Кахельна плитка для облицювання печей і камінівСеред затребуваних варіантів обробки камінів на особливу увагу заслуговує кахельна керамічна плитка. На відміну від керамограніта, штучного каменю вона виділяється високими декоративними якостями і підходить під будь-який інтер’єр. Цей елемент декору відрізняється також і певною складністю у виготовленні, дорожнечею. Щоб кахельна облицювання каміна мала неймовірний успіх, стала справжньою прикрасою будинку, необхідно знати, що вона собою являє, і як її правильно вибирати.

Що таке кахлі

Кахлями називається плитка, виготовлена ​​з обпаленої глини (кераміки). Її головною особливістю є наявність чаші на звороті – румпи, а також точок для механічного кріплення до печі або каміна. Крім цього, кахельна плитка має більшу товщиною, а між задньою частиною і каміном є достатньо місця для укладання цегляного бою, піску, глини, щоб зробити своєрідну термоподушку.

Саме за рахунок наявних точок кріплення плитки надійно утримуються на конкретній поверхні. Механічний спосіб фіксації на каміні, печі дозволяє без негативних наслідків розширюватися цегляній кладці при підвищенні температури – нагріванні. Наявність румпи дозволяє збільшити міцності кахельної плитки і теплоємність каміна. Її розміри дещо менше від площі самого виробу.

Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
Кахельний камін в будинку ефективно вирішує питання з обігрівом приміщення

Переваги кахлів для печей і камінів

Керамічні кахлі для облицювання камінів володіють наступними позитивними характеристиками, серед яких:

 1. Високий ступінь міцності і жорсткості. Саме товщина кахлю тут відіграє вагому роль, вона в 2 рази перевищує товщину звичайної керамічної плитки.
 2. Стійкість до будь-якими показниками температури.
 3. Здатність «безболісно» реагувати на будь-які перепади температур.
 4. Збереження тепла протягом доби.
 5. Відсутність шкідливих речовин. Плитка абсолютно екологічно безпечна, в процесі експлуатації і при нагріванні обпалена глина не виділяє небезпечних для здоров’я людини речовин, на ній не скупчується пил.
 6. Не викликає труднощів під час догляду. Досить протерти кахельну плитку вологою серветкою – і вона знову сяє як новенька.
 7. Економна витрата палива. Завдяки коробчатой ​​формі кахельна плитка довго зберігає тепло, ніж та знижує витрату палива. Румпа збільшує тривалість періоду обігріву.
 8. Низька ймовірність отримання опіків при зіткненні з поверхнею каміна, печі. Це пояснюється наявністю внутрішньої камери у плитки, зовнішні стіни не мають високої температури.
 9. Низька ступінь вологовбирання.
 10. Тепло, що йде від каміна, дуже схоже на те, яке йде від сонця.
 11. Тривалий термін служби кахлю.
 12. Не втрачає своєї актуальності ніколи.
 13. Красивий і цікавий зовнішній вигляд оздоблювального матеріалу з вогнетривкої глини, в яку доданий чистий кварцовий пісок.
 14. Підходять під будь-який стиль в приміщенні. Особливо ефектно і доцільно використовувати камін з кахлями в заміських, дерев’яних будинках.

Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
Оздоблення має масу переваг, вона позбавлена ​​недоліків

Види кахлів

У продажу кахельна плитка представлена ​​в широкому асортименті, різноманітність малюнків просто вражає. Кахлі мають різне оформлення румпи, на них може бути присутнім художній розпис. Такий унікальний декор для облицювання каміна виготовляється або без додаткової обробки, або має глазурованого покриття.

Залежно від сфери призначення матеріал випускають для оформлення стін, карнизів, цоколів, фасадів, кутів будівель. Кахельні декор виробляють або за авторським проектом, або за стандартною технологією. Відмінності є і за стилем розпису, і за вартістю.

Порада! Вибирати кахлі рекомендується відповідно до загального стилю приміщення, щоб все виглядало гармонійно.

Існує кілька варіантів розпису унікального декору – кахлі:

 1. Ярославська. Такі орнаменти більше підходять для приміщень, де необхідно додати яскраві, оригінальні елементи. На кахлях велика квітка з рослинним орнаментом по краях. З фарб тут застосовують: білу, червону, зелену. На поверхні кераміки є тонкий рельєф, який робить більш вираженими контури малюнка. Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
 2. Гжельская. Мотиви на кахлях в цьому стилі виконані з використанням темно-синьою і білої фарби. На блоках в основному зображують декоративні квіти, листя. Цей вишуканий варіант розпису, графічний, найкраще виглядає на кухні, у ванній кімнаті, на камінах, печах. Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
 3. Калузька. Кахлі відрізняються прямокутної витягнутої формою, малюнок знаходиться в рамці, пофарбований він в насичений колір. Яскраві рослини ефектно виглядають на білому тлі. Також є вироби, в яких присутні пейзажі, будівлі, побут селян. Розпис на кахлях характеризується як проста, для її виконання були обрані пастельні відтінки. Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
 4. Муравление. Для зображень в стилі мінімалізму задіяні зелені кольори, переважно салатовий і смарагдовий. На відміну від малюнків з вираженим обрамленням інші елементи оформлені в світлих і темних тонах. На декорі також містяться епізоди з селянського життя, рослини. Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
 5. Східна. На кахлях відзначають досить мальовничі візерунки, які знаходяться на синьому, коричневому або зеленому тлі з глазурованою покриттям. Для рослинного орнаменту застосовують золотисті і бежеві відтінки. Крім квітів на плитці можуть бути зображені тварини, вершники. Дрібні допоміжні елементи виконують за допомогою тонкої кисті. Всього кількість робочих відтінків становить 2-3. Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
 6. Голландська. Цей варіант оформлення блоків виділяється гладкою поверхнею, ніяких рельєфних вставок тут не використовується. Декор має складну розпис на білому тлі. У роботі задіяний блакитний колір, бежевий, теракотовий. На кахлях красиво виглядають пейзажі, сцени з сільського життя. Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
 7. Італійська. Облицювальний матеріал виконаний в простому форматі, малюнки досить зрозумілі, немає складності в їх сприйнятті. Квіткові візерунки оформлені за допомогою помаранчевого, зеленого, цегляного і жовтого кольору. Кахельна плитка для облицювання печей і камінів

По конфігурації плитки можуть мати бортики для зручності монтажу, осередки, похилий зріз. Випускають блоки квадратної (100 × 100, 200 × 200, 220 × 220 мм), прямокутної (205 × 130 мм), багатокутної і округлої форми. Розміри кахлів регламентовані ГОСТ 3742-47. Параметри товщини складають 45-50 мм. Якщо кахлі виготовляють за авторським проектом, то розміри можуть змінюватися.Лицьова сторона кераміки може мати рельєфну поверхню, або гладку. Для виготовлення фактурних картин застосовується однотонна розпис або багатокомпонентна. За типом поверхні кахельна плитка ділиться на матові і глянцеві види.

Особливою популярністю користуються кахлі зі старінням поверхнею, мають обробку позолотою, гравіювання.

Поради щодо вибору

Необхідно дотримуватися наступних рекомендацій по вибору цього вишуканого декору:

 1. Кахлі повинні бути якісно виконані і мати правильний рельєф.
 2. Якщо інтер’єр зроблений в стилі кантрі, класичному або неокласичному, то застосування кахлів матиме певний успіх. Обробці підлягає фартух кухонного гарнітура, печі, стіни у ванній.
 3. Для лаконічного інтер’єру, стилю стриманості і строгості – мінімалізму, краще використовувати кахлі в спокійних тонах з рельєфним малюнком.
 4. Якщо є необхідність зробити акцент на каміні, печі, то відмінно підійдуть кахлі з яскравим малюнком. Матеріал, виконаний у світлих тонах, без візерунків, добре виглядає при обробці габаритних площ. За рахунок світлого глянцевого кахлю можна зробити приміщення більш просторим, затишним. Головне, щоб на нього після укладання потрапляли відблиски сонячних променів.
 5. Якщо кімната виконана в спокійних тонах, то розбавити її можна за рахунок яскравих кахлів з ярославської розписом. Особливо гармонійно виглядатиме плитка з великими квітами.
 6. Гжельская кахельна плитка в синьо-білих тонах буде актуальна для класичного інтер’єру, стилю прованс, кантрі. Добре ще комбінувати її з керамікою в синьому, білому або блакитному кольорі.
 7. Для приміщень в елегантному, стриманому стилі краще вибирати кахлі з голландської розписом, де всі елементи, навіть найдрібніші, дуже добре виражені.

Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
Правильно обрана кахельна плитка дозволяє зробити камін справжнім шедевром в будинку

Порада! Кахельну плитку для посилення ефекту варто поєднувати з поверхнями з дерева, натурального каменю або будь-якої зручної керамікою.

Облицювання каміна кахлями

При обробці опалювального приладу потрібно заздалегідь врахувати, що робочого розчину знадобиться трохи більше, ніж при укладанні звичайного кахлю. До того ж не варто забувати і про масу кахельні декору. Такі розрахунки необхідно провести ще до того, як буде облаштовано підставу каміна, воно повинне витримувати конкретне навантаження. Крім цього, при складанні проекту каміна потрібно брати до уваги і розміри кахлів, інакше за рахунок необлікованої товщини конструкція буде сильно відрізнятися.

Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
Якісна кахельна плитка має яскравий малюнок і чіткий рельєф

Слід завчасно провести сортування кахельної плитки. Оскільки вона виготовляється вручну, то велика ймовірність на відміну яскравості і виразності малюнка. Тому необхідно до початку облицювальних робіт розкласти на рівній поверхні блоки, впорядкувати темні вироби від світлих. Якщо такі є, то темні кахлі рекомендується укладати на нижніх рядах, а світлі – ближче до верху конструкції. Розміри оздоблювального матеріалу також можуть бути різними. В одному ряду повинні знаходитися кахлі з одного висотою, довжиною.

Якщо є потреба, то кахлі можна за допомогою болгарки підігнати під конкретний розмір. Підійдуть для цих цілей і каменерізні верстати, вони дають можливість не тільки робити розпил, а й охолоджувати місце розрізу, вирізати вироби найрізноманітнішої форми. По завершенні всіх маніпуляцій по розпилу кромку на кахлях потрібно відшліфувати.

Обробка каміну кахлями характеризується трудомісткістю, вимагає особливої ​​уваги при укладанні першого ряду. Алгоритм облицювання каміна кахлями передбачає виконання таких дій:

 1. Підготувати плитку. Розкласти кахлі згідно візерунку і пронумерувати їх. Щоб не допустити витягування плиткою вологи з робочого розчину, її потрібно замочити у воді. Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
 2. Заповнити РУМП на ½ від загального обсягу розчином для підвищення ступеня тепловіддачі. Після цього вкласти гравій або гальку – вони будуть служити наповнювачем. Все наявне вільний простір заповнити розчином. Кахельна плитка для облицювання печей і камінів

Важливо! Для укладання кахлів добре використовувати суміш з однієї частини глини, двох частин кварцового піску і двох частин цегли.

Після закінчення цього етапу приступають до укладання перого ряду:

 1. Спочатку встановлюються кутові кахлі. Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
 2. Потім кахлями закривають центр каміна. Кахельна плитка для облицювання печей і камінів

Щоб уникнути сповзання кахлів їх потрібно зафіксувати за допомогою сталевого штиря. Для з’єднання горизонтальних і вертикальних плиток застосовують скоби. За аналогічним принципом виробляють укладання інших декоративних елементів.

Очищення поверхні і затирка швів

Коли всі роботи з укладання завершені, приступають до очищення поверхні. Для цих цілей варто скористатися або папером, або м’якою серветкою.

Для затірки швів відмінно підійде м’яке гіпсове тісто. Їм потрібно змастити все шовні проміжки. Час висихання такої затирання становить 10-15 хвилин, після чого надлишки з кахлів видаляють за допомогою ганчірки.

Протоплювати облицьований кахлями камін відразу після всіх робіт не рекомендується, розчин повинен добре схопитися. Оптимальна кількість часу, який має пройти, становить один тиждень. Перший раз камін не повинен протоплювала більше 3 годин. У повноцінному обсязі можна користуватися тільки через 3-4 тижні.

Камін з кахлями в інтер’єрі з фото

Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
Кахлі відмінно вписуються в будь-який інтер’єр, створюючи затишну обстановку в приміщенні
Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
Кахлі ефектно виглядають в тандемі з деревом
Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
Кахельний камін найкраще облаштовувати в просторих приміщеннях
Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
Кахельний камін в заміському будинку – досить креативне рішення
Кахельна плитка для облицювання печей і камінів
Пейзажі на кахлях ніколи не виходять з моди

Висновок

Кахельна облицювання каміна – відмінне рішення для тих, хто цінує унікальність і практичність. Цей цікавий, в той же час складний у виготовленні матеріал здатний створити в кімнаті затишну і теплу обстановку. Головне – правильно провести укладання. Установка изразцового каміна в будинку дозволить внести якусь оригінальність в інтер’єр, заощадити на опаленні.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *