Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + кресленняГрядки з полікарбонату – нерідке явище. Матеріал використовують для скління критої конструкції і установки низького бордюру. Популярність полікарбонату пояснюється доступною вартістю, простотою обробки. З листового прозорого матеріалу можна спорудити багато різновидів грядок, потрібно тільки знати їх пристрій, мати під рукою креслення.

Чи можна з полікарбонату зробити грядки

На питання про можливість використання полікарбонату для облаштування грядок ствердно можна відповісти – так. Прозорі листи по багатьом якостям перевершують скло, що дозволяє їх використовувати для скління об'ємних конструкцій. При необхідності виготовлення відкритої гряди, зі смуг полікарбонату ставлять невисокий бордюр. Борти отриманого короба підсилюють підпорами з колів.

Популярність полікарбонату для критої гряди пояснюється тим, що він пропускає світло, зберігає тепло. Конструкція естетично виглядає, чи не розбивається від випадкового удару важким предметом.

Що стосується бордюру, то і тут полікарбонат виграє у інших матеріалів. Якщо робити огородження з металу або дерева, то їх ретельно потрібно захищати від вогкості грунту, так як вони швидко пропадуть. Полікарбонат не боїться вологи. Гнучкість дозволяє встановлювати огорожі будь-якої конфігурації. Бортики при потребі легко демонтувати і встановити на своє місце.

Плюси і мінуси конструкцій

Полікарбонат безперечно можна використовувати для гряд. Чи задовольнить він все запити городника – це вже інше питання. Тут потрібно проаналізувати всі позитивні і негативні сторони.

Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
Полікарбонат має відмінну пропускною спроможністю природного світла, що дозволяє його використовувати для скління критих гряд

плюси:

 1. Хороша гнучкість дозволяє надавати листам вигнуту форму.
 2. Бордюру з полікарбонату не пропускає вологу. Після поливу вода гарантовано залишиться на грядці.
 3. Від удару важким предметом не розлітається на шматки, як у випадку зі склом.
 4. Полікарбонат випускають не тільки прозорий, а й кольоровий. Широкий асортимент дає можливість надати пасмам оригінальний вид. Прозорі листи частіше використовують для скління парників.
 5. Незважаючи на гнучкість, матеріал досить міцний. Укопані на глибину 20 см борту витримують тиск грунту, не дають бур'янам з боку перебиратися на грядку.

мінуси:

 1. Полікарбонат від УФ променів з часом втрачає своє забарвлення. Прозорі листи жовтіють, а кольорові – вигорають.
 2. Матеріал не боїться спеки, але на сильному морозі здатний тріскатися.
 3. Під час обслуговування гряд на полікарбонат залишається багато подряпин, вм'ятин.

Менше недоліків має спеціальний полікарбонат із захисним шаром. Він стійкий до вигорання і дрібним механічних пошкоджень. Однак матеріал дорожче коштує, через що не популярний серед городників.

Види конструкцій

За представленими нижче на фото грядках з полікарбонату можна зробити висновок, що їх існує кілька різновидів. Основна відмінність не в розмірах, а конструкції. Залежить вона від того, для яких рослин призначена гряда.

Високі вертикальні грядки з полікарбонату

Конструкції встановлюють для високорослих рослин, які вимагають підв'язки до опори. Гряди за формою нагадує маленьку теплицю. Скління захищає зростаючі культури від холодного вітру, злив. До плодам не здатні дістатися городні шкідники.

Важливо! Різкі пориви вітру здатні завалити високорослі рослини, прив'язані до шпалери, так як в такому вигляді насадження мають велику парусність. Висока гряда позбавляє від такої проблеми.

Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
Формою висока грядка нагадує маленьку теплицю

Вертикальні гряди обов'язково оснащені дверцятами. Їх використовують для провітрювання і доступу до рослин. Кучеряві культури прив'язують до мотузках, натягнутих від стелі до грунту. Під високорослі томати ставлять кілки з пластикових труб. Вони виконують роль опор. У міру зростання і зав'язування плодів рослини підв'язують в декількох місцях, щоб не ламалися стебла.

Горизонтальні огорожі для грядок з полікарбонату

Під горизонтальними огорожами мають на увазі звичайні гряди, підняті над землею і облямовані бортами. Висота може варіюватися від 15 до 75 см. Оптимальним вважається піднесення борту над землею на 40 см, а в грунт вкопано до 20 см. Борта запобігають осипання землі, її вимивання при поливі або під час дощу.

Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
Оптимальна висота горизонтального огорожі – 40 см

На вибір висоти горизонтального огорожі ще впливають погодні умови місцевості. Якщо регіон дощовий, найчастіше ділянку буде заболочений або з високим розташуванням грунтових вод. Висоту бортів з полікарбонату роблять максимальну, щоб коріння рослин не намокли. У районах з посушливим кліматом облаштовують максимально низькі грядки. Тонкий шар насипної землі дає можливість кореневій системі дістатися до основного грунту для видобутку вологи в спеку.

Важливо! Як і для високих гряд, горизонтальним огорож висотою від 50 см роблять опорний каркас, збирають його з рейок. Він надає стійкість конструкції, якщо з полікарбонату встановлені низькі борти, досить їх зміцнити кілками.

Переносні конструкції

Полікарбонат є легким матеріалом. Навіть якщо гряда має рейковий каркас, її можна перенести на інше місце. Мобільність конструкції дозволяє обробляти землю механічним методом, наприклад, мотоблоком. Зняли грядку, віднесли в сторону, зорали грунт, після чого все повернули на своє місце.

Переносні гряди бувають двох типів:

 1. Криті конструкції нагадують міні-парник. Оснащують їх зазвичай стулками. У нижній частині є ніжки для заглиблення в грунт. Вони запобігають перекидання грядки вітром або зсування в сторону.
  Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
  Криті переносні грядки оснащені дверцями і ніжками для заглиблення в грунт
 2. Конструкції відкритого типу нагадують дитячу пісочницю. З низьких бортів зроблений короб. Аналогічно присутні ніжки для фіксації на грунті. Стулок ніяких немає, так як гряда відкрита.
  Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
  Відкрита гряда нагадує дитячу пісочницю

Особливістю відкритих і закритих переносних грядок є спосіб установки. В землю заглиблюють тільки ніжки. Нижня кромка борту з полікарбонату розташовується на рівні грунту.

Які відкриваються грядки з полікарбонату

По пристрою відкриваються конструкції нагадують високі грядки. Тобто, вони схожі на парник. Однак їхня відмінність в невеликій висоті. Якщо у високій грядки дверцята відкриваються збоку, то у відкритті міні-парників стулками зазвичай виступає дах.

Існує багато різновидів гряд, але найпопулярнішими вважаються наступні моделі: 1. Хлібниця, за формою нагадує кухонний предмет, де зберігають хліб. Основою виступає прямокутний короб. На ньому закріплена арочна дах. Одна її половина є стулкою, яка у відкритому стані засувається за другий сегмент. Каркас зроблений з металу, обшитий прозорим полікарбонатом.
  Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
  Хлібниця зручна для вирощування низькорослих томатів, перців, інших городніх культур
 2. Метелик аналогічно може мати арочну дах. Іноді їй надають іншу форму. Однак суть конструкції в тому, що дах складається з двох стулок. У відкритому стані вони нагадують крила метелика. Каркас і раніше зроблений з металу, обшитий полікарбонатом.
  Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
  Метелик не підходить для ділянки, розташованої в вітряному регіоні, дозволяє вирощувати тільки низькорослі культури
 3. Відмінною рисою бельгійської відкривається грядки є односхилий дах. Відкривається стулка догори. Міні-парник використовують для вирощування ягідних культур, розсади, квітів, капусти.
  Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
  Каркас бельгійської грядки роблять з металу або дерев'яних рейок, обшивають полікарбонатом

Крім широко відомих конструкцій, на дачах зустрічаються відкриваються грядки інших модифікацій. Кришки роблять відсовуються, знімаються, відкидні і навіть складаються з декількох сегментів.

Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
Комбіновану грядку роблять з дерева і полікарбонату з двохсегментній складається кришкою

Бордюри для грядок з полікарбонату в теплиці

Тепличні бордюри влаштовані точно так, як вуличні горизонтальні грядки. Борти вкопують у землю, підсилюють кілками або каркасом. Гряди роблять довгі, але вузькі. Розташовують їх паралельно один одному або хрестом. Між грядками обов'язково залишають прохід.

Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
При паралельному розташуванні грядок їх зазвичай встановлюють у довгих стін теплиці, а по центру залишають прохід

У маленьких теплицях для вирощування полуниці практикують установку багатоярусних грядок. Їх розташовують на стелажах. Спочатку роблять металевий або дерев'яний каркас, після чого збирають короби з полікарбонату.

Як зробити грядки з полікарбонату

Технологія виготовлення гряди залежить від її конструкції. Якщо це критий варіант або з високими бортами, буде потрібно матеріал для каркаса. Найчастіше використовують дерево. Металевий куточок, профіль, трубу застосовують при виготовленні відкриваються гряд.

Для успішної збірки своїми руками грядки з полікарбонату, креслення бажано побудувати. Вони допоможуть точно розрахувати матеріал, дадуть візуальне уявлення про конструкцію.

Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
Креслення підійде, якщо вирішено зібрати відкривається бельгійську грядку
Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
З чотирьох представлених схем простіше вибрати найбільш підходящу конструкцію
Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
Креслення метелики дає можливість краще розглянути всі вузли конструкції
Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
З цього кресленням можна зібрати грядку з відкривається на петлях в сторону арочним дахом

Вибравши відповідний креслення, приступають до підрахунку і заготівлі потрібної кількості матеріалу. Дерев'яний каркас збирають, з'єднавши рейки саморізами або болтами. При використанні металу, заготовки зварюють. Готовий каркас зачищають від гострих задирок. Дерево обробляють антисептиком, а метал – антикорозійним складом. В ідеалі каркас пофарбувати. Така грядка симпатичніше виглядає. До того ж фарба додатково захищає каркас від вологи.

Для обшивки каркаса полікарбонат ножем або електролобзиком розкроюють на потрібні фрагменти. У місцях кріплення свердлять отвори. Фіксують полікарбонат саморізами з ущільнювальними шайбами. Якщо каркас металевий, на ньому теж під саморізи свердлять отвори, тільки меншого діаметра по товщині гвинтовий частини метизів.

Збірку своїми руками бордюру з полікарбонату для грядок здійснюють аналогічним чином, якщо його висота близько 50 см. Низьке огорожу висотою близько 20 см в каркасі не потребує. Полікарбонат просто вкопують по периметру грядки. Підпірку роблять дерев'яними кілками. При необхідності бордюр до кожного кілка можна зафіксувати саморізами.

Особливості установки і застосування

Під грядку розчищають ділянку. Видаляють рослинність, камені. Верхній шар землі знімають. У ньому є багато коренів бур'яну, які в майбутньому пустять поросль на грядці. Замість знятого шару після установки огорожі насипають родючий грунт або підготовлений субстрат.

Під бордюр викопують канавку. Глибина залежить від висоти борта над землею. Зазвичай від цього показника беруть мінімум половину, але не менше 20 см. Смуги полікарбонату встановлюють вертикально по рівню, трамбують в канавці грунтом.

Під установку грядки закритого типу аналогічним чином готують місце. Канавку копати не потрібно. Грядку просто фіксують до грунту, загнав загострені ніжки. Процедуру обов'язково виконують. Незафіксованим грядку здатний перевернути сильний вітер, так як полікарбонат легкий, до того ж конструкція має велику парусність.

Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
Грядки будь-якого типу обов'язково фіксують в землі

Технологія висадки рослин на грядках аналогічна діям, що виконуються на городі. Під високорослі рослини заздалегідь ставлять опори, а розсаду висаджують ближче до них. Для поділу сортів або погано сусідніх рослин ставлять перегородки. Для них аналогічно підійдуть шматки полікарбонату.

Порада! У закриваються грядки висаджують рослини, що вимагають максимального захисту від шкідників і негативного впливу навколишнього середовища.

Поради професіоналів

Щоб гряда прослужила довгі роки, треба її правильно виготовити. Допущені помилки призведуть до розтріскування полікарбонату або гниття каркаса.

Грядки з полікарбонату своїми руками: фото + креслення
Для каркаса оптимально використовувати металеві елементи з оцинкованим покриттям

Фахівці рекомендують дотримуватися трьох важливих правил при виготовленні грядки:

 1. Під час надання листу полікарбонату округлої форми для обшивки арочної даху не можна робити різкий вигин. Він здатний зламатися.
 2. Всі металеві елементи, в тому числі і кріпильні, використовують з оцинкованим покриттям.
 3. Ріжуть полікарбонат в приміщенні або на вулиці при теплій погоді. На холоді він твердне. На місці різу утворюються тріщини.

Під головку шурупа підкладають гумову шайбу. Без ущільнювача полікарбонат здатний тріснути. До того ж під головку буде затікати вода.

Щоб правильно облаштувати грядки з полікарбонату, відео допоможе вибрати хороший матеріал:

Висновок

Грядки з полікарбонату при дбайливому ставленні прослужать мінімум 5 років. Якщо один з фрагментів обшивки або бордюри зіпсувався, його легко замінити. Гряди закритого типу періодично промивають водою від пилу, щоб крізь обшивку краще проникало денне світло.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *