Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відеоГрядка для полуниці з труби займає мало місця. Додатково до всього вона дає можливість вирощувати велику кількість ягідної культури. Існує кілька видів конструкцій, доступних для самостійного виготовлення. Вибір певної гряди буде залежати від її місця установки, ряду нюансів, пов’язаних з обслуговуванням.

Особливості грядки з ПВХ-труби

Для багатьох садівників і городників грядки з труби є новою технологією. Однак полуницю подібним способом вирощують давно. Особливістю конструкції є декоративність, компактність і зручність обслуговування. Для виготовлення грядки використовують ПВХ трубу, найчастіше каналізаційну. Наявність фасонних елементів дає можливість з’єднувати прямі деталі в велику конструкцію. Використовуючи трійники, хрестовини, кути, вийде зібрати високу піраміду з декількох труб. Причому розташувати їх можна вертикально, а також горизонтально.

Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
Навіть при горизонтальному розташуванні труб вийде грядка вертикального типу

Готова грядка займає мало простору, що дозволяє її встановлювати на маленькій ділянці. Чим більше кількості труб вона містить, тим більше можна висадити полуниці. При вертикальному розташуванні трубу встановлюють на землю або іншу опору. Всередину вставляють перфоровану трубку меншого діаметру. Через неї здійснюють полив. При горизонтальному розташуванні труби використовують підставки або підвішують їх до високій опорі. Перфоровану трубку для поливу всередину не завжди вставляють. Найчастіше облаштовують крапельне зрошення.

Важливо! При горизонтальному розташуванні труб грядку можна вважати вертикальної, якщо кожен елемент розташований один над одним. Кількість набирають з урахуванням оптимальної висоти кінцевої конструкції, щоб людина могла дотягнутися до верхнього ярусу при догляді за полуницею.

Збираючи гряду з труби потрібно врахувати, що вирощувати на ній можна не всі сорти. Серед популярних можна виділити: «Албіон», «Спокуса», «Діамант» та інші. Хороший результат дають ампельні сорти суниці садової.

Доглядають за насадженнями полуниці точно так, як і на класичних грядках. Однак через малу кількість землі влітку доводиться частіше поливати, так як грунт швидко висихає. Взимку грядки утеплюють. Інакше тонкий шар грунту промерзає, кореневища полуниці пропадають.

Важливо! Насадженням полуниці потрібні профілактичні обробки від хвороб і шкідників. Якщо одна рослина на грядці захворіє, землю доведеться міняти у всій трубі.

Плюси і мінуси грядок з ПВХ труб

Перший раз зважитися складно на таку технологію вирощування. Садовод побоюється вкладати кошти і працю на нову справу. Щоб рішуче визначитися, чи потрібно збирати своїми руками грядки з ПВХ труб, треба розглянути їх плюси і недоліки.

Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
При горизонтальному укладанні труби, грядку можна накрити плівкою, поставивши над нею дуги

плюси:

 1. Використовуючи раціонально вільний простір ділянки, вийде виростити багато полуниці. Важливо грамотно спроектувати конструкцію.
 2. Матеріал для грядки доступний, не дорого коштує. Можна використовувати шматки труб, що залишилися після укладання каналізації.
 3. Грядка є мобільною. При необхідності її переставляють на інше місце.
 4. Полуниця не контактує з землею. Зменшується ймовірність зараження паразитами. Ягоди залишаються незабруднені землею і піском після дощу. На висоті урожай легше збирати.
 5. Сполучені фасонними елементами труби дають можливість швидко розбирати і збирати грядку.
 6. Встановлена ​​у дворі грядка замінить квітник, так як вона має гарну декоративністю.
 7. У трубах полуницю можна вирощувати цілий рік. Влітку грядку ставлять на вулиці, а взимку переносять в теплицю.

мінуси:

 1. Усередині труби міститься тонкий шар грунту. Взимку він промерзає. Щоб врятувати коріння полуниці, труби восени утеплюють або всю грядку заносять в приміщення.
 2. З цієї ж причини грунт влітку швидко пересихає. Поливати доводиться частіше. Однак багато води теж не можна лити. Обмежена кількість грунту перетвориться в бруд, рослини вимокнуть. Потрібно досвідченим шляхом визначити правильний полив.

Недоліків у грядок менше, хоча, вони вагомі. Якщо пристосуватися, то ці дві проблеми легко вирішуються.

Види грядок з каналізаційних труб

З різної кількості труб і фасонних елементів грядках можна надати будь-яку форму. Однак це не є їх різновидом. Всі типи гряд діляться на два види: вертикальні і горизонтальні.

Вертикальні грядки для полуниці з пластикових труб

Особливістю конструкції є її розташування. Вертикальна грядка має протяжністю в висоту, що дає можливість встановлювати її на невеликій ділянці. Найчастіше конструкцію облаштовують по своєму зросту для зручності обслуговування верхніх насаджень. Труби не обов’язково мають у своєму розпорядженні вертикально. Вони можуть стояти під ухилом або укладені горизонтально. Головне, щоб основна конструкція височіла над землею, тобто, була вертикальної.

Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
При вертикальному розташуванні грядки сильніше обдуваются вітром

Вертикальна конструкція дає можливість в 5 разів більше висадити саджанців полуниці, ніж класична грядка на городі з розрахунку на 1 м2. Недоліком є ​​сильне обдування вітром. При різких поривах збільшується небезпека пошкодження листя, суцвіть ягід. У разі негоди грядку з вітряної сторони закривають полотном.

Важливо! У вертикальному положенні у грядки збільшується парусність. Щоб труби не завалив вітер, їх потрібно надійно фіксувати.

Горизонтальні грядки з пластикових труб для полуниці

Особливістю цього типу грядок є горизонтальне розташування труб. Причому укладають їх одним ярусом. Мають труби на землі або спорудженої підставці. У першому випадку для опори роблять піднесення з земляного насипу. Вимога особливо важливо дотримуватися, якщо ділянка розташована на болотистій місцевості. Насип роблять висотою 30 см, а шириною – мінімум 60 см. Посадку полуниці роблять дворядковим з кроком між кущами 25-30 см. Якщо рядів кілька, між ними утворюють прохід шириною 30 см.

Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
Горизонтальну грядку можна закріпити навіть до стіни будинку

На посушливих ділянках або піднятих високо від землі опорах оптимальне розташування горизонтальної конструкції у напрямку з півночі на південь. Такий підхід дозволяє спростити рішення проблеми, пов’язане з недостатньою кількістю вологи. Труби мають у своєму розпорядженні в один або кілька рядів. При однорядковою посадці між сусідніми рядами витримують відстань 70 см. Крок висадки полуниці – від 15 до 25 см. Коли віддають перевагу дворядкового схемою посадки, між рядами розширюють відстань до 90 см, а саджанці висаджують кроком 30 см.

Як з пластикових труб зробити грядку

Збірка вертикальних, а також горизонтальних пасом практично відбувається за одним принципом. Основним корпусом використовують товсту ПВХ трубу. Під посадку полуниці в стінках вирізують віконця. Робити це простіше електродрилем зі спеціальною ріжучої насадкою – коронкою. Трохи відрізнятися будуть подальші дії збірки, що залежать від типу грядки з пластикових труб під полуницю, які передбачається зібрати.

Як зробити вертикальну грядку з труби

Перед початком збирання грядки потрібно визначитися, як буде виглядати загальна конструкція. Труби можна встановити поодиноко строго вертикально, з’єднати фасонними елементами у вигляді букви V або іншої форми. Коли буде з’ясований кінцевий вигляд, починають робити з ПВХ труби вертикальну грядку для полуниці в наступному порядку:

 1. Для одного сегмента грядки готують ПВХ трубу товщиною 100-150 мм. Довжина максимум 2 м. Ще знадобиться шматок тонкої труби діаметром 20 мм. Її довжина на 10 см більше від заготовки для основного корпусу. Запас по довжині необхідний, щоб тонка труба трохи виступала для зручності затоки води.
 2. У ПВХ трубі великого діаметру свердлять отвори коронкою. Оптимальний діаметр віконця – 7 см. Перше отвір свердлять так, щоб після установки труби воно розташовувалося вище від рівня землі на 20 см. На аналогічному відстані прорізають віконця вищерозташованих рядів, тільки в шаховому порядку.
  Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
  Посадочні гнізда розташовують в шаховому порядку
 3. Тонку трубу готують за іншим принципом. Стінки довільно перфорируют свердлом діаметром 8-10 мм. Замість тонкої ПВХ трубки можна використовувати поливальний шланг.
  Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
  Поливальний шланг підійде замість тонкої ПВХ трубки, але працювати з ним незручно через гнучкості
 4. Обидві труби з одного боку закривають заглушкою. Ці кінці будуть розташовані з нижнього боку грядки.
  Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
  Заглушками закупорюють знизу обидві труби
 5. Основний корпус грядки встановлюють вертикально на постійне місце. Якщо труба буде не в складі конструкції, а окремо просто стояти, знизу її закріплюють. Найпростіше поставити її у відро або іншу ємність, засипати грунтом до першого посадочного гнізда. Всередину основного корпусу встановлюють тонку перфоровану трубку. Ділянка з отворами обмотують капронової тканиною або геотекстилем, щоб всередину через перфорацію не попадав грунт.
  Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
  Перфоровану поливну трубку обмотують капронової тканиною або геотекстилем, встановлюють всередину основного корпусу грядки
 6. Завантаження товстої труби починають з дренажу. На дно насипають дрібний камінь, пісок. Наступним етапом йде завантаження грунту. Засипають його пошарово. Дійшовши до кожного по висоті отвору, грунт ущільнюють.
  Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
  Засипку грунту здійснюють пошарово з трамбуванням

Коли грядка буде заповнена грунтом, для його зволоження в центральну трубку заливають води. У віконця висаджують саджанці полуниці.Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
Коли кущі полуниці почнуть розвиватися, труба сховається під густим листям і ягодами

Як зробити горизонтальну грядку з труби

Принцип виготовлення горизонтальної грядки аналогічний, але є деякі нюанси. Пов’язані вони з організацією поливу і розміром посадочних гнізд. Насамперед готують опори, на яких будуть покладені грядки. Вибір конструкції залежить від особистих переваг. Можна спорудити стелаж, прямо на землі облаштувати високий насип. Однак другий варіант не вважається найкращим виходом. Зростаюча полуниця все одно буде контактувати з основним грунтом. Користі від використання труби практично ніякої.

Іноді роблять підвісні грядки з пластикових труб, фіксуючи їх на паркані, фасаді будівлі, підвішують мотузками за потужні гілки дерев. Коли з опорою визначилися, приступають до основних робіт:

 1. У трубі діаметром 100-150 мм вирізують віконця кроком 20 см. Діаметр кожного посадкового гнізда збільшують до 15 см. Полуницю садити буде зручніше, а грунт все одно не висиплеться, так як труба покладена горизонтально.
 2. Утворені заготовки укладають на опору. Подальші роботи залежать від технології обраного поливу. Часто розташовані грядки в ПВХ трубах горизонтально облаштовують крапельної системою зрошення з поверхневою прокладкою шланга. В цьому випадку товсті труби з обох кінців просто закривають заглушками.
  Посадочні гнізда горизонтальних грядок збільшують в діаметрі до 15 см
 3. Полив можна організувати іншим способом. Він трохи нагадує технологію, яка застосовується для вертикальних грядок. Беруть гнучкий поливальний шланг, перфорируют частим кроком. Для захисту від замулювання отворів його обмотують капронової тканиною.
  Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
  Гнучкий шланг перфорируют на тій ділянці, який буде розташовуватися всередині грядки
 4. Перфорований шланг вставляють всередину горизонтально покладеної труби. При цьому її заглушки замінюють фасонними перехідниками з патрубками діаметром 50 мм. Один кінець шланга підключають до водопроводу, а інший виводять в стічну канаву або підготовлену ємність, наприклад, бочку, відро.
  Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
  Поливної шланг одним кінцем підключають до водопроводу, а інший кінець відводять в дренажну яму або відро
 5. Корпус грядки через посадочні гнізда завантажують грунтом. В кожне віконце висаджують саджанці полуниці.
  Грядку завантажують землею, висаджують полуницю

Для поливу такий грядки досить з водопроводу подати на перфорований шланг воду. Під тиском вона зіллється через вільний другий кінець в дренажний колодязь. Однак частина води просочиться крізь перфорацію, вбереться грунтом.

Розміщення грядок з ПВХ-труби для полуниці

Розташовувати гряди можна на вулиці і всередині парника. Другий варіант практикують при зимовому вирощуванні полуниці. На вулиці вибирають світлі сонячні ділянки без протягів. Якщо це двір, то оптимально вибрати місце біля стіни будівлі або паркану з південного боку.

Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
Горизонтальні і вертикальні пасма можна комбінувати

Якщо того вимагають умови, допускається комбінація різних конструкцій. Наприклад, горизонтальні підвішують на паркані грядки з труб, а вертикальні – ставлять вздовж доріжок. Полуниця здатна прикрасити ділянку не гірше квітів. Гряди розташовують біля альтанки, у дворі, в саду. Важливо щоб до них був хороший доступ, адже культури доведеться обслуговувати, збирати урожай.

Увага! Насадження вимагають обробки препаратами від хвороб і шкідників. З цієї причини грядки з поліпропіленових труб не можна ставити поблизу відкритого джерела питної води, інших місць, де існує загроза забруднення хімікатами життєво важливих об’єктів.

Посадка полуниці в грядку з труби

Саджанці полуниці висаджують в прорізані посадочні гнізда. Роблять це двома способами:

 • під час пошарового заповнення грунтом;
 • коли труба вже буде повністю заповнена грунтом.

У будь-якому варіанті, конструкція на момент заповнення грунтом повинна бути надійно закріплена.

Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
Висадку саджанців здійснюють під час засипання грунту, або коли вся вже грунт буде засипана

Корені суниць умочують в бовтанку. Розводять рідину з води і рівних пропорцій глини з гноєм. У грунті руками продавлюють поглиблення. Саджанець корінням ставлять в ямку, засипають землею. Полуницю висаджують в кожне посадочне гніздо або через одне. Другий спосіб посадки дає можливість займатися розмноженням, в порожніх осередках приживляти вуса.

Особливості догляду

Щоб зібрані своїми руками грядки з пластикових каналізаційних труб виправдали себе, полуниці потрібно надати належний догляд. Особливі дії ніякі не потрібні. Роблять те ж саме, що садівник виконує на звичайних грядках.

Полив здійснюють частіше. Грунту всередині труби мало. У спеку він швидко пересихає. Однак перезволожувати теж не можна. Від вогкості заведеться грибок, згниють коріння. У спеку полив здійснюють ввечері або рано вранці. Днем можна. Пластик швидко прогрівається на сонці. Коріння просто зваряться в гарячому сирому грунті.

Підживлення аналогічно здійснюють частіше. Мала кількість грунту швидко виснажується. Рослинам потрібні нові живильні речовини для розвитку, цвітіння і зав’язі ягід. Оптимально вносити підживлення раз в тиждень. Зазвичай це рідина. Підгодовують насадження одночасно з поливом. Кращими вважаються комплексні мінеральні добрива. Можна будь-яку органіку розвести водою і полити полуницю. Оптимальна пропорція: 10 л води на 1 частину гною, перегною або пташиного посліду.

Полуницею люблять поласувати шкідники: білокрилка, довгоносик. Зрідка з’являється навіть колорадський жук. При перших ознаках насадження обробляють хімічними препаратами. Добре себе зарекомендував «Метальдегід», «Карбофос».

Підготовка полуничних грядок в трубі до зими

Щоб взимку коріння суниці не вимерзли, грядки утеплюють. Пересувні конструкції заносять в сарай. Якщо практикується цілорічне вирощування ягід, гряди відправляють в теплицю. Чи не транспортуються конструкції утеплюють на вулиці. Горизонтальні труби вкривають ялиновим гіллям, соломою. Вертикальні стовпи обмотують старим одягом, агроволокном, а зверху не промокає матеріалом.

Поради професіоналів

Щоб все старання не були змарновані, потрібно пристосуватися до нової технології. Перший досвід вирощування може не вдатися, але з часом все вийде. Уберегтися від поширених помилок допоможуть поради професіоналів:

 • температурний режим для хорошого розвитку полуниці витримують в межах 18-23 ° С;
 • місце під гряду вибирають сонячне з рівнем вологості близько 70%;
 • частоту поливу визначають дослідним шляхом, перевіряючи стан грунту;
 • після зав’язі перших ягід грунт на гряді і біля неї мульчують тирсою, щоб уникнути утворення гнильних процесів;
 • полив здійснюють тільки під корінь, не допускаючи попадання води на листя.

Грядка для полуниці з труби: каналізаційної, пластикової, ПВХ, фото, відео
Мульчування грунту на грядці і прилеглої території позбавить від освіти гнильних процесів

Якщо дотримуватися всіх рекомендацій, терміни поливу, підгодівлі й обробки від шкідників, садівник отримає свій довгоочікуваний урожай.

На відео грядка з труби для полуниці, нюанси технології:

Висновок

Грядка для полуниці з труби на перший погляд здається складною у виготовленні і догляді. Ті садівники, які спробували нову технологію, навряд чи захочуть від неї відмовитися. Особливо вона вигідна при вирощуванні суниці на продаж, так як ягоди зберігають ідеальний товарний вигляд.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *