Дерен ряболистий в ландшафтному дизайні, фотоБілий дерен (Cornus alba) – універсальний, невибагливий декоративний чагарник. В останні роки дерен став дуже популярним завдяки декоративним якостям, невибагливості.

Це один з найпопулярніших листяних чагарників. Використовується в основному через декоративного зовнішнього вигляду протягом року, взимку через червоні пагонів в обслуговувані. Як вирощувати дерен ряболисті, посадка і догляд, фото, сортове різноманіття – цим питанням присвячена ця стаття.

Фото і опис

Дерен ряболистий (Cornus alba) – дуже декоративний листяний чагарник, що віддає перевагу сонячне положення або часткову тінь. Вирощування чагарнику можливо на більшості грунтів зі злегка кислою або нейтральною реакцією за умови забезпечення адекватних умов вологості. Популярний сортів «Elegantissima» переносить періодичні повені та лужні грунту. Рослина добре переносить забруднення повітря, прекрасно працює в ландшафтних і міських умовах як яскравий акцент. Чагарник виростає до 3 м заввишки і досягає 3 м ширини. При необхідності дерен можна обрізати, обрізку переносить добре. Найкрасивіші частини білого дерену:

 • гладкі стебла;
 • великі, яйцевидно-еліптичні листи із яскраво вираженими жилками.

Дерен ряболистий, фото

Форма куща – розлога через кореневих відростків, що проростають прямо з землі.

Листя

Листя зазвичай зеленого кольору, різні сорти мають різне забарвлення листа:

 • жовті,
 • строкаті,
 • світло-облямовані.

Стебла

Кольорові стебла надзвичайно декоративно виглядають взимку, особливо сильно вони фарбуються з січня по березень. В цей час стебла представляють сильний кольоровий акцент в зимовому саду.

Квіти

Цвіте чагарник навесні (травень-червень), на кінцях стебел з’являються маленькі, кремові квітки, зібрані в маленьких суцвіття. Квіткові суцвіття не мають великого декоративного значення. Восени квіти перетворюються в невеликі, круглі, плоди білого, кремового кольору. Плоди неїстівні, хоча птиці різних видів їдять їх охоче.

Сорти дерену

У садах рідко зустрічаються чисті сорти дерену, набагато більш декоративні численні варіації. Найбільш цікаві наступні:

 • Ауреа (Aurea) – сорт з красивими, великими листками в жовтому облямівці, восени лист стає червоним. Кущ росте до 2 м у висоту, зростає досить швидко.
 • Елегантіссіма (Elegantissima) – зустрічається під назвою Аргентеомаргіната (Argenteomarginata), має декоративні, зелене листя з чіткою, широкої, нерегулярної, білою облямівкою. Висота – 2 м.
 • Сібіріка Варієгата (Sibirica Variegata) – сорт схожий на попередній, але пагони інтенсивно пофарбовані в червоний колір, листя перетворюються восени в червоно-рожеві.
 • Гоушалчі (Gouchaultii) – цікавий сорт із зеленим листям з широким жовтим обідком, навесні лист підфарбовується в рожевий колір. Зростає до висоти 3 м.
 • Кессельрені (Kesselringii) – злегка скручені листя темно-зелені або буро-зелені, росте до висоти 2 м.
 • Сибірський перли (Siberian Pearls) – рослина з темно-зеленим листям, що змінюють колір восени в моно-червоний, контрастуючи красиво з білими плодами. Зростає до 2-3 метрів.
 • Байхао (Bailhalo) – сорт схожий на Елегантіссіма, але зростає до 1-1,5 м, досягає такої ж ширини.
 • Hessei – один з найоригінальніших, рідкісних сортів, із зеленими, крученими, хвилястими і зморшкуватими листками, міняють колір восени на темно-бордовий, зростає до 2,5-3 м.

Вирощування

Чагарник вкрай невимогливий:

 • росте на більшій частині загальної садової грунту;
 • стійкий до міського забруднення повітря;
 • стійкий до низьких температур;
 • добре переносить обрізку.

Зазвичай чагарник добре росте на сонці і в півтіні, сорти з барвистими листям краще ростуть в сонячних місцях.Полив

Догляд за Дереном нескладний, чагарник переносить короткочасні посухи, вважає за краще вологий грунт, тривалий період без поливу може негативно вплинути на зовнішній вигляд рослин. Сухим і спекотним літом, дерен додатково добре зрошують.

Обрізка

Для отримання щільного чагарнику рекомендується омолоджує обрізка. Чагарник відмінно витримує обрізку.
З ранньої весни до середини літа, коли розвиваються нові пагони, 1/3 пагонів, що утворюють скелет, потрібно видалити, залишивши 5-міліметровий стебло пагонів, на яких будуть розвиватися нові пагони. Проводять обрізку навесні кожного року, скорочуючи пагони на 1/3 або 2/3 довжини. Завдяки обрізку кущ видозмінюється:

 • добре загущувальну;
 • випускає багато нових пагонів;
 • забарвлення стає виразним, інтенсивним.

Кущі потрібно сильно обрізати відразу після посадки (скорочуючи пагони над 2-3 оком), завдяки чому вони красиво розкриваються з самого початку вирощування.

Посадка і розмноження

Розмноження дерену провести майже так само легко, як і вирощувати. Існує 2 способи розмноження:

 1. Саджанцями. Рослини часто отримують шляхом посадки саджанців зелених і напівздеревілих (в серпні, вересні) і здерев’янілих (навесні) або живців.
 2. насінням. Рідко дерен розмножують посівом насіння. Для хорошого проростання насіннєвого матеріалу потрібні певні процедури і майже 6 місяців стратифікації.

Куплену розсаду можна висаджувати в грунт протягом усього сезону, хоча кращі періоди – весна, осінь. Більшість дернів досягають великих розмірів, тому перед покупкою необхідно ретельно вибрати місце посадки. Висаджують саджанці досить неглибоко, покриваючи корінь тонким шаром грунту, щоб коріння надходив кисень.

Розмноження з використанням черешків полягає в тому, що зрізає живців з верхівок пагонів довжиною 8-12 см. Живці ріжуть в липні-серпні. Розсаду вимочують за допомогою прискорювача вкорінення (IBA) і висаджують в суміш піску і торфу, в співвідношенні 1: 1. При розведенні дерену живцями підтримують температуру 15-18 ° С. Після вкорінення живців саджанці пересаджують в горщики діаметром 7 см, залишають зимувати в прохолодному приміщенні (10-12 ° C). Навесні рослини пересаджують на постійне місце.

Якщо ми хочемо розводити дерен прікапиваніем (відводками), потрібно обережно пригнути молоді пагони до землі, зарити їх у канавки на глибину 10 см, видаливши листя. Ущільнюємо грунт, поливаємо. Бічні пагони обрізаються на відстані 2 см від кореня. Слабкі пагони, що ростуть з підстави материнської рослини, повністю видаляємо.

Місце відведення повинно постійно залишатися вологим. В кінці осені вкорінені рослини акуратно викопують, розрізають на саджанці і висаджують. Такий спосіб розмноження ґрунтується на укоріненні пагонів, без відділення від материнської рослини. Це досить проста і природна форма розмноження, яку використовують новачки і недосвідчені ентузіасти садівництва.

Хвороби і шкідники

Чагарник не дуже сприйнятливий до хвороб, шкідників, але в особливо несприятливих умовах схильний загрозу грибкових захворювань:

 • антракноз,
 • відмирання пагонів,
 • борошниста роса.

Використання в ландшафтному дизайні

Чагарник надзвичайно універсальний. Висаджується різними способами:

 • поодинці;
 • у великих, одновидових групах;
 • в поєднанні з іншими видами дерену;
 • підходить для живоплотів обрізаних в цікаві форми або неформованих;
 • добре виглядає в невеликому саду (особливо сорти, які мають низьку форміровку) і в великому природному парку.

Висока стійкість до низьких температур дозволяє висаджувати дерен в різних регіонах без захисту рослин від морозів.

висновок

Cornus alba – дуже привабливий, широко поширений декоративний чагарник. Дерен легко росте, мінімальна увага і турботу він віддячить красивими квітами. Величезна перевага унікальної рослини – декоративний вигляд протягом всього року. Він виділяється в саду ще до появи овальних листя, а завдяки червоним паросткам привертає увагу всю зиму.

Листя виглядають дуже красиво – округлі біля основи, яйцевидні або трохи більше еліптичні, густо пророслі пагонами. Часто верхня частина листа жовта або жовто-зелена, що представляє цікавий акцент в саду. Нижня сторона листа з часом стає синьо-зеленої, посилюючи унікальний візуальний ефект. Восени листя знебарвлюються, опадають, відкриваючи темно-червоні і темно-червоні пагони. З цієї причини рослина охоче розмножують і кожному садівникові варто знайти відповідний куточок для нього.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *