Як дешево утеплити курник на зиму своїми рукамиУтеплити курник на зиму необхідно, якщо передбачається цілорічне утримання курей. Особливо актуальним є питання в північних регіонах. Теплолюбні птиці нездатні переносити екстремально низькі температури, тим більше, нестися в таких умовах. Робота нескладна. Все вийде зробити самостійно, треба тільки трошки розібратися в нюансах.

Чи потрібно утеплювати курник

Необхідність процедури залежить від того, яких курей передбачає містити господар. Якщо це бройлери, їх зазвичай пізньої осені пускають в забій на м’ясо. Природно, взимку в сараї птахи не буде, тому і утеплювати його безглуздо. З несучками справа йде зовсім інакше. Яєчну породу курей заводять для цілорічного утримання. В цьому випадку курник обов’язково вимагає утеплення.

Як дешево утеплити курник на зиму своїми руками
При цілорічному утриманні курей сарай обов’язково утеплюють

Несучки взимку люблять вибігти на сніг побарахтаться, але це не означає, що птах настільки морозостійка, що переживе всю зиму в холодному курнику. Дійсно, існують породи холодостійких курей. До того ж вони пристосовуються до місцевого клімату. Однак треба згадати, заради чого завели несучок. Взимку в холодному курнику вони не загинуть, але чи будуть нестися, питання вже інший.

Для курей нормальний температурний режим знаходиться в діапазоні + 10-15 ° С. Якщо в курнику буде така температура взимку, то курочки несуться цілий рік. Однак і цього не завжди достатньо. Той, хто спостерігав за курми, знає, що несучість на 40% збільшується з приходом весни, коли температура повітря встановлюється близько + 18 ° С. Висновок напрошується наступний: хочеться отримати багато яєць – треба обігріти курей взимку.

При неможливості облаштування обігріву утеплити річний курник треба так, щоб взимку температура всередині не опускалася нижче + 10 ° С. Екстремальним порогом є показник + 5 ° С, але продуктивність курей знизиться. Птах взимку сильно скине вагу, нестися буде вкрай рідко.

Важливо! Взимку в курнику не повинно бути протягів, але вентиляція обов’язкове. Її облаштовують так, щоб максимально видаляти вогкість і забруднене аміаком повітря, але з мінімальними втратами тепла.

Способи утеплення курятника

Як і будь-яка будівля, пташник можна утеплювати зовні і зсередини. Однак, вибираючи другий спосіб, потрібно пам’ятати, що кури люблять все розкльовувати. Те ж саме станеться з теплоізоляційним матеріалом. Перш ніж споруджувати утеплений сарай для курей своїми руками, треба ретельно продумати, яка технологія обійдеться дешевше і буде надійніше.

Утеплення курника зсередини

Внутрішнє утеплення невигідно тим, що теплоізоляцію доведеться захищати додаткової облицюванням, інакше кури її поїсть. Зі збільшенням товщини шарів зменшується корисний простір. З цієї причини стіни оптимально утеплювати зовні. Зсередини проводять теплоізоляцію підлоги, стелі, дверей і вікон.

В першу чергу на зиму потрібно утеплити підлогу. В курнику його зазвичай настилають з дощок або заливають бетонну стяжку. Перший варіант краще через те, що дерево саме по собі є утеплювачем, але від вогкості швидко гниє. Бетонна підлога довговічний, але холодний.

Як дешево утеплити курник на зиму своїми руками
Дерев’яна підлога курям комфортніше, ніж бетонна стяжка

Щоб на зиму утеплити дощату підлогу, його облаштовують за такою технологією:

  1. На лаги укладають чорнову підлогу. Він складається з будь-яких навіть не оброблених дощок. Головне – відсутність між ними щілин.
  2. На чорнову підлогу розстеляють гідроізоляційний матеріал, набивають бруски.
  3. Осередки між брусками заповнюють утеплювачем. Оптимально використовувати вологостійкі матеріали: пінополістирол, керамзит. На гірший випадок підійде пінопласт або тирсу.
  4. Зверху утеплювач закривають гідроізоляцією, настилають дошки чистового статі.

Після утеплення підлоги в курнику навіть холодною зимою відразу відчується поліпшення мікроклімату, так як холод не буде проникати з боку землі.

Якщо перевага віддана бетонної стяжки, то всередину її оптимально замурувати пінопластові плити. Однак цього не досить. Взимку додатково насипають підстилку з тирси, лушпиння насіння або подрібненої сухої трави, соломи.

Порада! Якщо в курнику бетонну підлогу, взимку оптимально укласти глибоку підстилку з корисними бактеріями. Працюючі мікроорганізми виділяють тепло, за рахунок чого забезпечується додатковий обігрів сараю.

Як дешево утеплити курник на зиму своїми руками
Додатковим утепленням лазу стане навісна шторка з плівки

Через вікна, лаз, двері йде до 40% тепла. До початку зими ці об’єкти утеплюють. Утворилися щілини між коробкою і стінами курника задувають монтажною піною. У дерев’яному сараї можна законопатити клоччям або просто старої ганчірочками. Вхідні двері і дверці лазу з внутрішньої сторони обшивають пінополістиролом або мінватою. Зверху кріплять фанерну облицювання, щоб кури не розкльовувати теплоізоляцію. Додатково перед дверима вішають шторки з плівки або брезенту.

Як дешево утеплити курник на зиму своїми руками
У пташнику з двосхилим дахом стеля утеплюють з боку горища

Спосіб утеплення стелі залежить від конструкції даху. Якщо покрівля односхилий, без горища, теплоізоляцію проводять з боку курника. На стелю прибивають з рейок обрешітку. Між її елементами укладають пінопласт або мінвату. Теплоізоляцію закривають вагонкою або фанерою.

Важливо! Мінвата здатна поглинати вологу. Для захисту теплоізоляційний матеріал закривають з боку стелі гідроізоляцією, а з курника – пароізоляцією.

Наявність горища – кращий варіант для пташника. Горищне простір додатково зберігає тепло. Сама технологія утеплення стелі в курнику теж спрощується. Відпадає необхідність створення обрешітки, підшивки додаткового облицьовування. Теплоізоляцію укладають з боку горища. Причому її необов’язково чимось зверху вкривати, але знизу захищають гідроізоляцією. Можна просто розкачати минвату або укласти пінопласт. Бюджетний варіант заснований на насипу товстого шару соломи, тирси, сіна, керамзиту.

Важливо! Якщо горище буде використовуватися для господарських потреб, утеплювач зверху захищають укриттям. Оптимально зробити конструкцію за методом чорнового і чистового статі з дощок.

Утеплення курника зовні

Теплоізоляцію стін оптимально здійснювати зовні. По-перше, зсередини не крадеться корисний простір. Курям немає доступу до теплоізоляції, щоб її розкльовувати. По-друге, зовнішнє утеплення не зміщувати точку роси в стіни, захищаючи їх від руйнування.Як дешево утеплити курник на зиму своїми руками
Зовнішнє утеплення не зміщувати точку роси всередину стін

Стіни утеплюють за методом мокрого і сухого фасаду. У першому варіанті зазвичай застосовують пінопласт, а в другому – мінвату. Щоб утеплити курник з дощок, вибирають технологію сухого фасаду. На стінах кріплять обрешітку, укладають теплоізоляційний матеріал, закривають вітрозахисної мембраною і облицюванням. Метод мокрого фасаду застосовують на кам’яних, цегельних, бетонних, ПІНОБЛОЧНИХ стінах. Плити пінопласту приклеюють піною, фіксують дюбелями, а зверху натягують штукатурку.

Зовнішнє утеплення застосовують і для вікон. На зиму їх закривають прозорою плівкою. Її прибивають маленькими гвоздиками через тонкі рейки прямо на раму. Можна плівку пристрелити скобами степлера. Після закінчення зими її обривають.

Чим утеплити курник на зиму

У багатьох господарів немає особливого бажання вкладати значну суму в облаштування пташника. Цього і не потрібно робити. Існує маса варіантів бюджетно утеплити ПІНОБЛОЧНИХ курник або споруду, зведену з будь-якого іншого матеріалу:

  1. Найбільше з вогкістю контактує підлогу. Дерев’яні дошки швидко згниють, що призведе до нових витрат. Дешево і навічно заливають бетонну стяжку. Як утеплювач закладають керамзит або плити пінопласту щільністю вище 35 кг / м3.
  2. Зовні для стін дешевше застосувати технологію сухого фасаду. Теплоізоляцією використовують будь-який вид недорогий мінвати, тільки в плитах. Підійде пінопласт, але його гризуть миші.
  3. Для стелі і горища аналогічно підійде дешева мінвата, але вже рулонний.
  4. Двері зсередини можна утеплити відслужив ватним матрацом, закріпивши його цвяхами через дерев’яні планки.

Як дешево утеплити курник на зиму своїми руками
Дешева скловата – кращий вибір для курника

Не варто забувати про природні утеплювачі. До них відносяться сіно, подрібнена солома, деревна тирса, стружка. Правда використовувати їх можна на підлозі або стелі з боку горища.

Як утеплити сарай для курей на зиму

Кожен теплоізоляційний матеріал має свою технологію укладання. Її потрібно дотримуватися, інакше утеплення пройде безрезультатно. До того ж деякі матеріали вимагають захисту від вогкості, якою взимку всередині будь-якого курника достатньо від випарів.

Утеплення курника пінопластом

Перевага пінопласту в тому, що він не боїться вологи. На стінах його укладають за технологією мокрого і сухого фасаду. Пінопласт підійде для стелі, підлоги в бетонну стяжку або між дерев’яними настилами з дошок. Плюсом вважається бюджетна вартість. Однак величезний мінус в тому, що пінопласт люблять розкльовувати кури і гризти миші.

Як дешево утеплити курник на зиму своїми руками
За технологією сухого фасаду пінопластові плити укладають в осередки обрешітки

Плюсом мокрого фасаду є відсутність необхідності споруджувати обрешітку. Плити приклеюють із зовнішнього боку курника на стіну. Стики герметизують піною. Кожну плиту кріплять по кутах і центру пластиковими дюбелями-парасольками. Зверху натягують штукатурку з армосеткой.

При теплоізоляції на зиму стін пташника зсередини застосовують технологію сухого фасаду. З рейок споруджують обрешітку. Всередину осередків укладають плити, щоб вони щільно прилягали до дерев’яних елементів. Пароізоляційна захист не потрібна, так як пінопласт не боїться вологи. На обрешітку просто кріплять будь обробний матеріал. Для курника зазвичай застосовують фанеру.

Утеплення курника Пеноплекса

Особливістю екструдованого пінополістиролу є покращену характеристика. Плити витримують більше навантаження, не пропадають від вологи. Навіть гризуни їх мало приваблюють.

Пеноплекс вважається для курника дорогим утеплювачем, але надійним

Технологія монтажу Пеноплекса нічим не відрізняється від роботи з пінопластом. Підходять ті ж самі варіанти сухого і мокрого фасаду. Єдиною відмінністю є наявність на плитах, товщина яких більше 20 мм, замкових з’єднань. За їх рахунок відбувається краще ущільнення стиків.

Утеплення курника мінватою

Мінеральний утеплювач випускають в рулонах і плитах. Матеріал не горить, «дихає», має гарні теплоізоляційні властивості. Мінусом вважається боязнь вологи. Для статі минвату бажано не використовувати. Матеріал підходить для стін і стелі.

Як дешево утеплити курник на зиму своїми руками
На стіни кріплять минвату в плитах

Рулонну вату розгортають по стелі з боку горища. На стіни вона не піде через швидке «злежування». Для утеплення вертикальних конструкцій за технологією сухого фасаду використовують плити.

Теплоізоляція підходить навіть для технології мокрого фасаду, але плити використовують базальтової вати високої щільності. Зверху, як і по пінопласту, натягують штукатурку.

Утеплення курника тирсою

Безкоштовно або дешево за помірну плату птахівників доступні деревна тирса. Зазвичай їх використовують взимку для підстилки. У міру забруднення тирсу з послідом складають в компостну купу.

Як дешево утеплити курник на зиму своїми руками
Тирса взимку застосовують в якості підстилки

Тирсою можна засипати стеля з боку горища. Однак в такому утеплювачі люблять взимку ховатися миші. З цієї причини тирса все ж краще використовувати підстилкою.

Поради фермерів

У сільській місцевості фермери часто використовують природні матеріали для теплоізоляції пташника. Умільці радять тирсою утеплювати навіть стіни. Технологія підходить для курників і дощок. Ще на етапі будівництва споруджують каркас з бруса. З обох сторін його обшивають дошкою. Порожнечу засипають тирсою.

Якщо курник кам’яний, дешево зовні захистити стіни від холоду взимку допоможе очерет. Його заготовляють з осені на березі водойм. Камиш пов’язують мотузками в мати, обставляють стіни.

Як дешево утеплити курник на зиму своїми руками
Незалежно від утеплення, всередині пташника взимку облаштовують обігрів

Як би добре не був утеплений пташник, взимку без обігріву курям буде холодно. Найпростіший варіант вирішити проблему – підвісити інфрачервоні лампи. Вони забезпечать птиці обігрів, підсвічування, продовжать світловий день, за рахунок чого покращиться несучість.

Висновок

Утеплити курник на зиму необхідно навіть птахівників південного регіону. Адже тут іноді теж буває морозна погода. До того ж теплоізоляція стін і стелі не завадить влітку. Під час спеки пташник менше прогріється, за рахунок чого всередині збережеться прохолода.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *