Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленнюГрядки з шиферу своїми руками облаштовує практично кожен дачник і власник присадибної ділянки. Покрівельний матеріал зручний для подібного застосування. До того ж він часто дістається безкоштовно після розбирання старої будівлі або з що залишилися з будівництва шматків. Існує багато шанувальників цієї технології, але є і противники, які доводять шкоду азбестоцементу. Щоб знайти правильне рішення, потрібно докладніше розібратися з усіма нюансами.

Чи можна огороджувати грядки шифером

Популярність покрівельних матеріалів при облаштуванні різних огорож невипадкова. Вони стійкі до руйнівної дії природних умов. З листовим матеріалом зручно працювати. Найдоступнішим і популярним матеріалом є шифер. Досить його розрізати на шматки і заготівля борту для огорожі готова. Щоб розібратися, можна використовувати шифер для грядок чи ні, треба ознайомитися з усіма його модифікаціями:

 1. Азбестоцементні листи в своєму складі мають 85% цементу і 10% азбесту. Саме остання добавка вважається небезпечною для навколишнього середовища і здоров’я людини. Однак її відсоток мінімальний. Азбестові волокна з’єднані з цементом, що ще більше знижує небезпеку шкідливої ​​речовини.
  Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
  У складі азбестоцементних листів міститься 10% шкідливої ​​речовини – азбесту
 2. Металевий шифер повністю безпечний. Випускають матеріал зі сталі або алюмінію із захисним полімерним покриттям. Огорожа грядки постійно контактує з землею і вологою. Сталь швидко піддається корозії. Алюмінієві листи стійкі в цьому плані, але поки не пошкоджений захисний полімерний шар. Якщо з’являться на ньому глибокі подряпини, алюміній в вогкості починає розкладатися. Важливо! Алюмінієвий шифер володіє високою вартістю. Обладнати з нього грядки дуже дорого.
  Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
  Металевий шифер економічно не вигідно використовувати для огорожі
 3. Ондулін має хвилясту форму шиферу, але за складом він більше підходить до руберойду. Матеріал не пропадає в землі, стійкий до вологи. Недоліком ондулина є м’яка структура. Гнучкі листи будуть деформуватися під тиском грунту. Високі грядки з такого шиферу не отримають.
  Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
  Ондулін не підійде для високих огорож через гнучкої структури
 4. Прозорий шифер зроблений з ПВХ. Пластик стійкий до вологи, не руйнується в землі. Шифер досить міцний, незважаючи на свою гнучкість. Листи ідеально підійдуть для грядки, потрібно тільки ставити підпори з колів.
  Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
  Шифер ПВХ не руйнується в землі, в складі відсутні шкідливі речовини

Важливо! ПВХ шифер випускають не тільки прозорий, а й в широкій колірній гамі

Незважаючи на велику різноманітність шиферу, азбестоцементні листи найчастіше затребувані у разі огородження грядок. Пояснюється це доступною ціною, підвищеною міцністю листів.

Чи шкідливий шифер для огорожі грядок

Розглядаючи асбестоцементний покрівельний матеріал як єдино краще рішення облаштування грядки, треба відзначити, що новий шифер повністю безпечний. Робить його таким сполучна речовина – цемент. Однак при його руйнуванні азбест починає отруювати грунт. Пошкоджений шифер на грядках шкідливий для здоров’я домашніх тварин, людини і навколишнього середовища. Руйнування сполучного речовини відбувається з двох причин:

 1. Освіта відколу, тріщини, вибоїни на шифер може статися під час обслуговування грядки. На пошкодженій ділянці цемент з азбестом перетворюється в пил і крихту, яка вбирається в землю разом з водою.
 2. Термін експлуатації асбестоцементного листа більше 20 років. Однак в землі через 10 років сполучна речовина покрівельного матеріалу втрачає свої якості. Перепади температур, контакти з вологою, механічна деформація знищує цемент. Азбестові волокна починають висипатися, проникають в грунт разом з водою і отруюють його.

Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Новий шифер нешкідливий для навколишнього середовища

Щоб азбестоцементні огорожа не зашкодило екології та здоров’ю людини, для грядок використовують тільки нові листи без пошкоджень. Оптимально їх пофарбувати по обидва боки. Фарба виступить захисним шаром. Після 10 років експлуатації грядки шиферне огорожу замінюють новим матеріалом.

Шифер шкідливий для грядки не тільки через присутність азбесту. На сонці високі борта сильно розжарюються. Земля на грядці пересихає. Коріння рослин, близько розташовані до бортів, здатні отримати опік. Проблему вирішують збільшенням кількості поливів, створенням штучної тіні.

Важливо! Розкладається старий шифер отруює не тільки грунт грядки. Волокна азбесту потрапляють у верхні шари ґрунтових вод і розносяться по всій ділянці.

Вибір шиферу для обробки грядок

За підсумками огляду асбестоцементного матеріалу можна зробити висновок, що для огорожі підійдуть тільки нові листи. Що стосується технічних параметрів, то шифер випускають двох видів: з хвилями і плоский.

Грядки з хвильового шиферу

По міцності хвильові листи виграють. Вони найкраще підходять для високих грядок. Огородження ставлять так, щоб хвилі розташовувалися в вертикальному напрямку перпендикулярно грунту. Якщо вони будуть розташовані горизонтально, від тиску землі лист швидко зламається. Саме хвилі утворюють ребра жорсткості, які у вертикальному положенні забезпечують максимальне протидію діючої навантаженні.

Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Хвилі покрівельних листів утворюють ребра жорсткості, що протистоять великих навантажень

Хвильовий матеріал випускають трьох видів:

 1. Звичайний профіль. Розмір листа 1,28 × 0,68 м. Оптимально зручний варіант, щоб облаштувати бордюри для грядок з шиферу компактних габаритів.
 2. Посилений профіль. Розмір листа досягає 2,8 × 0,98 м. Товщина збільшена до 8 мм. Листи з посиленим профілем оптимально використовувати для високих грядок.
 3. Уніфікований профіль. Листи за влучним висловом є чимось середнім між двома попередніми матеріалами. Шифер підійде для високих і низьких огорож.

Зазвичай в подробиці розміру профілю дачники не вникають. Для огорожі використовують наявний шифер.

Виготовлення грядок з плоского шиферу

Плоскі азбестоцементні листи випускають товщиною 6-10 мм. Довжина варіюється від 2 до 3,6 м, а ширина – від 1,2 до 1,5 м. Склад аналогічний. Відмінністю є лише форма. У шиферу відсутні хвилі, за рахунок цього він поступається по міцності хвильовим листам.

Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Через відсутність хвиль знижується міцність листа

Плоский покрівельний матеріал випускають за двома технологіями, що розділяє його на два види:

 1. Пресований. Міцність листа – 23 мПа, щільність – більше 1,8 г / см2, ударна в’язкість – 2,5 кДж / м2, максимальна кількість циклів заморожування і розморожування – 50.
 2. Непрессованний. Міцність листа – 18 мПа, щільність -1,6 г / см2, ударна в’язкість – 2 кДж / м2, максимальна кількість циклів заморожування і розморожування – 25.

За всіма параметрами виграє матеріал, виготовлений пресованим методом. Однак відсутність ребер жорсткості вимагає того, що при облаштуванні огорожі для грядок з плоского шиферу необхідно частіше ставити підпори з кілків. Довгі борту під тиском грунту здатні тріснути.

Як правильно зробити грядки з шиферу

Роботи починають з вибору місця і нанесення розмітки. Під грядку готують майданчик. Важливо врахувати особливість грунту на ділянці, рельєф місцевості. Важливо продумати, які культури передбачається вирощувати. Від цього теж залежить розмір і розташування грядки.

Інструменти і матеріали

Для маленьких огорож з матеріалів потрібен сам шифер, металеві або дерев’яні елементи кріплення. Якщо борту довгі, по периметру доведеться забивати кілки. Бажано підготувати фарбу, щоб захистити азбестоцемент від швидкого руйнування.

З інструментів для нарізки листів використовують болгарку. При її відсутності можна скористатися ножівкою, але пиляти буде важко. Ще потрібен молоток, пасатижі, електродриль, лопата.

Висота і розміри грядок з шиферу

Габарити огорожі зазвичай визначають індивідуально з урахуванням потреби і наявного вільного місця на ділянці. Однак існують встановлені параметри, рекомендовані для дотримання.

Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Розмір огорожі визначають індивідуально, але існують рекомендовані параметри

Щоб огородити грядки шифером, рекомендується дотримуватися наступних параметрів:

 1. Ширина не більш 1,5 м. При таких параметрах зручно обслуговувати рослини по обидва боки грядки. При більшій ширині складно дотягнутися до культури, що росте в центрі.
 2. Висота борту для простих грядок – до 50 см, високих – до 75 см. При цьому в другому варіанті до 40 см шиферу поглиблюють в грунт.
 3. Довжина – єдиний параметр, який не потребує обмеження. Все залежить від вільного місця на ділянці і особистих потреб. Однак захоплюватися небажано. Занадто довгі борту прогинаються під тиском грунту.

Габарити ще розраховують з урахуванням вирощуваних культур. Якщо рослини погано сусідять, оптимально спорудити кілька коротких грядок, ніж одне довге огорожу.

Нарізка шиферу для грядок

Однією з найскладніших завдань є нарізка шиферу, але не тому, що його складно розкроїти на фрагменти. Сучасні інструменти дозволяють зробити це швидко і легко. Одним з них є болгарка. Складність полягає в утворенні великої кількості пилу. В її складі отруйний азбест. Розлітаючись по повітрю, забруднюється ділянку. Ще більше страждає сама людина. Щоб пил не потрапила в дихальні шляхи, очі, різання здійснюють в респіраторі, окулярах або спеціальній масці.

Перед розкриємо на лист наносять розмітку. Плоский шифер ріжуть в будь-якому напрямку. Немає абсолютно ніякої різниці, з якого боку робити надріз через відсутність ребер жорсткості.

Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Різання плоского листа можна здійснювати з будь-якого боку

З хвильовим шифером інша справа. Для огорожі фрагменти закопують з вертикальним розташуванням ребер жорсткості. З цієї причини різання здійснюють тільки поперек хвиль, що дає можливість отримати заготовку для борта потрібної висоти.

Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Хвильові листи ріжуть поперек хвиль

Важливо! При різанні болгаркою використовують диск з алмазним напиленням.

Різання здійснюють на рівній ділянці землі. Щодо ріжучого диска стають так, щоб пил найменше потрапляла на працівника. Місце зрізу змочують водою. Від цього зменшується пилоутворення, збільшується ресурс алмазного диска.

Під лист біля місця різання підкладають дошки, інакше диск захопить землю. Важливо пам’ятати про крихкість азбестоцементу. Щоб шифер не тріснула, бажано мати помічника, який буде підтримувати відпилюють фрагмент.При відсутності болгарки для різання використовують електролобзик або ручну ножівку з дрібними зубами. Однак така процедура забирає багато часу і сил. З дідівських способів кращим вважається застосування сталевого гостро заточеного різака. По розмітці на шифер укладають рейку. Різаком намагаються глибше прорізати канавку. Підклавши під лінію різу брус, намагаються переламати лист, натискаючи на його краю. При такому способі різу можна отримати смуги шириною від 10 см.

Найбільш ненадійний дідівський метод заснований на використанні цвяха і молотка. По розмітці частим кроком пробивають отвори. Коли пройдуть по всьому листу, його намагаються переламати. Зріз виходить нерівний, іноді з’являються тріщини.

Високі грядки з шиферу своїми руками

Існує кілька варіантів облаштування місця під посадку культур. Одним з них є спорудження високою грядки. Від звичайного варіанту така технологія відрізняється декількома перевагами:

 1. Розташувати грядку можна на будь-якому місці своєї ділянки, навіть на заболоченому.
 2. Для заповнення короба використовують більшу кількість родючої землі, що добре позначається на розвитку рослин і підвищенні врожайності.
 3. Збільшена висота дозволяє створювати повноцінний дренаж.
 4. Високий короб симпатичніше виглядає на ділянці. Йому можна надати цікаву форму. За рослинами простіше доглядати, так як доводиться менше нахилятися.
 5. Завдяки збільшеній висоті грунт в коробі швидше прогрівається. Навесні можна раніше висаджувати культури для отримання ранніх урожаїв.

Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
За конструкцією висока грядка від звичайної моделі відрізняється висотою

Звичайна і висока грядка за своєю конструкцією ідентична. Навіть для заповнення використовують однакові склади. Різниця тільки в висоті бортів. Якщо в першому варіанті вони низькі і нагадують бордюр, то в другому випадку висота огороджень досягає 50 см.

При збільшеній висоті стінок буде потрібно додаткове їх зміцнення, чого досягають двома способами:

 1. Шиферні фрагменти фіксують на дерев’яний або металевий каркас.
 2. Короб стягують дротом. По периметру вбивають підпірні кілки.

Після установки короб спочатку заповнюють дренажним шаром з піску. Зверху насипають родючий грунт.

Високі грядки з плоского шиферу

Виготовлення починають з розмітки ділянки кілочками і мотузкою. За намічених лініях викопують траншею глибиною 25 см. Лист плоского шиферу розрізають на смуги потрібного розміру. Кожен елемент, щоб вийшов короб, з’єднують болтами. Додатково використовують металеві куточки, накладні пластини. У шифер під металовироби свердлять отвори. Оптимально використовувати для підкладки шайби, щоб виключити утворення тріщин під час затягування гайок. Готовий короб встановлюють в підготовлену траншею, виставляють по рівню, підсипають грунтом.

Детальніше на відео грядки з плоского шиферу своїми руками:

Високі грядки з хвилястого шиферу своїми руками

Плюсом хвилястих листів є підвищена міцність. Однак через хвилі фрагменти незручно з’єднувати болтами з металевими куточками.

Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Борти з хвилястого шиферу просто вкопують на глибину 25 см

Щоб зробити високу грядку з шиферу, відрізані смуги просто вкопують по розмітці на глибину 25 см. Зовні короб стягують дротом, вбивають підпірні кілки. Всередину борту не сформуються, так як їх розіпре за рахунок насипної грунту. Якщо все ж є побоювання, з дерев’яних рейок ставлять розпірки.

Як зробити грядки з шиферу в теплиці

Сама технологія збірки короба всередині теплиці нічим не відрізняється від конструкції, яка встановлюється на вулиці. Існує тільки кілька окремих правил, яких слід дотримуватися:

 1. Облаштовуючи своїми руками грядки в теплиці з шиферу, мають у своєму розпорядженні їх у напрямку зі сходу на захід.
 2. Оптимальною для теплиць вважається конструкція з високими бортами. У грунт заглиблюють частина шиферу на глибину, що становить близько половини надземної частини. Тобто, якщо борт виступає над землею висотою 50 см, в грунті повинно знаходитися близько 25-30 см.
 3. У наповненні короба, крім дренажного шару і ґрунту, використовують перегній.
 4. Борти короба всередині грунту можна ущільнювати тирсою, але в невеликій кількості.
 5. Між грядками облаштовують доріжки з твердого покриття або засівають гарною травичкою.
 6. Усередині короб поділяють перегородками, якщо передбачається вирощування культур різних сортів.

Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Всередині теплиці грядки розташовують у напрямку зі сходу на захід

За бажанням допускається зробити грядки в теплиці з шиферу хвильового або плоского. Форма особливої ​​ролі не грає. Все залежить від побажань.

Порада! Всередині теплиці підвищена вологість. Щоб захистити шиферні огорожі від швидкого руйнування, перед установкою оптимально їх пофарбувати.

Теплі грядки з плоского шиферу

Особливістю технології є можливість ранньої висадки культур. Сам короб збирають за аналогічним принципом, тільки висота бортів зазвичай досягає 75 см. Пов’язано це з тим, що для заповнення теплою грядки використовуються інші склади. Зокрема це органіка. Саме вона в процесі перепревания виділяє тепло і поживні речовини.

Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Висота теплих грядок досягає 75 см, а для заповнення використовують органіку

Щоб спорудити за представленим наприклад на фото грядку з плоского шиферу своїми руками, проробляють наступні кроки:

 1. Збирають і встановлюють короб на підготовленому ділянці. Дно застеляють плівкою або руберойдом. Підкладка не дасть проростати бур’янам з боку грунту. Багато городників укладають металеву сітку, що запобігає проникнення з городу гризунів.
 2. Першим шаром укладають стару макулатуру. Чи підуть непотрібні книги, журнали, картонні коробки.
 3. Другим шаром насипають траву. Підійде солома, інша дрібна органіка.
 4. Третій шар складається з Трухлого деревини.
 5. Четвертим шаром засипають листя дерев. Зверху укладають дошки, жерсть чи шматки шиферу. Під тиском вантажу сміття дасть усадку.
 6. Через 3-4 дні вантаж прибирають, органіку підсипають до потрібного рівня. Останнім шаром укладають перегній і городній грунт.

Для прискорення процесу перепревания вміст «пирога» змочують водою, накривають плівкою або агроволокном. Грядки зазвичай готують з осені, а навесні роблять ранні висадки. Для захисту від заморозків ставлять дуги, натягують парник.

Варіанти кріплення плоского і хвильового шиферу на грядках

Установка і фіксація бортів відбувається кількома способами. Оптимальний варіант підбирають в залежності від використовуваного шиферу, розмірів конструкції:

 1. Обов’язковою умовою зміцнення є вкопування. Мінімальна глибина траншеї 20 см. Параметр змінюється в залежності від висоти борту.
  Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
  Мінімальна глибина траншеї 20 см
 2. Борти невеликої висоти з хвилястого шиферу просто вкопують. Забивати в землю не можна. Азбестоцементний матеріал просто розколеться на шматочки.
  Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
  Низькі огорожі з хвильових листів просто вкопують у землю
 3. У високій і довгою грядки борту кріплять на дерев’яний або металевий каркас. Додатково вбивають по периметру підпірні кілки, роблять з дроту стяжку.
  Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
  До дерев’яного каркасу листи прибивають шиферними цвяхами
 4. Плоский шифер з’єднують болтами з використанням накладних куточків або пластин. Під металовироби просвердлюють отвори. Якщо довжина і висота грядки велика, аналогічно використовують каркас, підпірні кілки, стяжки з дроту.
  Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
  Накладні металеві куточки допомагають надійно з’єднувати фрагменти стінок короба

Якщо при облаштуванні грядки використовувалися металеві кріплення, їх фарбують для захисту від корозії.

Ідеї ​​з оформлення грядок шифером

Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Прямокутні огорожі вважаються класикою, їх простіше зробити
Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Для надання декоративності споруджують конструкції зі скошеними кутами в формі трикутників і багатокутників
Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Багатоярусні піраміди зручні під полуницю для маленького ділянки
Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Гнучкий ондулін зручний для додання огорожі вигнутих ліній

Чим можна пофарбувати шифер для грядок

Фарбування додає не тільки красу, але і захищає шиферне огорожу від руйнування. До того ж азбест менше забруднює грунт, так як з ним немає прямого контакту. Колір вибирають індивідуально на свій розсуд, але краще віддати перевагу світлим тонам. Вони відображають сонячні промені, що зменшує ймовірність перегріву грунту від розпечених бортів в спеку.

Для фарбування однаково добре підходять поліуретанові, акрилові і силіконові фарби. Можна використовувати автомобільну емаль, але наносять її в два шари.

Поради професіоналів

Кілька корисних порад від професійних городників допоможуть починаючому любителю не допускати поширених помилок:

 1. Зростаючі на грядці культури отримають максимальне освітлення, якщо розташувати її у напрямку зі сходу на захід.
 2. Якщо висота борта досягає 50 см, в землю має заглубляться мінімум 25 см.
 3. Для підвищення врожайності під час закладки звичайної грядки після дренажного шару завантажують компост, а зверху землю.
 4. На грядках, особливо розташованих в теплиці, оптимально облаштувати крапельний полив. Дощування здатне вимивати грунт сильним напором.
 5. Якщо гряд багато, прохід до них облаштовують доріжками з твердим покриттям або газонної травою.

Грядки з шиферу своїми руками: плоского, хвильового, фото + ідеї по оформленню
Прохід між грядами можна вкрити агроволокном або плівкою, а зверху засипати мульчею

Особливий догляд гряди не вимагають. Однак при руйнуванні шиферу пошкоджений шматок терміново міняють.

Висновок

Грядки з шиферу своїми руками не складно спорудити за пару днів. Прослужать вони близько 10 років. Треба тільки підтримувати їх стан, своєчасно виконувати ремонт пошкоджених ділянок.

Відгуки про застосування грядок з плоского шиферу

Геннадій Васильович Коробан, 49 років, Волгоградська область У дворі стоїть три піраміди під полуницю. Стінки грядок вирізав з плоского шиферу товщиною 6 мм. Кути скріпив болтами і накладними куточками. На зиму піраміди вкриваю плівкою. Прослужили мої конструкції 5 років. Сподіваюся, витримають ще стільки ж. Валентина Сергіївна Кошкіна, 50 років, Саратовська область На городі дві грядки з шиферу довжиною по 5 м. Використовую під висадку ранніх овочів. Навесні натягую парник. Грунт швидко прогрівається з першими променями сонця. Коли настає спека, борта прикриваю картоном з пакувальної тари.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *