Як позбутися від моху на газоні навесні: ефективні засоби
Одним з найбільш поширених перешкод для отримання ідеального дерну в саду є поява моху в траві або на бетонних і кам’яних тротуарах. Завдяки регулярному використанню відповідних засобів від моху і належної турботи про дерен, ви можете насолоджуватися зеленою галявиною, вільної від цих стійких бур’янів.

Що робити, якщо з’явився мох на газоні? Як запобігти його освіту, як позбутися навесні від цього споровідного рослини на галявині? Які заходи і засоби по обробці ділянок, садів будуть найбільш ефективними?

Мохи або бріофіти – найпростіші рослини, які, на відміну від трави, не розвивають реальних коренів. Замість них у них є так звані Ризоїди, що прикріплюються до субстрату, на якому важко закріпитися іншими видами рослин.

З цієї причини бріофіти ростуть у вологих, тіньових ділянках, на дуже збитої і піщаному грунті. Коли вони з’являються на газоні, то починають швидко рости навіть в несприятливих умовах, пригнічуючи зростання трави. Боротьба з мохом займає більше часу, ніж запобігання його виникнення.

Причини утворення мохів

 1. Нізкопроніцаемие грунту, високі грунтові води. Найбільш важко видалити мохи, що з’являються на збитих, нізкопроніцаемих грунтах (наприклад, глинистих) і в районах з високим рівнем грунтових вод. У цих умовах у трави є проблема в розвитку довгих коренів, які могли б досягати більш глибоких шарів грунту.
 2. Підвищена кислотність грунтів. Джерелом появи Моховидних рослин на галявині також є неналежний рівень грунту – мохи найкраще ростуть на грунтах з кислою реакцією, рН нижче 6. Щоб виміряти кислотність, необхідно провести аналіз грунту, наприклад, за допомогою грунтового кіслотомера.
 3. Неправильне косіння. Причиною появи Моховидних рослин часто є недостатній догляд за дерном – занадто рідкісне і низьке косіння трави.
 4. Неналежний догляд. Нерегулярне згрібання залишків мертвих рослин, листя.
 5. Відсутність добрива – призводить до дефіциту поживних речовин, слабшому росту трави.
 6. Надмірне затінення трави.
 7. Надмірна вологість.
 8. Занадто рідкісна галявина (голі квадрати).
 9. Ослаблення газону після хвороб або заморожування.

Як запобігти появі моху на галявині?

 • На труднопроніцаемой, ущільненої грунті – перед посівом насіння трави треба розпушити грунт, змішавши її верхній шар з піском.
 • У місцях з підтопленням, калюжами. У місцях, де легко утворюються калюжі, варто розглянути можливість підземного дренажу (з дренажною системою) або поверхневого дренажу (з шаром гравію або керамзиту під грунтом, на якій буде рости газон).
 • На підмокають грунтах, затінених або розташованих з півночі ділянках, варто подумати про використання правильної суміші насіння. У таких місцях добре покажуть себе сорти медленнорастущих, стійкої до затінення трави, яка створить щільний дерен, важкий для розселення мохами.
 • На готовому газоні необхідно розпушити грунт, посипавши її тонким шаром піску або гравію, регулярно проводити аерацію. Завдяки проколювання газону садовими вилами зменшується вологість субстрату, що перешкоджає росту мохів. Один – два рази на рік добре виконувати скарифікацію, тобто вертикальну різання дерну, завдяки якій мертві частини рослин видаляються з газону, а трава стає краще живиться і сильнішою.

Після скарификации газону необхідно ретельно згрібати залишки, щоб видалити мохи та суху траву. Ефективна також аерація – насичення дерну киснем. Ця обробка призначена для поліпшення фізичних властивостей грунту, завдяки якій добрива, вода і повітря краще досягають коренів.

Аерація дерну сприяє кращому росту трави, ущільнення газону. На здоровому, щільному, компактному газоні моховидні зустрічаються рідко.

Правильний догляд за газоном включає в себе наступні заходи:

 • Галявину необхідно регулярно косити (по крайней мере, один раз в тиждень), маючи на увазі, що в затінених областях зрізати траву треба не нижче 5 см у висоту і не дуже часто поливати.
 • Також непогано удобрювати дерен 3-4 рази на рік за допомогою відповідних засобів для добрива газонів.
 • Очищення дерну надзвичайно важливо, особливо восени, коли падає листя з дерев і чагарників, а також зламані мертві частини інших рослин.
 • Щоб позбутися від моху з газону, необхідно забезпечити належний підземний або поверхневий дренаж.

правильний полив

Під час посухи моховидні рослини погано розвиваються, а у вологому середовищі їх розвиток набирає обертів, тому необхідно рідше, але рясніше поливати галявину, а не часто і мало. В результаті вода буде проникати в більш глибокі шари грунту, звідки її використовує трава, але при цьому короткі Ризоїди мохоподібних не отримають до неї доступ. Те ж саме відноситься до впливу сонця – на сонце мохоподібні швидко висихають, а в тіні вони ростуть дуже добре.

Якщо встановлена ​​автоматична система зрошення, варто також інвестувати в датчик дощу, який регулює водопостачання. У цьому випадку, коли кількість опадів досить високо, що не буде перезволоження ділянки.

Як боротися з мохом – гербіциди

На галявині, де з’явився мох, можна регулярно (кожні кілька тижнів) використовувати спеціалізовані гербіциди, наприклад, діхлорофен. Ефективні також препарати містять сульфат заліза. Цей компонент послаблює зростання бріофітов і бореться з мохом, приводячи до його усунення, він запобігає його появі в майбутньому. Однак, щоб кошти були ефективними, необхідно скосити газон, завдяки чому гербіциди досягнутий зростаючого на землі лишайника.

Обприскування анти-моховим засобом, як і іншими гербіцидами, проводиться звичайним розпилювачем. Препарати найкраще використовувати з ранньої весни, коли мохоподібні ростуть швидше за все. Дози, терміни використання, інформацію про підготовку і правила безпеки можна знайти на етикетці – інструкції по використанню продуктів для захисту рослин, прикріплених до упаковки.

Залізний купорос від моху на газоні

Можна розпорошити на мох водний розчин залізного купоросу або посипати його в порошкоподібному вигляді і полити водою. Детальна інформація про метод використання, датах повторення операцій, дозах речовин наводиться на етикетці конкретних продуктів.

Увага! Контакт добрив, що містять сполуки заліза, з бетонними або кам’яними садовими елементами, може створювати труднощі при видаленні плям іржі.

Склади з залізним купоросом виробляються багатьма виробниками (Аквахим, Dr.Klaus, Фаско, Etisso, Agrecol, Biopon, Pokon, Substral і ін.). Краще використовувати їх навесні або восени (докладні дози і дати вказані на упаковці продуктів).Добрива

Тільки регулярно добрив газон буде яскраво зеленим і здоровим. На «здорової траві» мохоподібні рідко зустрічаються, тому що їм немає місця. На ринку доступні не тільки продукти з сульфатом заліза, але також добрива для газону з мохом, в якому ця речовина є одним з компонентів. На додаток до сульфату заліза, який пригнічує ріст моху, ці склади містять наступні поживні елементи, які надають позитивний вплив на зростання трави:

 • азот;
 • бор;
 • мідь;
 • марганець;
 • цинк.

Використання добрив для газону з мохом дає подвійний ефект:

 1. допомагає видалити мох;
 2. зміцнює траву, покращуючи дерен, роблячи його товщі і міцніше.

Для того щоб ефект був постійним, добриво і сульфат заліза слід вносити регулярно відповідно до інструкцій виробника на етикетці продукту.

Удобрення газону повинен передувати аналіз грунту (її склад і кислотна реакція). Тільки тоді можна достовірно визначити, які добрива краще використовувати і в яких дозах. Використання добрив «на око» може привести до пересичених грунту елементами живлення, пригнічення рослин.

Краще використовувати гранульовані мінеральні добрива з подовженим терміном дії (поживні речовини, виділяються з гранул протягом 3 місяців).

Проблема кислотних грунтів

Мох частіше з’являється на газонах, розташованих на кислих грунтах з рН нижче 6. При боротьбі варто перевірити pH грунту. Перевірку виконують, використовуючи такі засоби:

 • спеціальний електронний тестер грунту (кіслотомер);
 • лакмусова бумага;
 • готові тести для грунтів.

Якщо результат вказує на кислий грунт і на галявині з’являється мох, варто виконати вапнування. Ця операція змінює рН грунту на лужну і допомагає видалити мохоподібні рослини. Для цього завдання краще вибрати:

 1. вапно у вигляді меленої крейди або доломіту, деревної золи;
 2. кальцій-магнієве добриво, яке розсіюється на поверхні газону і делікатно поливається водою.

Доломітове борошно – добриво, утворене шляхом подрібнення кальцій-магнієвих порід. Доломітове борошно поповнює грунт мікронутрієнтів, змінює реакцію ґрунту на більш сприятливу. Доломіт дозволяє підняти лужну реакцію. Він використовується після закінчення вегетаційного періоду, пізньої осені або навіть взимку на сніг. Вода прискорить розчинення доломіту, так як це досить тривалий процес. Доломіт працює повільно, але після місяця вегетаційного періоду будуть помітні сприятливі наслідки його застосування.

Звичайна деревна зола з каміна може допомогти в боротьбі з мохом. Серед садівників відомий способом, коли ділянки, порослі мохом посипають просіяного через сито деревною золою, а потім зволожують. Це простий домашній спосіб боротьби з мохом, відгуки про який досить непогані.

Примітка. Використовується зола від спалювання нефарбованого дерева. Попіл з вугілля або золи з деревини, спалюваного з додаванням картону, паперу для друку, тканин і пластмас, не підходить для добрива!

Чому варто використовувати деревну золу? Зола має подрібнену структуру, тому рослини не мають проблем з отриманням мінералів. Вона працює повільно і, на відміну від інших мінеральних добрив, має досить збалансований склад. Реакція золи коливається в межах рН 11-13, тому вона відмінно знижує кислотність ґрунту. Завдяки своєму природному складу деревна зола може використовуватись в екологічному сільському господарстві.

Затінені ділянки

Тінь – адвокат Моховидних. Тінь великого дерева або будівлі – ідеальне місце для росту бріофітов. Для того, щоб трава росла пишно, їй потрібно багато сонця. Якщо немає можливості забезпечити відповідні умови освітлення, варто посадити покривні рослини в тіньових місцях. До них відносяться, наприклад:

 • звичайний плющ;
 • барвінок;
 • котонеастер;
 • функии.

Мохи належать до так званим піонерським рослинам, здатним жити майже в будь-якому середовищі. Це стійкі бур’яни, з якими важко боротися. У садах вони з’являються на бетонних і кам’яних під’їзних дорогах, в горщиках і навіть на газоні. На жаль, боротьба з ними складна, трудомістка, вимагає застосування декількох методів одночасно. Найпростіший спосіб позбутися від моху – це видалити його механічно, згрібаючи з землі звичайним граблями. Навесні найкраще робити механічне видалення. Одночасно видаляється стара трава, палички, залишки листя.

Хімічні засоби захисту рослин, як правило, ефективні, але не дають довгострокових ефектів. Розпилення повинно повторюватися систематично (зазвичай кожні кілька тижнів). Мохоподібні швидко ростуть, тому хімічний захист повинна поєднуватися з агротехнічними заходами і способами профілактики, описаними вище.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *