Як укладати тротуарну плитку крок за кроком, фото і відеоЯк укладати тротуарну плитку на пісок?

Безліч переваг тротуарної плитки робить її матеріалом, який все частіше вибирають для облаштування доріжок і тротуарів. Незалежно від мети тротуару, ми можемо знайти плитку тонку і товсту, у вигляді бруківки. Є варіанти відповідають вимогам для тротуарів, під’їзних доріг і навіть дозволяють зробити дорогу для важкого транспорту.

На жаль, незважаючи на багато переваг, які має цей матеріал, він має і досить серйозний недолік. Ціна його укладання і вирівнювання приблизно становить дві його вартості. Тому багато людей шукають можливості заощадити на монтажі, намагаючись самостійно організувати весь процес, особливо при укладанні тротуару на власному подвір’ї, на під’їзній доріжці до будинку або на терасі.

Чи можна класти тротуарну плитку на пісок і без піску? Як підготуватися до роботи і що для неї буде потрібно? На який пісок краще покласти покриття? Як уникнути найбільш поширених помилок і, нарешті, як правильно класти бруківку на пісок крок за кроком? У цій статті можна знайти всі необхідні поради та рекомендації з цих питань.

Як спроектувати поверхню тротуару?

Перш ніж почати укладання, слід подумати над макетом доріжки. Треба спланувати ширину і візерунок таким чином, щоб звести до мінімуму необхідність різати плитку. Це дозволить працювати швидше і без неприємних сюрпризів у вигляді розтріскуються плит, кривих елементів або труднощів при монтажі.

Фото. різка плитки

Фото. Різка плитки – це досить клопітка робота, тому краще по можливості її уникати, плануючи шаблон доріжки

При плануванні макета тераси або доріжки ми також повинні враховувати відведення води. Можна організувати різні варіанти відведення води:

 1. лінійний відведення;
 2. у вигляді жолобів в тротуарі;
 3. спланувати перепад висот.

Перепад висот планують в сторону грунту, прилеглого до плитки, наприклад, в газон. Слід мати на увазі, що поверхня тротуару повинна бути піднята над прилеглою територією, щоб ми могли уникнути її забруднення потоками води, крім того, це полегшує проникнення води в землю. Правильне розташування дозволить плитці навіть після дощу, швидко висохнути і бути завжди чистою.

При покупці плитки необхідно звернути увагу не тільки на її декоративні якості, але і на товщину. Різні розміри підходять для різних цілей. Плитка товщиною 4-6 см використовується для мощення пішохідних доріжок, тротуарів, або декоративних смуг навколо будинку, в той час як для поверхні зі збільшеним навантаженням (під’їзди до будинку і гаражу), треба вибрати варіант з товщиною від 6 до 8 см.

Інструменти і обладнання

Перед тим, як почати роботу, необхідно підготувати наступні інструменти:

 • Інструменти і обладнанняшнурок і кілочки;
 • планки;
 • рівень;
 • лопата;
 • граблі;
 • рулетка;
 • ручна трамбування або механічна вибротрамбовка;
 • тачка, віник, кельму;
 • поливальний шланг;
 • шліфувальна машинка;
 • захисні рукавички і захисні окуляри;
 • гумовий молоток;
 • сито;
 • дерев’яні клини, дерев’яна дошка.

Також будуть потрібні наступні матеріали:

 • пісок;
 • цемент.

Виконання робіт крок за кроком

Створення тротуару завжди включає в себе кілька етапів, які в залежності від багатьох параметрів (тип грунту, характер використання тротуару, візерунок) можуть незначно відрізнятися один від одного.

етапи

Можна виділити наступні загальні етапи:

 1. Позначення області робіт, підготовка інструментів і обладнання.
 2. Розмітка і підготовка ділянки.
 3. Монтаж бордюрів.
 4. Укладання плитки.
 5. Затирка швів і заключні роботи.

Більшість робіт при укладанні різного плитки будуть однаковими, з відзнакою на кроці 4. Залежно від типу мощення: камінь, бруківка або тротуарна плитка, матеріал укладають трохи по-різному, використовуючи різні підстави.

Позначення області робіт, підготовка інструментів і обладнання

Укладання плитки починають з перенесення проекту на землю. Важливо спланувати форму доріжки або тротуару, визначити розташування контрольних місць, переважно там, де важливо переконатися, чи правильно покладений візерунок або там, де є деякі зміни, які слід враховувати. Для планування використовують кілочки і шнурок, якими «малюють» форму доріжки, майданчики або дороги.

Розмітка і підготовка ділянки

Роботи починають з формування поглиблення, яке відповідає ходу тротуару. Глибина виїмки залежить від варіанту використання тротуару – чим вище навантаження, тим більше повинна бути глибина, так як товщина підстави повинна бути більше. Рекомендується наступна глибина:

 • для тротуарів, доріжок, тераси – глибина повинна становити від 15 до 20 см;
 • для більш навантажених майданчиків, наприклад для автомобільних доріжок, ця глибина становить не менше 50 см.

Глибина виїмки також залежить від типу грунту:

 • на піщаних грунтах вона може бути менше;
 • на глинистих, де необхідно зняти непроникний шар, поглиблення має бути більше.

підготовка ділянки

На невеликих ділянках зазвичай виконують земляні роботи вручну, а на великих площах варто застосувати спеціалізоване обладнання, яке можна взяти в оренду.

підготовка ділянки

Земля з поглиблення повинна бути ретельно вибрана. Грунт можна перемістити на ділянку, особливо якщо його обсяг великий, і для транспортування потрібно професійне обладнання. Важливо вибрати весь родючий шар грунту, так як він дуже цінний і може бути використаний для створення клумб і грядок.

Дно поглиблення повинно бути рівним, гладким і правильної форми – якщо ми плануємо водовідведення у вигляді перепаду висот, слід належним чином сформувати дно ями, плануючи стік. Перепад повинен становити близько 1 – 2%. Після того, як обраний весь необхідний шар грунту, можна починати трамбування майданчика.

Установка бордюрів для тротуарної плитки

Щоб чітко визначити хід поверхні тротуару і надати йому бажану стабільність і довговічність, потрібно встановити бордюри. Краї бордюру закріплюють на фундаменті з цементу. Бордюри беруть на себе велике навантаження з поверхні, тому їх слід встановлювати дуже акуратно і старанно. Вони являють собою обрамлення, яке підсилює поверхню тротуару. Краї повинні бути сплановані так, щоб їх поверхня була врівень з поверхнею плитки. Перехід від поверхні до бордюрів повинен бути плавним. Розмір бордюру, а також плитки залежить від типу субстрату, а також від характеру використання поверхні. Бордюри можуть відрізнятися по товщині, висоті і міцності.

Як укладати тротуарну плитку

Установка дренажу

На підготовленій поверхні встановлюють дренаж.

Відведення води може приймати дві форми:

 1. лінійний дренаж, конструкція у вигляді лотка, зазвичай виконана з бетонних елементів, розміщених на тротуарі, яка подає воду в колодязі для стічних вод. Як правило, являє собою бетонні блоки з встановленої на них гратами або без неї, які встановлені на підкладці разом з плиткою.лінійний дренаж
 2. поперечний дренаж, який являє собою природний нахил поверхні, найчастіше 1 – 2%, який скидає воду на землю, прилеглу до поверхні.

Підготовка підстави

Після вищезазначених робіт можна приступати до підготовки субстрату. Ця робота проходить в кілька етапів, в залежності від того, яка у нас грунт і яку поверхню ми плануємо створити. Підготовка підстави може бути здійснена кількома способами. Основа складається з декількох шарів: • рідна грунт;
 • щебінь;
 • підсипка, іноді без шару щебеню.

підготовка підстави

зміцнення підстави

Після видалення родючого шару, грунт зміцнюють. З цією метою знімають підкладку лопатою, а потім змішують цей шар з цементом. Змішування проводиться за допомогою граблів. Після виконання цієї роботи проводять ущільнення ручної або механічної трамбівкою.

зміцнення підстави

Потім роблять підставу. Це шар, який може складатися з суміші відсіву, гравію, щебеню або глини, товщина якого коливається від 5 см і вище – в залежності від використання тротуару. Потім базовий шар розрівнюється, утрамбовується і на нього розсипається підсипка.

З яким піском краще працювати? Як підсипки зазвичай виступає дрібний пісок або пісок, змішаний з цементом. Цей шар не утрамбовують, його просто вирівнюють і починають укладку. Пісок дозволить компенсувати можливу кривизну доріжки, яка не повинна бути занадто великий! Залежно від типу тротуарної плитки – кам’яна або бетонна, а також в залежності від типу підкладки ці кроки відрізняються один від одного, що буде описано нижче.

Укладання тротуарної плитки повинна починатися після відкриття все упаковок. Це дозволить уникнути можливих відмінностей в кольорі виробів з різних партій. При укладанні тротуару слід використовувати елементи з кожної упаковки.

Укладання плитки своїми руками – відео


Укладання кам’яної тротуарної плитки та бруківки

Кам’яна тротуарна плитка використовується на відкритих ділянках і в приватних домоволодіннях як для доріг, так і на тротуарах, пандусах або майданчиках. Вона виглядає дуже стильно й елегантно, і добре працює в домоволодіннях, оформлених як в класичному, так і сучасному стилях. На ринку можна знайти кам’яні плитки, що розрізняються за розміром, товщиною і формою.

кам’яна бруківка

Для кам’яних тротуарів потрібне використання кам’яних бордюрів. Іноді також добре з ними компонуються бордюри з кругляків, які, як і інші, повинні бути прикріплені до бетонної підстави. Підставою під бруківку виступає гравій, відсів або їх суміш. На таку підставу висипається шар дрібного піску і потім проводиться укладання бруківки. Якщо грунт проникний, і планується її використовувати під пішохідні доріжки або їздити з невеликим навантаженням, то можна відмовитися від шару гравію і укладати кам’яну бруківку на шар піску товщиною від 5 см до 20 см.

Кам’яну бруківку укладають на 2 см вище рівня. Після укладання кожен елемент вбивають гумовим молотком, потім заповнюють щілини дрібнозернистим піском, замітаючи його в щілини. Ця компоновка ідеально підходить для таких візерунків, як хвилі, віяла або кола.

Як укладати кам'яну бруківку?

Якщо планується укладати довгий кам’яний кругляк, в візерунок лініями, може знадобитися підкладка у вигляді щебеню товщиною 17 – 23 см. На неї насипають шар піску і потім виробляють укладання.

кам’яна плитка

Укладання плитки з каменю найчастіше використовується в пішохідних зонах, процес аналогічний зазначеної вище укладанні бруківки. Плитку укладають на пісок, шар якого має товщину 15 см – на проникному грунті. Ділянка з непроникним грунтом, де вода застоюється – це не дуже гарне рішення. Тому в цьому випадку в якості фундаменту буде використовуватися два шари: перший (який знаходиться глибше) – гравійна суміш, тобто суміш піску і гравію різних фракцій (товщиною 15 см), і наступний шар – пісок шаром, що має товщину 2 – 3 см.

Якщо ми укладаємо великі плитки, не завжди потрібно використовувати бордюри. Щоб стабілізувати всю структуру, можна використовувати фіксацію цементним розчином.

Фото. Плитка, покладена на цементний розчин

Фото. Плитка, покладена на цементний розчин

Укладання бетонної бруківки

Бетонна бруківка сьогодні є найпопулярнішим рішенням для тротуару, в першу чергу через її привабливої ​​ціни, а також завдяки хорошим технічним параметрам і великому вибору варіантів. На жаль, іноді через надлишкових візерунків і квітів в композиції, ми отримуємо негарний несмачний і недоладний результат. Тому, вибираючи бруківку, важливо добре продумати дизайн тротуару або майданчика, якій вона буде вимощена.

Бетонна бруківка в даний час проводяться в чотирьох варіантах по товщині: 4 см, 6 см, 8 см, 10 см.

Залежно від мети вибирають різну товщину матеріалу:

 • 4 см – для тротуарів або декоративних смуг навколо будівлі;
 • 6 см – для ділянок з низьким навантаженням (пішохідні та легкі транспортні дороги для авто вагою до 3,5 тонн);
 • 8 см – для вуличних доріг та автостоянок;
 • 10 см – дороги для важких транспортних засобів, автобусів та іншого транспорту великої вантажопідйомності.

Найчастіше бетонна бруківка виробляється в різних кольорах. Зустрічаються вишукані варіанти, поверхня яких прикрашена крихтою, а фактура може бути більш декоративною. Є також вироби, навмисно зістарені або стилізовані, звідси їх велика популярність.

Укладання бетонної бруківки

До переваг цього матеріалу відносять відносно просту збірку, демонтаж або ремонт будь-якого пошкодження. Бетонні кубики також дуже стійкі до навантаження, стирання або зовнішніх чинників.

Укладання бетонної бруківки

бетонна бруківка

Цей вид покриття кладуть відповідно до типу субстрату і призначенням поверхні (пішохідна, проїзна):

бетонна бруківка
проникна грунт
малопроникними грунт
Пішохідна доріжка пісочний шар 5 – 10 см -песочний шар 5 – 10 см;

-під цим шаром – шар гравію товщиною близько 10 см. Дорога для авто кам’яний щебінь 10-15 см + глина 2 – 3 см кам’яний щебінь 20 см + глина 2 – 3 см

Бруківка повинна бути розміщена на 1,5 см вище рівня, шви повинні складати близько 2-3 мм. Шви заповнюють піском і змочують поверхню, щоб він осів. Це повторюють до тих пір, поки шви не заповнюються повністю. Потім очищають поверхню і, при необхідності, ущільнюють виброплитой з пластиковою кришкою.

Укладання бетонної бруківки

Бруківка має багато переваг, тому її часто використовують в якості мощення доріжок і тротуарів в приватних будинках.

Укладання бетонної бруківки Укладання бетонної бруківки Укладання бетонної бруківки

Також рекомендуємо прочитати – гумове покриття для дворуЗалишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *