Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відеоУтеплення мансарди зсередини, якщо дах вже покрита, необхідно обов’язково виконувати. Навіть якщо другий поверх в зимовий час не передбачається використовувати для житла, без теплоізоляції відбуватимуться великі тепловтрати. Щоб правильно виконати цю складну роботу, потрібно грамотно підібрати утеплювач, дотримуватися при укладанні черговість шарів теплоізоляційного пирога і інші нюанси.

Особливості утеплення мансардного покрівлі

Багато хто вважає, що мансардну покрівлю можна утеплити за тією ж технологією, що і звичайну дах. Думка цілком невірне. Мансарда є не другим поверхом, а горищним приміщенням. З цієї причини технологія утеплення має свої особливості:

 1. Для мансарди характерно збереження з боку горища контурів скатної покрівлі. Теплоізоляцію доведеться кріпити на похилу площину. Матеріал оптимально використовувати жорсткий, з мінімальною гнучкістю.
  Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
  Технології утеплення мансарди і звичайної даху сильно відрізняються один від одного
 2. Всі елементи даху мансарди виконані з легких матеріалів для зменшення навантаження на стіни і цоколь будівлі. Пиріг теплоізоляції повинен аналогічно мати малу вагу.
 3. Мансарда має скати, підлогу і два фронтону. Всі ці елементи треба утеплити. Теплоізоляція однієї покрівлі не дасть ніяких результатів.
  Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
  При утепленні намагаються по максимуму зберегти розміри корисного простору
 4. Навіть найсучасніша покрівля здатна пропускати невелика кількість вологи. Утеплювач потрібно захистити від зволоження, включаючи в пиріг шари гідро- і пароізоляції.
 5. У разі пожежі вогонь стрімко перекидається на дах. Щоб люди встигли евакуюватися з верхнього поверху, теплоізоляція повинна не підтримувати горіння.
 6. Мансарда придумана для того, щоб перетворити горище в житлове приміщення. Для забезпечення таких умов утеплювач підходить тільки екологічно чистий. Матеріал не повинен виділяти при нагріванні, замерзанні або зволоженні токсичної пари.

Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
Комфорт проживання на мансардному поверсі багато в чому залежить від екологічної чистоти теплоізоляції

Ще однією особливістю є той факт, що технологія утеплення мансардного даху має два способи:

 1. Скати даху не завжди є стінами мансарди. Цю роль виконують внутрішні перегородки. Саме їх і утеплюють. Самі скати залишаються холодними. Між ними і стінами утворюється вентильований простір, яке можна використовувати замість комори.
  Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
  Якщо скати покрівлі не є стінами мансарди, то утеплювач укладають на перегородки
 2. Коли скати покрівлі виконують роль стін мансарди, теплоізоляцію укладають між кроквами, безпосередньо впритул до покрівельного покриття.
  Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
  При утепленні скатів теплоізоляцію укладають між кроквами впритул до покрівельного покриття

Навіть якщо внутрішній простір розділений фальш-стінами, фахівці все одно радять утеплювати саме скати покрівлі, а не перегородки. Технологія дозволяє отримати тепле весь простір під дахом.

Важливо! Якщо утеплювати тільки перегородки з фальш-стін, а скати залишити холодними, в вентильованому просторі від різниці температур здатний утворитися конденсат.

Способи утеплення мансардного даху

Залежно від того, на якому етапі відбувається утеплення, відрізняється сама технологія. Справа в тому, що дах може бути вже зведена або вона ще знаходиться на стадії будівництва. У першому випадку утеплювати доведеться зсередини. Процес трохи складніше, до того ж іноді при такому способі забирається трохи вільного простору. У другому випадку утеплення виконують зовні, що вважається кращим варіантом.

Як утеплити дах мансарди зовні

Перевага зовнішнього утеплення полягає не тільки в економії горищного простору. Технологія дозволяє зберегти відкритий доступ до крокв з боку горища. Періодично дерев’яні елементи можна оглядати на цілісність, відсутність грибка. До того ж вільні кроквяні ноги дизайнери використовують для декору мансардного приміщення.

Важливо! Зовні утеплити ламану дах мансарди можна на етапі її зведення або після демонтажу покрівельного покриття. Другий варіант застосовують вкрай рідко, тільки в разі вимушеної заміни покрівлі.

Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
Для укладання теплоізоляційного пирога зовні створюють обрешітку і контробрешетку

При зовнішньому утепленні використовують тільки матеріали, стійкі до вологи. Найдешевшим варіантом є пінопласт, але він пожежонебезпечний, пошкоджується гризунами, має багато інших недоліків. Кращим зовнішнім утеплювачем вважається екструдований пінополістирол. Матеріал відомий під популярною маркою «Пеноплекс». Він стійкий до вологи і механічних навантажень, на даху може використовуватися без захисту пароізоляцією.

Схема покрівельного пирога складається з наступних шарів:

 • плити Пеноплекса;
 • гідроізоляція;
 • вентильований зазор, утворений брусками контробрешетування, закріпленими на обрешітку;
 • покрівельний матеріал.

Монтаж плит на обрешітку зверху крокв дає можливість отримати суцільний шар теплоізоляції без містків холоду, які часто утворюються при нещільної укладанні теплоізоляції між кроквяними ногами з боку горища.

Процес утеплення зовні складається з наступних дій:

 1. У нижній частині схилу на кроквяні ноги набивають поперек рейку. Перемичка запобіжить сповзання утеплювача. Товщина рейки і плит повинна збігатися.
 2. Починаючи знизу від рейки, укладають плити. Їх розташовують в шаховому порядку, щоб відбувалася перев’язка стиків. Кожну плиту фіксують дюбелем з широким капелюшком.
 3. Після утеплення всього ската мансарди по плитах розстеляють гідроізоляційну мембрану. Смуги на стиках укладають внахлест мінімум 15 см. Кожне з’єднання проклеюють скотчем.
 4. З рейок товщиною 40 мм створюють контробрешетку і обрешітку. Фінальним шаром йде покрівельний матеріал.

Зсередини горища Пеноплекс нічим захищати не потрібно. Відпадає необхідність облаштування пароізоляції. Прокладка зсередини паронепроникного шару потрібна, якщо передбачена обшивка гіпсокартоном.

Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
Зовнішнє утеплення фронтонів виконують одночасно зі скатами

Після утеплення схилів, Пеноплекс кріплять на фронтони, облаштовуючи мокрий фасад. Однак тут його можна замінити плитами базальтової вати, якщо передбачено вентильований простір. Така система називається сухим або навісним фасадом.

Як правильно утеплити дах мансарди зсередини

Якщо мансарда вже побудована, утеплити дах можна тільки зсередини. Теплоізоляція підлоги і фронтонів обов’язкове. Зсередини для утеплення схилів даху оптимально використовувати мінвату. Кращим вибором вважаються саме плити, а не рулонний матеріал.

Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
При утепленні зсередини тільки простінків і верхньої частини даху, що є стелею житлового приміщення, теплоізоляцію все одно потрібно укласти на плити перекриття будівлі холодного ділянки, що примикає до нижньої частини схилів

Утеплення мансарди зсередини аналогічно вимагає правильного створення покрівельного пирога. На етапі будівництва даху по кроквах укладають гідроізоляцію. Мембрану прибивають цвяхами з великим капелюшком або пристрілюють степлером.

Важливо! Гідроізоляцію укладають з провисання близько 2 см / 1 м. Вільний запас виключить розтріскування мембрани при перепаді температур.

Зверху гідроізоляційної мембрани з рейок набивають обрешітку. На неї відразу можна кріпити жорстке покрівельне покриття. Якщо для даху мансарди обрана м’яка покрівля, то спочатку з рейок набивають контробрешетку, а зверху кріплять суцільну обрешітку з фанери або деревостружкових плит.

Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
Під м’яку покрівлю облаштовують суцільне підставу

Коли дах буде готова, починають її зсередини утеплювати. Для проведення робіт перебираються на горище. Мінвату ріжуть на шматки потрібного розміру. Якщо для утеплення все ж вибрані не плити, а рулонний матеріал, то його розкочують по підлозі. Дають час розправитися.

Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
Ширина рулонної мінвати повинна бути на 30 см більше відстані між кроквами

Мінвата повинна щільно входити між кроквяними ногами даху. Для цього по ширині рулонний матеріал відрізають на 30 см ширше, ніж відстань між кроквами. Технологія допомагає не допустити утворення містків холоду в зазорах. До того ж утеплювач буде краще утримуватися враспор.

Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
Додатково минвату буде утримувати лати

Щоб мінвата не випадають, її притискають латами. Рейки або металевий профіль кріплять поперек на кроквяні ноги. В майбутньому на обрешітку буде закріплений оздоблювальний матеріал.

Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
Мінвату закривають пароізоляцією з боку горища

Після утеплення всього даху, мінвату закривають пароізоляцією. Плівку заводять під обрешітку, кріплять степлером до кроквяних ніг мансарди. Стики гідроізоляції проклеюють скотчем. Фіналом є монтаж вагонки або іншого облицювання на обрешітку.Чим утеплювати мансардний дах приватного будинку

Будівельний ринок пропонує величезний вибір теплоізоляційних матеріалів. Для утеплення даху мансардного типу підходять наступні утеплювачі:

 1. Мінвату в рулонному вигляді або плитами застосовують при утепленні даху зсередини. Матеріал сильно вбирає вологу, що вимагає захисту мембранами з обох сторін.
  Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
  Мінвата підходить для утеплення даху зсередини
 2. Популярність пінопласту пояснюється дешевизною. Однак плити кришаться, пожежонебезпечні, мають багато інших недоліків. Пінопласт на крайній випадок можна укласти на дах при утепленні зсередини. Найкраще плити укладати на підлогу або обшивати фальш-стіни, де вони будуть заховані під стяжкою або штукатуркою.
  Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
  Пінопласт рідко використовують для теплоізоляції мансарди
 3. Якщо дах утеплювати зовні, застосовують плити Пеноплекса. Вони на торцях мають замкові з’єднання, що дозволяє отримувати герметичний шов. Пеноплекс не вимагає захисту мембранами від вологи.
  Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
  Пеноплекс ідеальний при зовнішньому утепленні
 4. Пінополіуретан наносять на скати даху методом напилення зсередини горища. Піна міцно прилипає до покрівлі, заповнює всі порожнечі, є ідеальним утеплювачем, але є один мінус. Мансарда стає термосом, так як утеплювач не пропускає повітря. Буде потрібно облаштування ефективної вентиляції.
  Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
  Пінополіуретан напилюють зсередини горища
 5. Ековату задувають спеціальним обладнанням у створений простір між покрівлею і латами з пароізоляцією. Утеплення виконують зсередини горища. Ековата екологічно чиста, має властивість пропускати повітря.
  Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
  Ековатою утеплюють дах зсередини горища

При виборі утеплювача важливо врахувати, що напилювані матеріали не дають змоги здійснювати ремонт даху без їх видалення. Мінвату та плити пінополістиролу можна зняти. Після проведення ремонтних робіт теплоізоляцію повертають на своє місце.

Скільки шарів утеплювача кладуть на мансардний дах

Товщина утеплювача залежить від матеріалу покрівельного покриття і клімату регіону, де розташована мансарда. У південних районах вистачить 100 мм товщини теплоізоляції. Для помірної зони параметр збільшують до 150 мм. У північних регіонах товщину утеплювача доводять до 200 мм.

Шарів бажано укладати два, особливо, якщо для утеплення використовують плити. Їх розташовують в шаховому порядку, щоб стики першого і другого рівня не збігалися. Коли рулонного утеплювача по товщині вистачає, то його можна укласти одним шаром.

Схема утеплення мансардного даху

Схема являє собою покрівельний пиріг. У правильному виконанні він складається з наступних шарів (розрахунок ведеться зсередини горищного приміщення мансарди):

 • обробка з ГКЛ, вагонки, фанери або іншого матеріалу;
 • вентиляційний простір, утворене внутрішньою латами;
 • пароізоляція;
 • мінвата;
 • гідроізоляція;
 • вентиляційний простір, утворене зовнішньої латами;
 • покрівельний матеріал.

Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
Схема покрівельного пирога при утепленні зсередини розраховується з боку горищного приміщення мансарди

Залежно від використовуваного матеріалу і способу утеплення, схема може мати незначні зміни. Наприклад, для пеноплекса при зовнішньому утепленні пароізоляція не потрібна.

Як підготувати мансардний дах до теплоізоляції

Процес підготовки до утеплення починається з огляду даху. В першу чергу обстеження піддають все дерев’яні елементи. Вони повинні бути сухими, без видимих ​​механічних пошкоджень і ділянок цвілі. При виявленні дефекту елемент крокв ремонтують.

Всі дерев’яні деталі даху обробляють антисептиком. Розчин захистить деревину від вологи, жуків точильщиков. Крім самого даху, готують сам утеплювач. Мінвату розкладають по підлозі, щоб вона розправилася. Якщо вона потягнула вологу від зберігання в підвалі, теплоізоляцію просушують перед укладанням.

Як утеплити дах мансарди зсередини своїми руками

У загальних рисах процес утеплення зсередини відбувається за однією схемою. Однак існують деякі особливості. Часто вони пов’язані з помилками, зробленими під час укладання покрівельного покриття, а також іншими нюансами.

Утеплення мансарди зсередини, якщо дах вже стоїть

За умови правильного укладання покрівельного покриття з гідроізоляцією, утеплити дах зсередини горища можна двома способами. У першому варіанті теплоізоляцію укладають між кроквами, закривають пароізоляцією, ставлять обрешітку, монтують облицювання.

Другий спосіб заснований на сучасній технології.

 1. За ригелів і кроквяних ніг натягують шнуром розмітку. Відстань між смугами дорівнює ширині утеплювача. По розмітці кріплять металеві утримувачі в вигляді планок.
 2. Ніші заповнюють мінватою. Концевики власників загинають, щоб утеплювач не випадав з ніш.
 3. Мінвату закривають пароізоляцією. Мембрану до власників кріплять пластиковими засувками.
 4. Прорізають отвори під вікна, проводку, інші комунікації. Отвори проклеюють плівкою, при необхідності заливають герметиком. Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
 5. На пластикові засувки власників встановлюють металевий профіль.
 6. Коли вся обрешетка буде закріплена на засувки, кріплять гіпсокартон або виконують обшивку іншим оздоблювальним матеріалом.

Утеплення мансарди зсередини, якщо дах металева

Мінусом металевого даху є утворення рясного конденсату. Навіть якщо під покрівельним покриттям є гідроізоляція, після утеплення повинен зберігатися вентиляційний зазор. Теплоізоляційним матеріалом краще використовувати плити Пеноплекса, через стійкості їх до вологи. Утеплювач зсередини укладають не між, а поверх кроквяних ніг.

Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
При утепленні зсередини металевого даху утеплювач укладають зверху крокв

Можна використовувати мінвату, але спочатку по кроквах кріплять гідроізоляційну мембрану. На кожній крокви встановлюють підвіси, до них фіксують металевий профіль. Під вийшла обрешітку заводять утеплювач, закривають пароізоляцією. На профіль кріплять фінальну облицювання. Утворене вентиляційний простір між теплоізоляційним пирогом і металевою крівлею виключить скупчення вологи від конденсату.

Як утеплити мансардний дах для зимового проживання

Звичайний горище навіть з утепленою покрівлею вентилюється за рахунок оглядових вікон. Якщо мансарда призначена для зимового проживання. Фронтони, дах і підлогу утеплюють так, що виходить термос. У цьому випадку важливо обов’язкове дотримання зазорів між покрівельним покриттям і теплоізоляційним пирогом. Через вентиляційний простір буде відводитися волога. Якщо утеплення даху виконано напиляемой теплоізоляцією, то облаштовують примусову вентиляцію мансарди.

Як утеплити мансарду, якщо покрівля без гідроізоляції

Відсутність гідроізоляції є помилкою покрівельників. Таку дах теж можна утеплити, але за іншою технологією. Оптимальним варіантом є напилення пінополіуретану. На другому місці йде укладання плит Піноплекс, так як цей матеріал не боїться вологи. Відсутність гідро- і пароізоляції для нього не страшно.

Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
При використанні мінеральної вати гідроізоляцію укладають поверх крокв

Якщо утеплювати дах мінватою, впритул до покрівлі, огинаючи кроквяні ноги, кріплять гідроізоляцію. На крокви фіксують підвіси, а до них профіль. Подальша технологія стандартна. Під обрешітку заводять теплоізолятор, пароізоляцію, кріплять облицювання. Мінусом способу є неможливість провітрювання крокв, оповитих гідроізоляцією. Дерев’яні елементи швидше згнивають.

Як утеплювати мансардний поверх з двосхилим дахом

Дахи мансардного будинку бувають простими і ламаними. У другому варіанті конструкція має місця з’єднання крокв, де потрібно перегинати утеплювач. З цієї причини для ламаних дахів оптимально використовувати гнучку теплоізоляцію.

Простіше відбувається утеплення двосхилим даху мансарди звичайного типу. Через відсутність складних ділянок з перегинами зручно використовувати жорсткі плити. До того ж можна у двосхилим даху не створювати стелю, а просто утеплити скати.

Поради професіоналів

Процес утеплення складний, має багато нюансів для конкретного випадку. Поради професіоналів допоможуть початківцям будівельникам:

 • до утеплення не підходять даху, де ухил скатів менше 13 о;
 • крім теплоізоляції даху, необхідно на мансарді утеплити вікна;
 • зазор між покрівлею і теплоізоляційним пирогом не повинен бути менше 3 см;
 • важливе дотримання черговості всіх верств теплоізоляційного пирога;
 • якщо товщина утеплювача більше ширини крокв, їх нарощують рейками.

Як утеплити мансардний дах своїми руками, технологія, відео
Вставлені враспор плити мінеральної вати краще утримуються на похилій площині

Точні поради фахівець дасть за місцем роботи, адже так простіше оцінити пристрій конкретної даху.

Висновок

Утеплення мансарди зсередини, якщо дах вже покрита, краще проводити під наглядом фахівця. Допущені помилки призведуть до утворення вогкості. Мансарда буде непридатною для житла, а дерев’яні елементи почнуть руйнуватися від грибка.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *