Як правильно зробити вентиляцію в приватному будинку?Як правильно зробити вентиляцію в приватному будинку?

Хороша вентиляція – це система, яка забезпечує ефективний обмін повітря, незалежно від сезону. Протягом літа вона дає трохи прохолоди, а взимку не повинна випускати з дому занадто багато тепла. Що означає відсутність вентиляції, краще за всіх знають жителі будинків, які поміняли вікна зі старих рам з щілинами – на герметичні сучасні, а в результаті отримали: потіють вікна, задуху, іноді цвіль на укосах і стінах. При будівництві власного будинку або ремонті, ми хочемо все зробити правильно, щоб не мати таких проблем. У будинку повинно бути тепло і затишно, не надто сухо і сиро навіть в зимовий період. Як цього добитися?

Вже на стадії проектування слід подумати про вентиляцію, тоді буде нескладно створити по-справжньому сучасну і ефективну систему. Як правильно зробити вентиляцію в будинку, чи достатньо природної вентиляції або потрібна механічна, як її забезпечити – цим питанням присвячена ця стаття.

Чому вентиляція в приватному будинку так важлива?

Вентиляція – це обмін повітря в приміщеннях. Відпрацьоване повітря викидається назовні, а в кімнати надходить свіжий. А якщо цього не відбувається? У кімнаті будуть накопичуватися різні забруднювачі – головним чином, що видихається вуглекислий газ, а також всюдисуща пил, пилові кліщі, спори цвілі. А ще – шкідливі хімічні речовини, які виділяє меблі і різне устаткування, а якщо є курці в будинку – це ще й отруйні сполуки, які несе сигаретний дим.

Повітря, що видихається людьми, пар, що надходить з кухні і ванної кімнати, викликають збільшення вологості. Водяна пара осідає на холодних поверхнях, наприклад, на вікнах і в кутках кімнати. Вологі поверхні є живильним середовищем для пилових кліщів, що мешкають в домашнього пилу і цвілі. Ці мікроорганізми можуть стати причиною алергії. Спори цвілі атакують їжу, можуть також зруйнувати стіну, на якій формується її колонія.

Тривале перебування в кімнатах, які погано провітрюються, дуже шкідливо. Це стимулює сонливість, головний біль, запаморочення, поганий увагу, слабкість. Ми можемо відчути нудоту і загальну втому і навіть депресію. Іноді організм може реагувати на духоту роздратуванням очей і дихальних шляхів, і навіть серцевою аритмією. Крім того, не можна недооцінювати канцерогенний вплив цвілі. Тому дуже важливо позбутися від проблем з вентиляцією, якщо вони є.

Відомо – в будинку повинна працювати система вентиляції і безперервно видаляти будь-які забруднення повітря. Крім того, слід забезпечити безпечне використання газових приладів – котла, обігрівача, плити, каміна. У разі будь-якої несправності цих пристроїв – слід негайно видалити з дому отруйні гази.

Необхідно також видалити надлишкову вологу з дому, що виділяється нашим диханням, що накопичується в результаті приготування їжі, сушіння білизни, а також запахи, які з’являються в житлових закритих приміщеннях.

У якій кількості свіжого повітря потребує будинок?

Щоб забезпечити житло достатньою кількістю свіжого повітря, перш за все, необхідно визначити потребу в воздухообмене. Як це зробити?

Загальні рекомендації та приклади розрахунку потреби в свіжому повітрі

Загальні рекомендації в цьому відношенні такі:

 • протягом години в приміщенні повинно бути замінено стільки повітря, скільки становить кубатура приміщення;
 • на кожну людину, що живе в кімнаті, необхідно 30 м³ повітря протягом години.

З цих двох значень бажано вибирати більшу.

Приклад.

Житлова площа 20 м² вимагає обміну 50 м³ повітря на годину, але якщо це спальня для двох осіб – то 60 м³ / год.

Також є підхід до розрахунку, за яким передбачається, що достатній повітрообмін становить 0,5-0,8 від обсягу кімнати в годину.

Приклад.

Житлова площа 20 м² вимагає обміну 25-40 м³ / год.

Однак слід враховувати, що в умовах більш інтенсивного забруднення, потрібно більш інтенсивний повітрообмін.

Види вентиляції – схема

Залежно від фінансових можливостей і переваг, ми можемо використовувати два види вентиляції:

 1. дешева домашня гравітаційна вентиляція;гравітаційна вентиляція
 2. ефективна механічна вентиляція;механічна вентиляція механічна вентиляція
 3. сама енергоефективна вентиляція з рекуперацією тепла.вентиляція з рекуперацією тепла

Ці рекомендації не слід сприймати надто буквально. Вони не можуть бути достатніми в будинку, в якому курять сигарети, живе багато людей або часто приймають гостей. На кількість виділених забруднень впливає також:

 • як часто і як багато людей стирають і сушать білизну;
 • скільки разів в день приймають ванну або душ;
 • як часто готують;
 • тип печі (газова або електрична);
 • і навіть розташування будинку – якщо він знаходиться в тіні, то буде збирати більше вологи, яка також провокує забруднення.

Трохи відрізняється, кількість свіжого повітря, яке повинні отримати такі приміщення, як: кухня, ванна кімната, туалет. Вони вимагають інтенсивної вентиляції під час використання. Отже:

 • ванна вимагає, по крайней мере, 50 м³ / год свіжого повітря;
 • туалет – 30 м³ / год;
 • комора – 15 м³ / год;
 • кухня з електричною плитою – 50 м³ / год;
 • кухня з газовою плитою – 70 м³ / год.

Окремі вимоги пред’являються до вітальні з каміном, котельні, пральні та кімнаті для сушки білизни.

Як визначити, чи достатня вентиляція в будинку домашнім методом?

Домашній спосіб перевірити, чи є вентиляція достатньою, є вимір вологості в приміщенні в зимовий час. Якщо вона становить не більше 50-60%, це означає, що вентиляція працює належним чином.

Як правильно зробити вентиляцію в приватному будинку?

Кількість свіжого повітря, яке повинно бути доставлено в кімнату, як видно з розрахунків, наведених вище, дуже велике. А взимку його доведеться прогріти, так як свіже повітря досить холодний. Це спричинить дуже високі витрати, які будуть більше, ніж буде холодніше на вулиці.

Тому системи вентиляції слід оцінювати не тільки з точки зору інвестиційних витрат, але і з урахуванням експлуатаційних витрат. Як правильно зробити вентиляцію приточування?

Природна гравітаційна вентиляція

Найпростіша – це система природної вентиляції. Повітря надходить в приміщення через вентиляційні отвори, і видаляється через випускні канали. Ця система є недорогий у виробництві. Однак її недоліком є ​​висока вартість, пов’язана з нагріванням надходить холодного повітря – в природній системі вентиляції ми не можемо повністю контролювати кількість повітря, яке надходить в приміщення. Чим холодніше, тим більше надходить холодних повітряних мас, і тим більше ми витрачаємо на опалення.

Механічна вентиляція

Інший варіант полягає в механічній вентиляції, в якій повітрообмін в будинку підсилює вентилятор. Залежно від розташування вентиляторів і всієї системи, вентиляція може бути витяжна або припливно-витяжної. Вона може контролювати кількість свіжого повітря, що надходить в глиб будинку, але, на жаль, нам доведеться знову оплачувати додаткові витрати на опалення.

Проте, можна скоротити витрати на нагрівання повітря. Холодні повітряні маси, що входять в приміщення, можна попередньо нагріти, використовуючи тепло відпрацьованого повітря з будинку або тепло, накопичене в землі. Для цього застосовують пристрою рекуперації (які ми розглянемо в цій статті нижче). Вони дозволяють отримати попередній нагрів припливного повітря, таким чином, знижуючи загальні витрати на опалення.

Як працює природна вентиляція в будинку?

Природна гравітаційна вентиляція - схема роботиПриродна гравітаційна вентиляція – схема роботи

Як правильно зробити природну вентиляцію в будинку?

З чого складається установка природної вентиляції в будинку і як правильно зробити систему вентиляції?

Система вентиляції складається з дифузорів, через які свіже повітря надходить в будинок і вентиляційних каналів, через які повітря видаляється з нього.

Дифузор в стіні будинкуДифузори можуть бути встановлені фабрично у вікнах, але можна купити повністю герметичні вікна, а дифузори встановити в стіні. Якщо розмістити їх на висоті близько 2 метрів, то люди не будуть відчувати холодних потоків повітря, так як зовнішнє повітря встигає змішуватися з теплим повітрям в кімнаті. Також можна встановити вентиляційні отвори над радіаторами – таким чином холодне повітря буде відразу нагріватися.

Дифузори можуть управлятися вручну або автоматично. Використовуючи більш дешеві моделі з ручним керуванням, регулюють ступінь відкриття кожного з них. Більш зручні автоматичні моделі, які регулюють кількість повітря, що поступає до конкретного рівня – тиску або вологості, рідше: температури, яка вимірюється всередині приміщення і зовні.

вентиляційні канали. Використовуваний повітря видувається назовні через вентиляційні отвори у вентиляційних каналах. Якщо вони оснащені заслінкою, можна регулювати кількість відпрацьованого повітря і зменшити його під час дуже холодної погоди. • Іноді дифузори встановлюють у вікнах.дифузори в вікнах
 • Також вони можуть бути встановлені в зовнішній стіні. Фото. Дифузори для монтажу в зовнішній стіні будівліФото. Дифузори для монтажу в зовнішній стіні будівлі

Як дешево підвищити ефективність вентиляції в будинку?

Найпростіший і дешевий спосіб – встановити витяжні вентилятори в вентиляційні канали. Вони можуть управлятися вручну або автоматично (наприклад, можуть реагувати на включення світла або рух в кімнаті). Приплив повітря в цьому випадку здійснюється так само, як і в гравітаційних системах вентиляції – через дифузори. Вентилятори зазвичай поміщають на кухні, у ванній кімнаті і туалеті, або там, де є запахи і волога, які повинні бути видалені якомога швидше.

Використання вентилятора забезпечує ефективну вентиляцію будинку в теплі літні дні, але він має і недоліки:

 1. додаткові витрати, пов’язані зі споживанням електроенергії цими пристроями;
 2. ще одним недоліком є ​​шум, який вони виробляють, його можна уникнути, якщо встановити вентилятори в кінці відвідного каналу на даху.

Чи можна контролювати подачу і відведення повітря?

Регулювання не тільки кількості відпрацьованого повітря, але і подачі можна забезпечити в системі припливно-витяжної вентиляції. Як правильно зробити витяжну вентиляцію і приточную? Для цього потрібно два вентилятора – припливний і витяжний, які можуть бути розміщені далеко від кімнат, наприклад, в мансарді – це хороший варіант.

Вентилятори з’єднуються з усіма приміщеннями по двом трубопроводам: припливному і витяжної. Один забезпечує подачу свіжого повітря, другий – видаляє забруднене. Хоча це вимагає більше коштів, але таким чином можна повністю контролювати кількість повітря, що надходить в окремі кімнати, а також ми можемо встановити в таку систему додаткове обладнання:

 • фільтри, які очищають вступник повітря;
 • воздухонагреватель для попереднього нагріву;
 • зволожувач повітря, що дозволить поліпшити його якість в зимовий період, коли в кімнатах, як правило, занадто сухо.

Як економити енергію, що використовується для вентиляції в будинку?

Установка припливно-витяжної інсталяції зазвичай тягне за собою ще одне рішення – установку системи рекуперації (тобто зворотного отримання) тепла. Хоча припливно-витяжна інсталяція є дорогою, а з блоком обробки повітря з рекуперацією тепла – вона буде коштувати ще дорожче, така конструкція допоможе знизити експлуатаційні витрати, що в майбутньому окупиться за рахунок економії тепла.

При вентиляції будинку в зимовий період, ми втрачаємо багато тепла, яке разом із забрудненим повітрям видаляється назовні. Вступник свіже повітря треба нагріти – і це може збільшити до половини витрати, які ми платимо за опалення будинку за цей же час. Якщо, наприклад, вартість опалення 3000 рублів, то з урахуванням втрат на вентиляцію, вона може вирости до 4500 рублів!

Ось чому все більший інтерес викликають пристрої, що дозволяють зберегти частину тепла, яке зазвичай втрачається, через його повернення, а також завдяки системі вентиляції, в якій свіже повітря попередньо нагрівається в землі.

Принцип рекуперації тепла в рекуператорі перехресного типу

Принцип рекуперації тепла в рекуператорі перехресного типу

Як працює вентиляція з рекуперацією тепла?

Як правильно зробити вентиляцію в приміщенні, щоб вона була енергозберігаючої? Сучасний і відносно нескладний спосіб – це рекуперація. Основним елементом такої системи є теплообмінник – рекуператор. Через нього проходить потік холодного повітря і випускається потік відпрацьованого теплого повітря. Спеціальна конструкція теплообмінника дозволяє відпрацьованому повітрю передати частину тепла надходить повітрю. Наскільки ефективно пристрій передає тепло – залежить від температури в приміщенні і температури зовнішнього повітря, вологості та конструкції теплообмінника.

Це пристрій корисно не тільки взимку. У спекотні літні дні можна таким чином охолодити припливне повітря.

Чи не вигідно користуватися рекуператором тільки в перехідні періоди, коли різниця температур всередині і зовні мала і рекуперація тепла стає неекономічною. Щоб повітря пропускався через рекуператор, необхідно два вентилятора – для подачі та відведення повітря, а їх робота також коштує грошей, так як вони також споживають електроенергію.

Теплообмінник з вентиляторами входить в пристрій під назвою вентиляційна установка з рекуперацією тепла. На додаток до теплообмінника в термічно і акустично ізольованою панелі корпусу знаходяться повітряні фільтри, а іноді і нагрівач.

Так виглядає агрегат з рекуператором перехресного типу

Так виглядає агрегат з рекуператором перехресного типу

Зовнішні елементи системи з рекуперацією тепла – це повітрозабірник, через який повітря заходить всередину, і розташований на відстані від повітрозабірника випускний жолоб, через який відпрацьоване повітря викидається назовні.

Свіже повітря надходить в корпус через повітрозабірники, там охолоджується влітку і прогрівається взимку, і через вентиляційні канали надходить в приміщення. Відпрацьоване повітря випускається з каналів назад в корпус пристрою, там він віддає тепло, і потім видаляється з будівлі.

Рекуператор може бути встановлений на горищі або в підвалі. Для цього потрібно чотири сполучні труби – дві впускні і дві випускні. Впуск відпрацьованого повітря з’єднується з системою труб в кухні, ванній та туалеті, а вихід свіжого, нагрітого повітря підключають до вентиляційних каналів з кінцевими регульованими дифузорами, розташованими в вітальні, передпокої і спальні. Решта дві трубки виходять назовні будівлі.

Які типи рекуператорів можна використовувати в системі вентиляції?

Найбільш популярними є рекуператори пластинчастого типу. Їх дія дуже просте – потоки гарячого і холодного повітря протікають паралельно один одному між теплообмінними пластинами, що забезпечує обмін тепла без перемішування. Призводять повітря в рух два вентилятора. Ефективність рекуперації тепла в такому рекуператорі становить 60-70%.

Панель управління з теплообмінником з поперечним потоком

Панель управління з теплообмінником з поперечним потоком

Дуже схоже влаштовані протиточні теплообмінники, тільки повітря проходить через них трохи по-іншому. Такі пристрої більше за розміром, але мають більш високу ефективність – до 90%.

Іноді використовуються трубчасті теплообмінники, однак, через великого розміру їх застосування обмежене, незважаючи на відносно високу ефективність – вище 90%.

трубчасті теплообмінники

У продажу також можна зустріти роторні рекуператори. Вони дуже ефективні – ККД 80-90%. Але в них може мати місце потрапляння невеликої кількості відпрацьованого повітря до свіжого, що може призвести до поширення запахів в домі. Їх перевагою є часткове відведення вологи. Прихильники роторних рекуператорів кажуть, що передача запахів незначна. Такі моделі дуже популярні в країнах Північної Європи – в Скандинавії.

Рекуператор з ротором, фото

Рекуператор з ротором, фото

У будинку, в якому живуть алергіки, можна використовувати фільтр для подачі повітря, таким чином ми прибираємо алергенні частки.

Купуючи рекуператор, варто вибрати модель з плавним п’ятиступінчастою змінною швидкістю вентилятора. Чим більше можливості регулювання, тим краще рекуператор регулює швидкість відповідно до потреб повітрообміну.

Як можна використовувати в системі вентиляції природне тепло землі?

Якщо свіже повітря буде надходити в будинок через грунтової теплообмінник, це дозволить використовувати в системі вентиляції природне тепло або холод, які накопичуються в землі: на певній глибині температура грунту практично постійна і не залежить від температури зовнішнього повітря. Такий теплообмінник можна використовувати протягом усього року – взимку він зігріває зовнішнє повітря і охолоджує його влітку. Ефективність теплообміну залежить від площі поверхні теплообмінника, глибини, на якому він розташувався і інтенсивності повітряного потоку.

Встановлення гравійного теплообмінника – схема

Встановлення гравійного теплообмінника - схемаПристрій трубчастого теплообмінника – схема

Пристрій трубчастого теплообмінника - схема

Грунтовій теплообмінник будується як система труб або використовується шар гравію. Повітря втягується через впускний отвір. Отриманий від землі холод може повністю задовольнити потреби приватного будинку для однієї сім’ї під час спекотної погоди.

Умовою для правильної роботи теплообмінника є дотримання його належного розміру. Він не може бути занадто маленьким, тому що земля перестане тоді віддавати досить тепла або забирати його в періоди, коли система використовується для охолодження. Такий пристрій не вимагає електроенергії і тому дуже економічно.

грунтовій теплообмінник

Грунтовій теплообмінник для рекуперації працює тільки тоді, коли жарко або дуже холодно. Протягом перехідного періоду його вимикають, і обмін повітря можна потрапити через зовнішні повітрозабірника, розташованого на стіні будівлі.

Як правильно зробити вентиляцію в будинку – відеоЗалишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *