Гортензія садова: посадка і догляд у відкритому грунтіГортензія – красивий квітучий чагарник, який є справжньою окрасою саду. Як і будь-яка рослина, вона вимагає певних умов вирощування. Головна гордість чагарнику – шикарні сферичні суцвіття, завдяки яким рослина дуже популярно.

Як вирощується гортензія, посадка і догляд у відкритому грунті, чому не цвіте, як правильно вибрати місце в саду – на ці та інші питання були отримані відповіді у досвідченого садівника, про які ми розповімо в цій статті.

Походження рослини

Загальна назва чагарника походить від Гортензії Баррет – коханої французького ботаніка, лікаря Філіберта Коммерсона, першим звернув увагу на вражаючий кущ в Японії. Латинська назва походить від слова hydrangeam, що означає резервуар для води. Тому рослина часто називають водним кущем – це також відноситься до високої вимогливості чагарнику до вологи.

Гортензії росли на півострові Індокитай, в Кореї. В Європу чагарник потрапив в 18 столітті. Сьогодні ці чагарники набувають багато шанувальників, незважаючи на те, що в догляді вони досить вимогливі, примхливі. Їх пишна краса приваблює любителів пишно квітучих багаторічних.

Hydrangea macrophylla (hydrangea macrophylla) – вид рослини, що належить до сімейства гортензій, культивований в Японії протягом століть, але його контакт із зовнішнім світом був серйозно ускладнений. У 1587 році японський імператор Хідеёші заборонив експорт чагарнику. Перша згадка про садової гортензії з’явилося в Європі в 1784 році завдяки доктору Карлу Тунберг, учневі Ліннея, зустрівся з ефектним чагарником на півострові Дешіма близько Нагасакі. Близько 1790 року перші екземпляри рослини прийшли на наш континент. Коли і хто саме привіз садові гортензії з Японії, важко відповісти однозначно. Ймовірно, це був згаданий Тунберг або англійський ботанік Джозеф Бенкс. З 1830 року гортензія садова носить ботанічна назва Hydrangea macrophylla.

Все про гортензії садової

Гортензія крупнолистная (Hydrangea macrophylla) – чагарник з сімейства гортензіевие (Hydrangeaceae). Досягає висоти 1,5 м. Чагарник відмінно росте в прибережному морському кліматі: вологому, м’якому. Але його можна вирощувати в інших регіонах.

Листя

Листя носить сезонний характер – кущ скидає листя взимку. Листя щільні, яйцеподібні, зубчасті або дрібно зазубрені.

Квіти

Кущ виглядає найбільш багато в період цвітіння. Суцвіття складається з 2 видів квітів. Усередині суцвіття знаходяться малопомітні плодоносні квіти, які мають тичинки, маточка. Рослина прикрашають великі, сферичні суцвіття. Колористика квіток включає безліч відтінків:

 • білий,
 • рожевий,
 • червоний,
 • синій,
 • фіолетовий.

Це дуже красиві листяні чагарники з декоративними квітами. Вирощування і догляд за рослиною вимагають дотримання кількох правил. Нижче ми розповімо про них.

Шкідники і хвороби

Рослина рідко більше, страждає від шкідників. Основні проблеми:

 • тля,
 • павутинний кліщ.

При появі шкідників проводять обробку відповідним препаратом.

Суцвіття гортензії, фото

Як змінити колір квіток гортензії?

Власники дивного рослини можуть контролювати забарвлення квіток. Міняти забарвлення можна, змінюючи кислотність грунту, в якій чагарник росте:

 • для червонуватих відтінків грунт потрібно тримати лужної;
 • кислий грунт робить квіти блакитними, фіолетовими.

Квітки змінюють колір залежно від:

 1. кислотності ґрунту,
 2. вмісту заліза,
 3. вмісту в грунті алюмінію.

Білі гортензії не змінюють колір, вони не містять антоціани, що відповідають за колір квіток.

Відповідні значення рН грунту:

 • для синіх кольорів становить 4,5-5,0;
 • для рожевих – 5,5.

Гортензія крупнолистная – істинний хамелеон серед рослин!

Сорти

З 70-80 ботанічних видів гортензій вирощують не всі. Численні сорти сформовані головним чином з 2 варіантів Hydrangea macrophylla. При покупці саджанців в спеціалізованому судовому магазині мало шансів дізнатися точні ботанічні назви сортів. Зазвичай нас влаштовують модні рекламні імена – Magical Coral, Leuchtfeuer, Ayesha, Rosita.

Ось основні різновиди, з яких були створені прекрасні квіти:

 • Hydrangea macrophylla var. macrophylla. Найпопулярніші чагарники походять від цього сорту зі сферичними суцвіттями, що складаються тільки з квіток. Висота – до 1,5 м. Розквітають: червень-серпень.
 • Hydrangea macrophylla var. normalis. Друга відома селекційна група, красиві суцвіття. Дикий сорт росте в теплих частинах островів Хонсю, Кюсю. Колір квітів – світло-блакитний, блідо-ліловий, білий.
 • Hydrangea macrophylla var. megacarpa. Висота – до 1-1,5 м. Довгі листя – 10-17 см. Квіти з прекрасними, яскравими синьо-фіолетовими або менш яскравими червоними квітами. Зростає на Хоккайдо, в північній частині Хонсю, Кюсю.
 • Hydrangea macrophylla var. acuminata. Сорт відбувається з вологих долин, лісів. Висота – до 1-1,5 м. Білі квіти на довгих черешках розвиваються з червня по серпень.
 • Hydrangea macrophylla var. thunbergii – нагадує var. acuminata, зростає тільки до 0,7-1 м у висоту, часто має червонуваті листя довжиною 5-10 см. Листя після сушки солодкі, використовуються в якості чаю, підсолоджувача.
 • Hydrangea macrophylla var. oamacha. Листя товщі, більше, квітки синьо-бузкового кольору. Використовується як чай, підсолоджувач, лікарська трава.
 • Hydrangea macrophylla var. Amagi – нагадує var. acuminata, листя ланцетні, довжиною 5-10 см. Квіти маленькі, чисто білі. Дикий сорт росте в горах Хонсю. Застосовується як var. oamacha.Вибір місця і посадка

Гортензії пред’являють великі вимоги до грунту, чагарники люблять:

 • проникні грунту,
 • перегній,
 • вологу.

Рослина не переносить грунту:

 • важкі,
 • глинисті,
 • затоплюються ділянки.

Найкраще посадити гортензію на сонячних місцях, в півтіні. Хоча в півтіні рослина росте швидше, на сонце дає більш інтенсивне цвітіння.

Гортензії можна вирощувати в горщиках з родючим грунтом, розташованих в освітлених або напівзатінених місцях. Зиму потрібно провести в кімнаті, але рослині подобається літнє перебування на відкритому повітрі. Переміщення в обох напрямках має виконуватися дуже обережно. З горщиками потрібно почекати поки температура стабілізується. Гортензії можуть бути шоковані раптовою нічним холодом. Поступово потрібно привчати кущ до інтенсивного світла. При переміщенні саджанця в кімнату в зимовий період, потрібно залишати їх на відкритому повітрі поки світить сонце.

Де посадити гортензії в саду?

В саду кущ виглядає добре поодинці і в групових посадках на тлі газону. Дуже красиво чагарник виглядає біля тераси, лавки, альтанки. Завдяки декоративним квітам, одиночний чагарник представляє відмінну композицію в ландшафтному дизайні. На задньому плані можна посадити хвойні дерева з темною хвоєю, тис. Квіти можна зрізати, ставити у вази.

Добриво грунту

Добриво грунту – важливий елемент агротехніки. Існують 2 види добрив:

 1. складні сипучі добрива, спеціально призначені для гортензії, що застосовуються 2-3 рази протягом сезону. Останній раз рослини підживлюють в кінці серпня.
 2. рідкими добривами рослини поливають 1 раз кожні 7-10 днів.

Садові гортензії, посаджені на неферментованого грунті, слід удобрювати з початку вегетаційного періоду до кінця серпня. Рослини необхідно годувати складним добривом з великою кількістю азоту і низькою часткою фосфору. Можливо, навіть без фосфору, якщо в грунті його занадто багато.

Якщо грунт в нормальному балансі, чагарник не вимагає використання добрив для квітучих рослин (зазвичай багатих фосфором). Буде потрібно комплексне добриво для зелених рослин з вмістом NPK (азот-фосфор-калій), наприклад 8-4-7.

Полив

Через пишною листя, рясного цвітіння, гортензія сильно чутлива до нестачі води, особливо в період цвітіння. У сухі роки, а також коли кущ росте на піщаному грунті, його слід рясно поливати. Навіть невеликий брак води викликає в’янення листя, суцвіть.

Догляд за гортензією в саду взимку

Напередодні зими, після листопаду необхідно провести укриття гортензії на зиму. Кущ потрібно зв’язати так, щоб сформувати конус. Основу куща потрібно утеплити:

 • підсипати торф,
 • насипати дрібну кору,
 • обкласти ялиновими гілками.

Чагарник на зиму вкривають, використовуючи:

 1. агроволокно,
 2. солом’яний мат.

Навесні не варто занадто рано відкривати рослини, з огляду на можливі весняні заморозки.

Обрізають чи гортензію на зиму?

У гортензії не потрібно вкорочувати пагони, тільки після цвітіння слід обрізати відцвілі суцвіття. З куща видаляють:

 • зламані стебла,
 • тонкі гілки,
 • слабкі гілки.

Чому не цвіте гортензія?

Причин відсутності цвітіння буває кілька:

 1. Рослина замерзло. Гортензія цвіте на торішніх пагонах – на частинах рослин, найбільш схильних до пошкодження морозами взимку і в результаті весняних заморозків.
 2. Неправильна обрізка – часта причина відсутності квітів. В результаті неправильної обрізки восени іноді помилково видаляють пагони, які виросли в поточному році разом з квітковими бруньками, які повинні зацвісти в наступному році.
 3. Погано висаджені рослина. Проблеми з цвітінням виникають, якщо кущ посаджений в затіненому місці, занадто багато тіні гальмує розвиток бутонів.
 4. Занадто лужна грунт призводить до слабкого розвитку рослини, листя жовтіє. Явище називається хлороз листя. Занадто лужна грунт знижує всмоктування заліза з грунту. Залізо – основний компонент зеленого пігменту – хлорофілу, що відповідає за фотосинтез. Недолік заліза викликає порушення процесів фотосинтезу, пожовтіння листя.
 5. Занадто суха земля гальмує ріст рослини, від нестачі води кущ швидко в’яне, не має сили для розвитку квіткових бруньок.

У статті представлена ​​основна інформація про рослину для новачків, сортах, як доглядати за гортензією на дачі. Корисні поради допоможуть виростити здоровий кущ, який порадує господаря прекрасними квітами.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *