Як провести електропроводку в дерев’яному будинку самостійно?Багато власників заміських ділянок віддають свою перевагу зведенню дерев’яного будинку, що володіє високою екологічністю. Але у таких будівель є і істотний недолік – підвищена пожежонебезпека. Тому до питання електрозабезпечення житлового приміщення, потрібно підійти найбільш відповідально. Якщо строго дотримуватися всіх правил зовнішнього і внутрішнього монтажу електричного кабелю, то в майбутньому можна уникнути неприємних ситуацій. як провести електропроводку в дерев’яному будинку своїми руками? Відповідь на це питання буде обговорюватися в цій статті.

Як провести електропроводку в дерев'яному будинку самостійно?
Еелектропроводка в дерев’яному будинку своїми руками

Електропроводка: що необхідно знати?

При проведенні електричного кабелю слід керуватися «Правилами устрою електричних установок (ПУЕ) і СНиП» або іншими нормативними документами. При самостійному монтажі кабелю, потрібно дотримуватися наступні етапи:

 • визначити загальну потужність електроприладів, на підставі чого і розробляється проект, складання якого рекомендується довірити спеціальним організаціям;
 • вибрати електричні прилади (розетки, вимикачі), кабель, підвести електроживлення в будинок, під’єднати захисний автомат, підключити лічильник електроенергії, електрощит;
 • здійснити внутрішню проводку і встановити прилади електричного освітлення і харчування;
 • змонтувати систему заземлення, встановити пристрій захисного відключення (УЗО);
 • провести пробні випробування.

Як провести електропроводку в дерев'яному будинку самостійно?

Розробка проекту

Перед розробкою індивідуального проекту, потрібно отримати в РЕМ технічні умови, які будуть підставою для початку робіт. По-перше, слід розрахувати сумарну потужність всіх електроприладів, що плануються до установці в будинку. Наприклад, мінімальна потужність у електричної лампи – 120 Вт, максимальна – у електропечі – 2500 Вт, СВЧ-печі – 1800 Вт, чайника – до 2000 Вт.

Як провести електропроводку в дерев'яному будинку самостійно?

Етапи проведення електричного кабелю:

 1. Виконати технічний план всієї будови. У плані електропроводки зафіксувати точки знаходження розеток, вимикачів та електроприладів, що мають окреме підключення.
 2. Вибрати тип кабелю, що веде до певної електричної точці. При використанні двухклавішний вимикачів і заземлених розеток, необхідно провести трижильний кабель.
 3. На кресленні розводки електропроводки, відзначають місця розташування розподільних коробок. Рекомендується встановлювати одну коробку для двох суміжних кімнат.
 4. Відобразити потужність кожного приладу на схемі. При наявності у нього електродвигуна, враховується при оцінці, його початкова потужність.
 5. Всі пристрої, що використовуються для освітлення (люстри, торшер), під’єднують в одну групу, а найбільш потужні (бойлер, котел, електропіч), об’єднують в окрему групу, так як для них необхідно підведення іншого кабелю, який підключають через автомат.
 6. На кресленні, слід зазначити дистанцію від лінії прокладки кабелю до дверних і віконних прорізів, і від підлоги і стелі до електроточок. В майбутньому, при ремонті приміщень, це дозволить уникнути пошкодження кабелю.

Як провести електропроводку в дерев'яному будинку самостійно?

Рекомендується повертати кабель під кутом 90 градусів. Далі, слід розрахувати максимальну потужність всіх наявних електроприладів, при їх одночасній роботі. Потрібно визначити навантаження на вступний автомат, який знаходиться першим за ходом електроживлення.

Як провести електропроводку в дерев'яному будинку самостійно?Придбання кабелю

Для правильного проведення розводки, необхідно не помилитися при підборі необхідного перетину кабелю, відповідного навантаженні. Для того щоб не робити складних розрахунків, розроблені спеціальні таблиці, де вказано допустимий переріз кабелю до відповідної потужності приладів. На підставі зазначених в таблиці даних, підбирається відповідне перетин кабелю по кожній групі. Необхідно, до кожного приладу прикласти опис або технічний паспорт, з позначенням споживаної ним навантаження. Найбільш часто застосовують мідний кабель NYM, що має додаткову ізоляцію і володіє достатньою міцністю і зручністю в обробці. Не бажано, використання алюмінієвого кабелю, так як він чутливий до вигинів і часто переломлюється при поділі.

Як провести електропроводку в дерев'яному будинку самостійно?

Для безпечної роботи електроприладів, до розеток проводять 3-х жильний кабель із заземленням. Не слід нехтувати і облаштуванням освітлювальних приладів. При використанні потужних ламп для освітлення дворової території, заземлення потрібно робити обов’язково. Проводити вибір розеток і вимикачів слід, з огляду на розрахункову величину струму, тип електропроводки (відкрита або прихована), можливість підключення об’єднаних вимикача і розетки.

Після того як буде зроблено розрахунок навантаження всіх передбачуваних приладів, визначається перетин ввідного кабелю. Якщо харчування 3-х фазна, застосовують трьох-полюсной автомат – вимикач. При однофазному живленні, що зустрічається найбільш часто, необхідний одно- або дво- полюсной автомат, який розділить фазу і нейтраль. Вибирати вступний автомат потрібно з номіналом, який розкриває ланцюг, запобігаючи коротке замикання, а не відключає харчування при максимальному навантаженні.

При покупці автоматичного вимикача слід:

 • знати сумарну потужність всього електрообладнання;
 • обчислити максимальну величину струму короткого замикання, за спеціальною формулою і визначити по ній силу струму для найбільш довгого ділянки, при найменшому перетині дроту;
 • знати величину струму короткого замикання до значення номінального струму, що допоможе визначити характеристику автомата.

Для установки в будинку, рекомендують вимикач типу С, добре працює при змішаних навантаженнях.

Монтування електропроводки

Після придбання всіх необхідних елементів, проводиться монтаж кабелю, згідно зі схемою. Кабель в стінах прокладають після його укладання в металевий рукав. Розподільчий щиток встановлюють в місці, позначеному на схемі, і виробляють його монтаж.

Введення кабелю в будинок проводиться строго відповідно до ШЕУ та СНиП. Провести електроживлення можна по повітрю, або проклавши під землею. Розміщення кабелю по повітрю є бюджетним варіантом, але менш надійним. У даній ситуації, обов’язкова умова – розміщення в стіні будинку, що не згорає коробки, через яку вводиться кабель, дроти в цьому випадку, використовуються ізольовані.

Як провести електропроводку в дерев'яному будинку самостійно?

При прокладанні кабелю під землею, його поміщають в металеву трубу, яка є захистом від різних пошкоджень. У даній ситуації необхідно узгодження прокладки кабелю з обслуговуючої енергокомпанією. При прокладанні проводів в будинку, їх поміщають в кабель – канали, розмір яких залежить від вкладених проводів. Важливо, залишити їх запас для під’єднання в точках, де будуть знаходитися розетки і вимикачі. З’єднання всіх проводів проводиться в розподільних коробках, які встановлюють в місцях відведення від основного кабелю.

Після закінчення робіт з монтажу кабелю, проводів, встановлення заземлення, проводять випробування електропроводки, використовуючи точні прилади електровимірювань. Це виглядає наступним чином:

 • зоровий огляд;
 • змиритися опір ізоляційного покриття кабелю;
 • проводиться профілактичний замір опору заземлення;
 • перевірка автоматів і ланцюга фаза-нуль;
 • випробування захисних елементів;
 • випробування ланцюга між заземленням і приладами.

Після виконання всіх робіт власники будинків отримують на руки протокол випробувань, який засвідчуючи їх в правильності виконання всіх робіт. Отже, провести електропроводку в дерев’яному будинку своїми руками можливо. Головне – дотримуватися заходів безпеки і слідувати інструкції.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *