Як правильно розташувати будинок на ділянці по сторонах світу?Оптимальне розташування будівлі відносно сторін світу дозволяє значно простіше контролювати температуру в кімнатах протягом всього року. Крім того, правильне орієнтування будівлі допомагає знизити витрати на споживання енергії.

Будинок повинен бути спланований так, щоб сонце і тінь були союзниками круглий рік і в будь-який час доби. Як же цього досягти? Не всім попадається ідеальний земельну ділянку, але на кожному наділі можна поставити ідеальний будинок.

Розташування будинку по сторонах світу на ділянці потрібно обміркувати на стадії вибору ділянки. Ідеальний ділянка знаходиться на південному схилі невеликого пагорба. Правильне розташування приміщень в будівлі, допоможе реалізувати вхід з північної сторони. Чимале значення має розмір земельної ділянки. Чим він більший, тим легше правильно розташувати будівлі. Енергоефективний будинок можна побудувати і на ділянці невеликій площі, але важче спланувати оптимальне розташування.

Ритм дня, щоденні звички сім’ї – дуже індивідуальні особливості. Важко знайти єдині правила, яким можна їх підпорядкувати. Універсальна схема – будинок з вулицею з півночі і садом з півдня – не всім підійде. У статті ми утримаємося від простих формулювань і правил, а опишемо різні варіанти, які допомагають полегшити вибір земельної ділянки, готового проекту, вибрати розташування кімнат.

Сонячний південь, темний північ

Оптимальне розташування будівлі дозволяє максимально використовувати сонячну енергію, отримати додаткові тепло, світло. Важливо правильно виконати розташування вікон по сторонах світу.

Краще освітлена південна сторона, тут варто спланувати розміщення найбільшій площі скління. З південного боку доцільно влаштувати вітальню. Потрібно пам’ятати: сонце, приємно гріє взимку, влітку стає обтяжливим фактором.

З проблемою нескладно впоратися, використовуючи жалюзі, ролокасети. Другі мають додаткову перевагу, тому що взимку захищають будинок від втрат тепла. Подібний ефект можна також отримати, висаджуючи біля будинку листяні дерева, які влітку притеняют вікна, а взимку, втрачаючи листя, відкриють будівлю. У свою чергу, північну сторону будинку, можна закрити вічнозеленими насадженнями, які створять перешкоду від прохолодного вітру і захистять будівлю від надмірних втрат тепла.

Слід також звернути увагу на правильну конструкцію даху – влітку вона не повинна перегріватися. Ділянки покрівлі повинні бути сплановані під ухилом, який взимку забезпечить більший кут падіння сонячних променів, а влітку – по можливості найменший.

Північна частина будинку отримує найменшу кількість сонячної інсоляції, отже, з цього боку, краще обмежити кількість і розмір вікон. Крім того, з цього боку варто інвестувати в вікна з підвищеною термічною ізоляцією, яка гарантує мінімальні втрати тепла. Вигідне рішення – розташування будівлі так, щоб велика стіна виявилася на лінії схід-захід, представляючи ефективний накопичувач тепла. В результаті ми заощадимо на освітленні, опаленні.

Сонце в вітальні, тінь в кухні

Коли мова йде про розташування приміщень з урахуванням забезпечення оптимальної кількості сонячного світла, кращі місця для найбільш відвідуваних кімнат:

  • південна,
  • південно-західна сторони.

Як розташувати кімнати?

  • вітальня на півдні, південному заході, в якій господарі проводять найбільше часу, отримує природне освітлення, найбільш сприятливе для роботи, навчання і відпочинку.
  • кухня не вимагає такої кількості природного освітлення, може бути розташована з північної або з північно-східної сторони, що також дозволить уникнути надмірного нагріву цієї кімнати.
  • Для господарських приміщень – комор, котельні або пральні, оптимальна північна сторона.
  • Для кабінету, спальні найбільш оптимальне місце схід. Якщо хтось із членів сім’ї працює вдома, то кабінет, розташований з цього боку, вранці буде наповнений сонячним світлом, що створить ідеальні умови для роботи.
  • спальня зі сходу зробить так, що сім’ю буде будити сонячне світло, що поліпшує настрій і додає енергії. Однак не всі люблять прокинутися вранці під променями сонця, що сходить. Є люди, які хочуть або повинні поспати довше, і перший контакт з сонцем воліють мати близько полудня. Для них ранкове сонце небажано, воно дратує очі – це справжня мука. Але і навпаки: зовсім не важко зустріти людей, які дуже люблять ранкові сонячні промені. Гарне місце для спальні – північ, особливо для тих, хто не любить прокидатися в променях сонця. У цьому місці сонце не буде заважати навіть під час денного сну.

Облік умов навколишнього середовища

Розміщення будівлі відносно сторін світу має прямий вплив на мікроклімат інтер’єру, самопочуття мешканців. Недолік і надлишок сонячного світла можуть діяти гнітюче, дратувати. Несприятливе розташування вікон призводить до охолодження, перегріву приміщення. Неправильно встановлений будинок буде піддаватися переохолодження частими вітрами, а його стіни можуть бути постійно вологими від здував сильним вітром дощу. З цими наслідками потрібно рахуватися, обираючи земельну ділянку, проект.Завдяки технічному прогресу, вплив розташування будинку на інтер’єр набагато менше, ніж це було в минулому. Сьогодні будинки досить герметичні, ізольовані, легше нейтралізувати вплив сонця, вітру. Сучасна архітектура допускає різні сміливі й цікаві рішення, що компенсують наслідки невдалого розташування будинку. Для мінімізації або збільшення кількості надходить сонячного світла можна знайти:

  • різні види освітлення,
  • карнизи від сонця,
  • інші нескладні пристосування.

Хоча сучасні будівельні матеріали дають велику свободу в плануванні, доцільно докласти додаткових зусиль для правильного вибору ділянки. «Правильний» вибір повинен враховувати розташування відносно сторін світу і розмір наділу, тоді спланувати розташування будівлі не представляє складнощів.

Розмір, орієнтація, форма ділянки, де робити вхід?

Чим більше ділянку – тим більше можливостей для реалізації різних ідей, більше простір для маневру, простіше правильно розташувати будинок. Особливо якщо він буде побудований на основі готового проекту. На просторій ділянці в разі потреби без проблем можна посунути будівлю вглиб, або встановити його під кутом до вулиці для того, щоб інтер’єр «слідував» за сонцем.

Якщо будинок займе 1/4 від загальної площі садиби, у нас є великий шанс забезпечити його правильну орієнтацію по відношенню до сторін світу незалежно від конфігурації.

Чим менше земельну ділянку (наприклад, менше 700-800 м²), тим менше можливостей, важче маневрувати будинком, приміщеннями. Установка будівлі зводиться до реалізації схеми «гараж і вхід з вулиці, приміщення, житлові будинки від саду». При цьому стає особливо важливим розташування ділянки, тому попит на ділянки з в’їздом і входом з півночі або північного сходу завжди великий.

Важливо також враховувати форму наділу, чим більше вона наближається до квадрату, тим краще. На квадратному плані набагато простіше правильно розташувати будівлі на відміну від довгого і вузького.

Рослини

Особливу увагу слід звертати на великі дерева, молоді посадки сильнорослих порід, які в майбутньому стануть великими. Наприклад, могутній дуб з південного боку влітку забере майже всі сонячні промені, він допоможе боротися зі спекою і створить мальовничий вид з вікон. Взимку, коли листя опаде, він дозволить сонця прогрівати кімнати, а також дасть доступ природного світла, якого в цей час не вистачає.

Значний вплив можуть надавати також дерева, що ростуть у сусіда, на іншій стороні дороги. Особливо ті, що ростуть на заході чи півдні, так як вони дають довгі тіні. Сильне затінення даватимуть дерева, що ростуть уздовж північного кордону ділянки, тому варто висаджувати там слаборослиє породи, які прикрашають територію, але не затінюють будівлю.

Будівлі на сусідської території

Вибираючи місце під майбутній будинок, слід також взяти до уваги сусідню забудову, так як вона може затінювати ділянку навіть сильніше, ніж дерево. Важливо враховувати як вже існуючу забудову, так і потенційну, яка може з’явитися по сусідству. Прогнозуючи облаштування порожніх сусідніх садиб, варто взяти до уваги найменш вигідний варіант, що дозволить заздалегідь уникнути проблем.

Наприклад, навіть якщо ніщо не вказує на це, краще припустити, що колись з півдня, на відстані приблизно 4 м, з’явиться темна стіна сусіднього будинку, яка кине тінь на найпривабливішу частину нашого саду.

Майбутній сусід напевно буде по можливості намагатися наблизити свій будинок до нашого кордону, забудовуючи найменш привабливу північну частину.

Таким чином, плануючи будинок своєї мрії, варто враховувати не тільки його зовнішній вигляд і функціональність інтер’єру, а й чинники, які впливають на його енергоефективність і комфорт. Одним з них є правильне розташування будівлі. Дотримуючись кілька правил, ми зможемо насолоджуватися комфортним житлом і більш низькими рахунками за електроенергію.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *