Гарячі батареї опалення: як фарбувати взимку, яку фарбу вибратиФарбувати батареї в опалювальний сезон нерозумно, так як ускладнюється сам процес, обмежується вибір відповідних ЛФМ. Однак якщо ситуація того вимагає, доводиться робити винятки правилам. Щоб фарбування пройшла успішно, гарячий радіатор потрібно правильно підготувати. Більшого успіху вийде досягти, якщо скористатися корисними порадами від професіоналів.

Чи можна фарбувати гарячі батареї опалення фарбою

До настання опалювального сезону бажано завершити всі ремонтні роботи, пов’язані з фарбуванням труб і батарей. Незручність фарбування гарячих комунікацій обумовлено двома проблемами:

  1. На гарячій поверхні пофарбований шар висихає швидше необхідного часу. ЛФМ не встигає досить міцно проникнути в пори металу. Утворюється плівка, яка з часом починає лущитися і опадати.
  2. Якщо фарбувати гарячі батареї емаллю на хімічних розчинниках, приміщення заполонять токсичні речовини. Вони почнуть швидко випаровуватися з нагрітої поверхні. Така процедура легко закінчиться отруєнням хімічними парами.

Порада! Алкідні емалі краще не використовувати для фарбування радіаторів в опалювальний сезон, так як в їх складі міститися хімічні розчинники.

Гарячі батареї опалення: як фарбувати взимку, яку фарбу вибрати
Оптимально фарбувати холодний радіатор, який можна відключити кранами від опалювальної системи

Існує три варіанти вирішення проблеми:

  1. Дочекатися закінчення опалювального сезону і без всяких турбот виконати роботу. Такий варіант вважається найбільш вірним рішенням проблеми. Дотримуватися його рекомендують досвідчені фахівці з ремонтів.
  2. Відключити батарею від системи в опалювальний сезон. Цей варіант підійде, якщо радіатор оснащений запірною арматурою. Після охолодження теплоносія можна спокійно фарбувати батарею.
  3. Демонтувати радіатор для фарбування. Такий варіант вважається найбільш радикальним. Його можна розглядати як вихід із ситуації, але застосовувати не рекомендується. При відсутності запірних арматур демонтаж неможливо виконати без зливу теплоносія. Такі труднощі і витрати нікому не потрібні.

Коли жоден з варіантів не можна використовувати для вирішення проблеми, доведеться фарбувати батарею в опалювальний сезон по гарячій поверхні, але не будь-який барвний матеріал підійде для таких робіт.

Чим пофарбувати гарячу батарею опалення

Радіатор є специфічним об’єктом для фарбування. По-перше, на його поверхні найчастіше утворюються осередки корозії. По-друге, при нагріванні і охолодженні теплоносія відбувається перепад температур. Не кожна фарба витримує такі умови. Тут потрібен спеціальний склад, який не має властивості відшаровуватися і тріскатися на гарячій поверхні. До того ж барвник має зберігати свій первозданний відтінок і блиск протягом тривалого періоду експлуатації.

Так як передбачається фарбувати батареї взимку, коли в усьому розпалі йде опалювальний сезон, то і фарбу важливо використовувати без запаху. З гарячої поверхні вона буде швидко випаровуватися. Поширення по приміщенню токсичних речовин може призвести до отруєння. До того ж неприємним запахом просочиться вся м’які меблі, килими, одяг.

Важливо! Небажано наносити на батарею багато товстих шарів. Вони виступають утеплювачем, що знижує ефективність опалювальної системи.

Акрилові фарби

В опалювальний сезон безпечно фарбувати гарячі батареї акриловою фарбою через відсутність задушливого запаху. Такі емалі витримують нагрівання до 80 ° С. Навіть в морозні зими систему опалення навряд чи будуть нагрівати вище такої температури.

Гарячі батареї опалення: як фарбувати взимку, яку фарбу вибрати
Акрилові емалі не мають запаху

Емаль на основі акрилу швидко висихає. Кожному шару знадобиться 1 годину. Емаль настільки безпечна, що її можна використовувати в дитячій кімнаті. Застиглий шар довго зберігає блиск і первозданний колір. Після проведення робіт потрібно короткочасне провітрювання, так як випаровування все ж будуть присутні в повітрі.

Алкідна емаль

Кращою для батарей вважається алкідна емаль, але в опалювальний сезон її застосування обмежене. Фарба витримує нагрівання до 150 ° С, але якщо наносити її на гарячу поверхню, відбувається миттєве випаровування розчинників. Емаль швидко перетворюється в плівку, не встигнувши надійно закріпитися. Згодом вона відлущити.

Гарячі батареї опалення: як фарбувати взимку, яку фарбу вибрати
Алкідні емалі містять токсичні речовини

Великим мінусом є наявність токсичних їдких запахів в кімнаті. Приміщення треба мінімум 2 доби провітрювати, що неможливо виконати в зимовий сезон, коли стоять сильні морози. Алкідну емаль краще застосовувати, якщо кімната ще нежитлова і закривається щільно дверима, а батарею можна відключити від опалювальної системи запірною арматурою.

Важливо! Все алкідні емалі мають властивість з часом жовтіти на гарячій поверхні.

Спецфарби для батарей

У цю категорію входять спеціальні склади на основі акрилу. З додаткових речовин використовується спеціальний розчинник. Він не має токсичного запаху і повністю безпечний для здоров’я людини.

Спеціальні добавки збільшують термостійкість акрилової емалі

Спецфарбу можна наносити на поверхню гарячого радіатора. Після висихання утворюється міцний глянсовий шар, який з часом не пожовтіє. Ще однією перевагою є відсутність необхідності грунтовки поверхні перед фарбуванням.

Масляні фарби

Незважаючи на використання органічних розчинників, олійні фарби мають їдкий запах. До того ж вони довго сохнуть. Деяким видам потрібно до 5 діб. На гарячу поверхню їх не можна наносити через плинності. Секції радіатора обростуть численними патьоками.

Масляні ЛФМ зараз вже рідко зустрічаються в продажу. Якщо у кого-то ще збереглися запаси, то фарбування краще здійснювати холодних радіаторів, відключених від опалювальної системи запірною арматурою, або в літній сезон.

Гарячі батареї опалення: як фарбувати взимку, яку фарбу вибрати
Масляні ЛФМ довго висихають, залишають патьоки

Водоемульсійна фарба

ЛФМ в своєму складі має водний розчинник. З одного боку, це хороша фарба без запаху для гарячих батарей опалення, але є зворотна сторона медалі. По-перше, пофарбована поверхня швидко втрачає блиск. Відсутня стійкість до стирання, механічного впливу. По-друге, на гарячій поверхні водоемульсіонка швидко пересихає. Згодом нетривка плівка тріскається, починає лущитися.Гарячі батареї опалення: як фарбувати взимку, яку фарбу вибрати
Водоемульсіонка утворює неміцний шар, який згодом лущиться

Після водоемульсіонкі ускладнюється подальша фарбування. Старий шар доведеться весь ретельно видалити. Зробити таку роботу важко, з огляду на складність форми і важкодоступні місця батареї.

Автомобільна емаль в аерозолі

Перерахованими складами забарвлюють чавунні батареї. Підходить така фарба для труб гарячого водопостачання, де її наносять пензлем. Якщо справа стосується панельних радіаторів, то тут краще використовувати аерозолі з автомобільною емаллю.

Гарячі батареї опалення: як фарбувати взимку, яку фарбу вибрати
Термостійка емаль витримує нагрівання до температури +360 оС

Емалі в балонах мають властивість гарячого затвердіння. Шар висихає за 1 годину, а основну міцність набирає через 2-3 години. Мінусом є необхідність надійного захисту прилеглих до радіатора ділянок від забруднення.

Як підготувати гарячі батареї до фарбування

Технологія підготовчого процесу залежить від стану опалювального приладу. Наприклад, якщо передбачається пофарбувати гарячу батарею у ванній, то, найімовірніше, спочатку її доведеться повністю зачищати від старої фарби. Необхідність викликана умовами експлуатації. Усередині ванної кімнати постійно вологе середовище. Радіатор і підводять опалювальні труби контактують з вогкістю. Шари фарби місцями здуваються, руйнуються. Якщо частково робити зачистку, після фарбування залишаться видно нерівності.

Гарячі батареї опалення: як фарбувати взимку, яку фарбу вибрати
Старе покриття бажано повністю зчистити

Щоб повністю видалити старе покриття використовують скребки, розчинники, інші механічні пристосування. Грубу очистку виконують дрилем або болгаркою з насадкою у вигляді металевої щітки. Для фінальної шліфування застосовують наждачний папір.

Наступним етапом йде знежирення. Особливо важливий цей процес на кухні, де секції за тривалий час обросли кіптявою і жиром під час приготування їжі. Для знежирення підійде звичайний содовий розчин.

Якщо опалювальний прилад не вимагає механічного чищення, секції просто добре промивають водою з миючим засобом. Після висихання проводять процедуру знежирення содовим розчином.

Фінальним етапом підготовки є обробка опалювального приладу антикорозійною ґрунтовкою. Причому вона повинна бути тієї ж фірми, що і фарба. Використання ЛФМ і грунтовки різних виробників не завжди доречно, так як у них може бути несумісність. Від цього з’являються здуття при фарбуванні і інші дефекти.

Витрата фарби для гарячих батарей

Кожен виробник ЛФМ вказує на банці рекомендований витрата на 1 м2. Якщо взяти секцію стандартної чавунної батареї МС-140, то її площа становить 0,21 м2. Склавши кількість секцій, легко обчислити витрату ЛФМ на покриття всього опалювального приладу в один шар.

Гарячі батареї опалення: як фарбувати взимку, яку фарбу вибрати
Для фарбування семисекційні батареї в один шар потрібно близько 150 г емалі «Цельсій-500»

З урахуванням того, що роботи проводяться в опалювальний зимовий сезон, з гарячого радіатора швидше випаровується рідкий склад ЛФМ, збільшується в’язкість. Витрата буде трошки більше. Потрібно передбачити запас. Точно розрахувати складно, так як все залежить від типу барвника матеріалу, температури батареї, кількості наносяться шарів.

Як пофарбувати гарячу батарею опалення

В опалювальний зимовий сезон, коли радіатори вже гарячі, фарбування починають з укриття стін і підлоги плівкою. На банку читають інструкцію застосування ЛФМ. Можливо, її треба розмішати або додати розчинник.

Спочатку вузької пензлем фарбують важкодоступні ділянки. Якщо ребра всередині секцій не помітні, то їх не варто чіпати. Від цього тільки збережеться найкраща тепловіддача. Лицьову частину секцій забарвлюють широким пензлем. Кожен наступний шар наносять після висихання попереднього.

Гарячі батареї опалення: як фарбувати взимку, яку фарбу вибрати
При використанні ЛФМ в аерозолі витримують відстань між балоном і фарбується мінімум 30 см

З балона виконують розпорошення на мінімальній відстані 30 см. Довго затримуватися на одному місці не можна, інакше утворюються патьоки. Після завершення робіт провітрюють приміщення.

На відео інструкція правильної фарбування опалювальних радіаторів:

Корисні поради

Щоб в зимовий сезон здійснити фарбування опалювальних приладів без особливих проблем, варто прислухатися до кількох рекомендацій:

  1. Конвектори в зимовий сезон гарячими фарбувати не доведеться, тому що нагріваються тільки конвекційні пластини, виготовлені з алюмінію. Вони розташовані за захисним екраном і залишаються невидимі. Саму захист можна зняти і пофарбувати, коли вона охолоне.
  2. В опалювальний зимовий сезон гарячі батареї з чавуну забарвлюють лише тонким шаром.
  3. Для алюмінієвих або біметалевих опалювальних приладів краще підійде алкідна емаль або аерозоль.
  4. Навіть коли перед початком сезону включення опалення радіатори мили, безпосередньо перед фарбуванням їх ще раз потрібно вимити і знежирити.

Гарячі батареї опалення: як фарбувати взимку, яку фарбу вибрати
Незалежно від того, в який сезон відбувається ремонт, батареї можна фарбувати будь-яким кольором, аби він поєднувався з інтер’єром приміщення

При виконанні робіт в зимовий сезон оптимально використовувати спеціальні ЛФМ для батарей. Однак на гарячій поверхні вони все одно будуть швидше густіти, можуть з’явитися розлучення. Щоб шари рівно лягли, фарбу роблять рідку, додавши рекомендований виробником розчинник.

Висновок

Фарбувати батареї в опалювальний сезон можна, але робити це потрібно обережно, дотримуючись техніки безпеки. Кімнату ізолюють закриттям дверей. Щілини заклеюють скотчем. Недотримання простих правил призведе до того, що від токсичного випаровування можна учадіти або отримати сильне отруєння.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *