що не можна допускати занадто щільної фіксації датчика до корпусних частини обладнання. Установку виробляють на паронітові прокладки, що сприяє зменшенню нагріву датчика через контакт з корпусом колонки і дозволяє домогтися зазору між отвором в області газоходу і площини датчика.

Важливо переконатися в тому, що контакти термореле міцно зафіксовані на корпусі. Неприпустимо наявність на пристрої слідів окислення.

Покроковий процес установки:

 1. Після того, як прилад був зафіксований в обраному місці, слід приступити до прокладання проводу до джерела тепла, використовуючи прихований або відкритий методи. Одну частину кінця кабелю під’єднують до контактів, на яких відображена маркування СОМ і NO термостата. У бездротових модифікаціях можна знайти клеми в області релейного блоку.
 2. Передню панель газового обладнання необхідно зняти, так як вона закриває доступ до плати управління та роз’ємів. Перемичку, розташовану між клемами, витягають.
 3. До звільненим клем під’єднують дроти, які йдуть від контактів регулятора. Дотримання полярності необов’язково.

Як перевірити датчик тяги на газовій колонці

У деяких випадках при нормальній роботі системи димовидалення колонка може відключатися. Причиною подібного явища стає несправність пневмореле з мембраною. У цій ситуації варто зайнятися перевіркою датчика тяги, покроковий процес якої описаний нижче: 1. У зоні розміщення сенсора встановлюють на 10-20 хвилин дзеркало.
 2. Через зазначений проміжок часу необхідно перевірити, пітніє воно в процесі роботи.
 3. Якщо дзеркало не запітніло, можна не переживати, пристосування працює. Запотівання дзеркала свідчить про поломку. Важливо якомога швидше виявити причину несправності і вжити заходів для її усунення.

Для використання другого способу перевірки пневмореле слід частково прикрити димохід заслінкою. У випадках, коли пристосування працює повноцінно, котел відключається.

Також можна перевірити датчик тяги газового котла мультиметром. Після підключення щупів вимірювального приладу потрібно дочекатися свідчень. У випадках нормальної комутації стрілка мультиметра відобразить мінімальний рівень опору. При відсутності реакції приладу можна говорити про порушення каналу комутації.

Датчик тяги газової колонки: як працює, куди встановлюється, як відключити
Причиною спрацювання пневмореле з мембраною може стати виникнення засмічення в димоході

Як відключити датчик тяги в газовому котлі

Часте спрацювання датчика тяги викликає обурення. Власники нерухомості починають шукати способи відключення регулятора, проте подібні дії неприпустимі, так як:

 • систематичне спрацьовування датчика свідчить про поганий тязі димоходу, на тлі чого паливо не зможе встигати вигоряти і почне накопичуватися в будинку;
 • є ризик, що ситуація спровокована індикатором зворотної тяги, що виникла на тлі утворення повітряної пробки (в цьому випадку відпрацьований газ, дійшовши до пробки, повертається назад).

Освіта зворотної тяги виникає через нестачу природного розрідження в області димоходу газової колонки. Виникає подібна проблема в котлах з відкритою камерою згоряння. Порушення руху потоку повітря не дає можливості чадного газу йти, тому він проникає в житлове приміщення і стає причиною отруєння.

При необхідності відключити датчик все ж можна. Наприклад, якщо він перестав працювати, і потрібно провести заміну. Для цього буде достатньо видалити зі схеми проведення зв’язку з переривачем термопари і клапаном електромагнітного типу. Однак, відключаючи датчик, важливо розуміти, що це є порушенням техніки безпеки. У випадках виникнення аварійної ситуації агрегат не відключиться, а продовжить роботу. Не варто ризикувати, краще запросити фахівця, який допоможе усунути причину, яка провокує спрацьовування датчика.

Причини спрацьовування датчика тяги газового котла

Існує безліч причин, які можуть спровокувати спрацьовування пристрою. Серед основних причин, що призводять до відключення колонки, варто виділити:

 1. Тягу поганої якості. Нерідко проблема виникає на тлі неправильного монтажу витяжної конструкції. Погане витягування продуктів згоряння може стати причиною отруєння людей, що проживають в житловому приміщенні.
 2. Зворотну тягу, що виникає внаслідок утворення в області димоходу повітряної пробки, яка не дає можливості продуктам розпаду виходити назовні. Досить часто до утворення повітряних пробок призводить різкий перепад температурного режиму.
 3. Засмічення в області димоходу. Позбавлені досвіду домовласники вважають, що труба не забивається. Але це не зовсім так. Птахи, що знаходяться в пошуках місця для того, щоб звити гніздо, нерідко вибирають димар. Коли перната в’є гніздо, вона може впасти в трубу, застрягти там і загинути. Крім птахів, причиною засмічення може стати листя і відкладення сажі на внутрішніх стінках димоходу. При його виникненні інтенсивність тяги знижується. Єдине рішення проблеми – проведення прочищення.
 4. Сильні пориви вітру. При неправильному розташуванні труби вітер потрапляє в неї і задуває пальник. Спрацьовування датчика стає причиною перекривання подачі палива.
 5. Неправильно виконаний монтаж обладнання. Невірно вироблений розрахунок габаритів димоходу нерідко провокує згасання пальника. Показник висоти димоходу рекомендується вимірювати в залежності від того, наскільки віддалені труби від коника покрівлі. Оголовок повинен бути вище коника на 60-70 см.

Датчик тяги газової колонки: як працює, куди встановлюється, як відключити
Перш ніж приступити до заміни датчика тяги, важливо ознайомитися з пристроєм газової колонки

Висновок

Принцип роботи датчика тяги газового котла полягає в передачі сигналу про перевищення показників норми температури клапану, який своєчасно перекриє подачу газу. У випадках, коли виникає бажання зайнятися самостійною заміною або ремонтом датчика тяги, важливо насамперед вивчити систему газового обладнання. При виникненні проблем з пальником, не варто піддаватися бажанню відключити пневмореле з мембраною. Це стане серйозним порушенням техніки безпеки. Найкраще звернутися за допомогою до фахівців, які допоможуть виявити і усунути причину проблеми.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *