Який обігрівач краще: конвекторний або інфрачервонийКонвектор або інфрачервоний обігрівач вважається економічним і ефективним приладом обігріву. Кожен з них відрізняється принципом дії, призначений для використання в побуті і на виробництві. Якщо поставлена ​​мета створення опалення одним з цих приладів, розумно провести порівняння всіх параметрів, врахувати характеристики будівлі.

Чим відрізняється інфрачервоний обігрівач від конвектора

Щоб знайти різницю між двома видами обігрівачів, треба знати їх пристрій і принцип дії. Огляд варто почати з самого поширеного приладу – конвектора. Принцип віддачі тепла відображений в назві. Прилад обігріває приміщення за рахунок конвекції повітря. Вона буває природною і примусовою, за допомогою вентилятора, що залежить від моделі.

Який обігрівач краще: конвекторний або інфрачервоний
Конвектор обігріває приміщення за рахунок конвекції повітря

При природної конвекції холодне повітря надходить в корпус через нижню решітку. Всередині він прогрівається від нагрівального елементу, виходить в приміщення через верхню решітку корпусу. Цикл постійно повторюється.

Примусова конвекція відбувається в аналогічному порядку, тільки повітряні маси циркулюють не довільно, а прискорюються вентилятором. Технологія дає можливість прискорити віддачу тепла, обігрівати великі об’єми повітря.

Важливо! Щоб конвектор працював, під час монтажу між його стінками і елементами конструкції будівлі залишають зазор 10-15 см.

Складається конвектор з наступних вузлів:

  1. Корпус виконує роль конвекционной камери. Нижня і верхня частини оснащені гратами. Залежно від типу установки, передбачені кріпильні кронштейни або ніжки.
  2. Нагрівальний елемент розташований всередині корпусу.
  3. Модель з примусовою конвекцією додатково має вентилятор.
  4. Залежно від моделі, прилади комплектують терморегулятором, керуючим модулем, датчиками, таймером, іншими вузлами для автоматичності роботи. Існують комбіновані конвектори з вбудованим іонізатором повітря.

Розрізняються конвектори по типу нагрівального елементу. Моделі з теплообмінником є ​​аналогом радіаторів. Їх встановлюють у звичайній системі опалення. Конвектори з газовим пальником працюють від магістрального або балонного газу. Найпопулярнішими є електрообігрівачі, всередині яких встановлено ТЕН або спіраль.

Який обігрівач краще: конвекторний або інфрачервоний
Інфрачервоні обігрівачі нагрівають променями поверхню предметів, що потрапляють в поле дії

Робота будь-якого конвектора заснована на прогріванні повітря, через що часто всередині приміщення відчувається сухість. З інфрачервоними обігрівачами все інакше. Вони не нагрівають повітря. Обігрівачі випромінюють промені, від яких нагрівається поверхню об’єктів, що потрапляють в поле дії, а вони вже в свою чергу віддають тепло. Принцип обігріву ідентичний сонячного світла. Так як ІК промені не гріють повітря, то він ніколи і не пересушити в приміщенні.

Складається ІК-прилад обігріву зі наступних вузлів:

  • корпус;
  • нагріваючий елемент;
  • відбивач променів;
  • в залежності від моделі, обігрівачі комплектують регулятором температури, датчиками і іншими вузлами управління.

Інфрачервоні прилади здатні працювати від різних енергоресурсів. Найпоширеніші в побуті електричні моделі. Укомплектовані вони нагрівачем, який в залежності від виконання буває: карбоновий, керамічний, трубчастий або галогенове. Рідше в побуті застосовують ІК газові прилади обігріву. Існують ІК моделі, що працюють на солярці, бензині, гасі, але їх використовують тільки на будівельних об’єктах.

Порівняння конвектора і інфрачервоного обігрівача

Знаючи пристрій кожного обігрівача, простіше починати порівнювати їх за параметрами. Однак для отримання точних даних, беруть моделі приблизно одній ціновій категорії, схожою потужності, що працюють на однаковому енергоресурсі. Вишукуючи різницю між конвектором і інфрачервоним обігрівачем, не забувають про особливості приміщення, де збираються їх встановлювати. Адже не кожен прилад можна використовувати у вологому або тісній кімнаті.

Порада! Для житлових приміщень оптимально використовувати електрообігрівачі. За цим видом енергоресурсу і варто порівнювати інфрачервоні прилади й конвектори.

Який обігрівач економічніше: конвектор або інфрачервоний

Вибираючи конвектор або ІК обігрівач, що функціонує від електрики, враховують той факт, що на обігрів 1 м2 приміщення потрібно 100 Вт потужності нагрівального елементу. Точно визначити економічність кожного приладу можна, створивши для них однакові умови. Тобто, беруть ІК-обігрівач і конвектор однієї потужності. Кожен прилад ставлять в окремій кімнаті. У кожній з них повинна бути спочатку однакова температура повітря, вологість, теплопровідність стін, площа, висота стелі.

Повинні бути і зовні однакові умови. Наприклад, одна або дві стіни кожної кімнати виходять на вулицю, а решта є внутрішніми перегородками.

В однакових умовах роботи по економічності виграє інфрачервоний електроприлад

Створивши однакові умови, відразу стане очевидно, що ІЧ-прилад менше споживає електроенергії. Йому потрібно тільки спочатку точково нагріти об’єкт, після чого він підтримує температуру. Конвектор же буде працювати безперервно.

Якщо відійти від правила і порівняти обігрівачі, що працюють від різних енергоресурсів, то водяні конвектори економічніше від інфрачервоних електрообігрівачів. Однак і тут є підводні камені. Щоб працювала система опалення, котел теж вимагає палива. За його вартості правильніше судити про економічність конвекторів.Що краще гріє: інфрачервоний обігрівач або конвектор

Для вирішення наступного питання електрообігрівачі потрібно знову поставити в однакові умови. Додатково конвектору забезпечують зазори для вільної конвекції повітря. ІК електрообігрівач створюють простір. Прилад підвішують на стелю або верхню частину стіни для збільшення зони дії.

Який обігрівач краще: конвекторний або інфрачервоний
Конвектора забезпечують зазори між корпусом підлогою і стіною для нормальної конвекції повітряних мас

Відразу після включення конвектора тепло можна відчувати тільки біля приладу. Щоб тепле повітря поширився по всій кімнаті, конвекційний електрообігрівач повинен його весь прогнати через себе. Для цього буде потрібно багато часу.

Інфрачервоний електрообігрівач прогріває променями поверхню об’єктів в зоні дії відразу після включення. Усередині кімнати температура може ще не піднятися, але комфорт тепла відразу відчувається.

Після виключення конвектора кімната миттєво охолоджується. Після інфрачервоного обігріву тепло деякий час зберігається, так як його віддають прогріті поверхні об’єктів.

Для наступного експерименту електроприладів створюють інші умови. У кімнаті відкривають вікна, двері, при цьому на вулиці холодна погода. Робота конвектора стане марною. Тепло всередині кімнати не буде відчуватися. Інфрачервоний електрообігрівач і раніше забезпечить обігрів. З цієї причини ІК-прилади використовують на відкритих балконах, терасах, альтанках для точкового обігріву.

Що безпечніше: інфрачервоний або конвекторний обігрівач

Про безпеку теж можна судити, виходячи створених умов. У плані пожежної виграють конвектори. Нагрівальний елемент у них критий. Корпус нагрівається до безпечної температури. Якщо до нього доторкнеться дитина, він не отримає опік. Не страшно, якщо корпус випадково накрили одягом. Терморегулятор просто відключить електроприлад.

Який обігрівач краще: конвекторний або інфрачервоний
Конвектор вважається менш пожежобезпечним, ніж інфрачервоний прилад обігріву

Якщо взяти для прикладу інфрачервоні керамічні панелі, то вони теж пожежобезпечні. Однак їх вартість в десяток разів вище звичайного конвектора, а для порівняння вирішено брати обігрівачі одній ціновій категорії. Бюджетні ІК-електроприлади як нагрівальний елемент мають випромінювач, укладений всередину скляної колби. Наближені до неї предмети на відстані 50 см здатні займатися. До того ж інфрачервоні промені завдають шкоди об’єктам, навіть якщо електрообігрівач високо підвішений. Прогріваючи поверхню, вони пересушують її. На шкіряній оббивці меблів, лакованій поверхні з часом з’являються тріщини.

Конвектор в свою чергу сушить повітря, що небезпечно алергікам. Тут виграє інфрачервоний прилад. Однак можна використовувати конвекторний електрообігрівач спільно із зволожувачем.

Порівняння розмірів інфрачервоного і конвекторного обігрівача

Для порівняння розмірів розумно брати обігрівачі однакового типу установки, наприклад, на підлогу або настінні. В принципі вони всі компактні. Мінімальний розмір стандартного конвекторного електроприладу складає 40 × 80 см. Потужність його може бути в кілька разів менше, ніж інфрачервоного обігрівача аналогічних габаритів. З цієї причини в більшу кімнату знадобиться не один, а кілька конвекторів. Значить, вони займуть більше місця.

Інфрачервоні електроприлади по компактності виграють

Конвектор формою нагадує прямокутну панель. Інфрачервоні прилади обігріву випускають в різному виконанні: подовжені, на підставці, мініатюрні, напівкруглі та інші. Який з них виграє в розмірі, можна дізнатися тільки при порівнянні двох конкретних моделей.

Довговічність і термін експлуатації

Серед бюджетних моделей довговічністю відрізняються конвекторні пристрою. Вони здатні прослужити до 10-15 років. У цій ціновій категорії інфрачервоні обігрівачі тільки з колбою випромінювачем. В середньому вона прослужить 2 роки, потім її змінюють.

Серед дорогих електрообігрівачів інфрачервоні панелі з керамічним нагрівачем по довговічності виграють у конвекторних пристроїв. Вони здатні прослужити до 25 років.

Порівняння вартості

Для порівняння за ціною беруть моделі однакової потужності і одного бренду зі схожими функціями. У будь-якому випадку конвектор виграє. Бюджетна модель коштує приблизно 1800-4000 рублів. На інфрачервоний електроприлад ціна вже буде в районі 2500-4500 рублів.

Як зробити правильний вибір

Щоб зробити правильний вибір, потрібно знати, для яких цілей беруть обігрівач. Обігрів маленького закритого приміщення краще довірити конвектору. Для великих площ, відкритих ділянок, де потрібно організувати точковий обігрів, підійде тільки інфрачервона модель.

ІЧ-обігрівачі підходять для великих і відкритих приміщень, а конвектори актуальні в маленьких закритих кімнатах

Висновок

Конвектор або інфрачервоний обігрівач однаково добре підійдуть для організації обігріву, якщо прилад правильно обраний за параметрами. Тут потрібно знати багато нюансів. За порадою оптимально звернутися до фахівців. Не зайвим буде прочитати відгуки досвідчених людей.

Відгуки про те, чим краще обігріти будинок: конвектором або інфрачервоним обігрівачем

Ігор Васильович Пєнкін, 45 років, Нижній Новгород На дачі електричні конвектори поставив в будинку. Кімнати невеликі, вистачило по одній настінної панелі. Обігрівають відмінно, але витрата електроенергії пристойний. Пробував ставити в одну кімнату дешевий ІК-обігрівач. Під ним мені не комфортно. Відправив в альтанку, де включаю, коли збирається компанія. Євген Олександрович Євтушенко, 30 років, Самара Керамічну ІК-панель купив за нечувану суму. Обігрівач економічний, стильний, але для кожної кімнати занадто шикарно. Там у мене стоять звичайні конвектори за 3,5 тис. Рублів, і я задоволений їх роботою.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *