Отмостка навколо будинку – як правильно зробити?Отмостка навколо будинку - як правильно зробити?
При будівництві дуже важливо правильно зробити вимощення навколо будинку. Вона дозволяє скоротити кількість бризок бруду під час дощу, що зменшує забруднення фасаду. Однак погана конструкція може привести до перезволоження фундаментних стінок. Про те, як зробити вимощення навколо будинку правильно своїми руками серед будівельників фахівців є кілька думок.

Деякі вважають, що виконання вологонепроникній вимощення, наприклад з бетону, дозволить ефективно відводити дощову воду від стіни. Інші стверджують, що цей елемент будується виключно з естетичних міркувань, виконуючи функцію вузьких «тротуарів» уздовж фасаду.

Третє популярна думка – основна функція вимощення полягає в підтримці будинку в чистоті, так як вона допомагає уникнути його забруднення під час дощу.

Отже, як зробити просту вимощення навколо будинку з каменю, плитки та інших матеріалів, на що звертати увагу, як підготувати підставу і які вибрати матеріали – про це піде мова в статті.

Отмостка навколо будинку

Отмостка навколо будинку – як правильно зробити і для чого вона потрібна?

Перш за все, варто розібратися, як дощова вода впливає на зовнішні стіни будівлі. Під час дощу вода вбирається в землю (через газон або проникну смугу навколо будинку з щебеню, плитки або інших матеріалів). Частина води буде вбиратися до рівня грунтових вод. Однак деяке її кількість буде підніматися вгору по капілярах грунту і випаровуватися з поверхні, що іноді називають «самоосушеніем» грунту. У разі виконання водонепроникної вимощення, наприклад, з бетону, може з’явитися постійно волога зона грунту безпосередньо під будинком, що знаходиться в контакті зі стінами фундаменту. На практиці це має негативного впливу на стіни фундаменту, волога може проникати всередину будівлі, сприяти виникненню грибка, особливо якщо в будинку є підвал.

Як правильно зробити вимощення навколо будинку – відео

Дифузійні плівкові мембрани

Багато фахівців в останні роки рекомендують ізолювати фундаменти за допомогою гідроізоляційної мембранної плівки. Дифузійні плівкові мембрани дозволяють стінок «дихати» і краще дренувати воду з фундаментів (через систему канальців в своїй структурі). Це вірно лише тоді, коли вода буде мати місце, через яке пройде назовні, щоб випаруватися. Якщо ми помістимо мембранну плівку під водонепроникною отмосткой, вона не виконає свою роботу.

Дифузійні плівкові мембрани

В цьому випадку вимощення повинна бути зроблена водопроникної, наприклад, з декоративного каменю або плитки, покладених на пісок, гравій або гравійну суміш (при цьому не можна використовувати бетонні або цементно-піщані підсипки). Також повинна бути виконана межа вимощення, наприклад, бетонна обідка або пластиковий обід.

вимощення

Функції вимощення

На думку більшості фахівців, вимощення будинку виконує дві основні функції:

  1. Перш за все, вона дозволяє залишити фасад чистим, так як дощова вода бризкає, відскакуючи від плитки або каменю, що призводить до забризкування стін брудом.
  2. Друга функція – покращує естетику будівлі (безумовно, це вже питання смаку кожного з нас).

Це не єдине можливе застосування. Цей елемент будівлі також може служити допоміжної доріжкою навколо будинку, а також опорою для сходів або лісів для обслуговування фасадів або очищення вікон. З кожним роком він стає все більш важливим, оскільки широке поширення набуває механічна вентиляція, при якій нерідко в будинку встановлюють не відкриваються вікна. В цьому випадку єдиним доступом до них є зовнішня стіна будівлі.

Як правильно вибрати ширину вимощення?

Щоб вимощення могла виконувати й інші функції, вона не може бути занадто вузькою. Однак, найчастіше використовується ширина 40-60 см, її буде достатньо для виконання основного завдання, але вона не буде працювати ні в одному з перерахованих у списку вище додаткових функцій. Ширина 80 – 90 см зробить вимощення відносно комфортною. Для проходу двох чоловік ця ширина збільшується, по крайней мере, до 120, але краще до 150 см. Що стосується функції «доріжка навколо будинку», то на практиці вона не має великої практичної користі, так як набагато зручніше пересуватися по доріжках, побудованим безпосередньо в саду, ніж по вузьких тротуарах на фасаді.

Слід мати на увазі, що розташовані дуже близько до стіни доріжки, що ведуть до входу в будівлю, приведуть до значно більш швидкого забруднення фасаду. З тієї ж причини не варто приєднувати вимощення до групи основний комунікаційної лінії. Якщо є достатньо місця краще відокремити її вузькою смужкою зелені від тротуару. Це значно підвищить зручність використання і допоможе підтримувати чистоту.

Нарешті, ширину вимощення підбирають до модуля обраного формату плитки або каменю. Наприклад, ми вирішили використовувати плитку 18,2 × 18,2 см – тоді немає сенсу створювати смугу шириною 70 см, тому що це означає скорочення майже всіх елементів і значне збільшення витрат на робочу силу і відходи. Замість цього краще вибрати 55 см (18,2 × 3), 73 см (18,2 × 4) або 91 см (18,2 × 5). Це зменшить кількість відходів практично до нуля (елементи плитки будуть прокладені цілком або розрізані навпіл). З тієї ж причини, вибравши трапецієвидну плитку або інші нерівносторонні форми, краще розмістити їх уздовж фасаду.

Як зробити вимощення навколо будинку плиткою або каменем?

Ми вже знаємо, як вибрати форму вимощення і які функції повинні відповідати їй. Тому єдине питання – як правильно зробити вимощення? Це не особливо складно, оскільки структурно вона не відрізняється від інших тротуарів і доріжок з каменю або тротуарної плитки.

Кращим вибором є вимощення з тротуарної плитки або каменю, вона може бути виконана з декоративного каменю, гальки або більш популярною тротуарної плитки. Основна функція такої конструкції – захистити фасад від бруду і сльоти, а також захистити фундамент від вологи.

Як зробити вимощення навколо будинку

Найбільш популярні вимощення природним каменем, гравієм, тротуарною плиткою.

Роботи починають з траншеї (важливо видалити весь гумус, що виконати досить просто), потім робиться фундамент, вирівнює подушка і поверхню з плитки або каменю. Однак є і деякі додаткові правила.

Перш за все, треба переконатися, що рівень планованої смуги буде нижче верхнього краю вертикальної ізоляції фундаменту. В іншому випадку стіни будівлі можуть стати вологими. Для захисту від снігу рекомендується виконати вертикальну ізоляцію, по крайней мере, на 30 см вище рівня отмосточной смуги.

Другий важливий момент – ухил. Він повинен забезпечувати дренаж від будівлі. Для звичайних умов ухил повинен становити 2%. Це означає 2 см перепаду висоти для ширини смуги 1 м. Важливо також, щоб верхня кромка бордюру не виступала над площиною плитки. Вона повинна бути врівень з його нижнім краєм.

Мал. зразок вимощення

Мал. зразок вимощення  1. Зовнішня стіна будівлі.
  2. Бордюр вимощення.
  3. Плитка, камінь.
  4. Грунт.
  5. Вертикальна ізоляція будівлі.
  6. Пісочна підсипка.
  7. Підсипка з нахилом.
  8. Підстава будівлі.

Як правильно зробити вимощення каменем навколо будинку?

Така конструкція дуже проста у виконанні і не вимагає точного дотримання перепадів висот. Це пов’язано з тим, що вода дуже швидко проникає через кам’яний шар в грунт. Як краще зробити вимощення навколо будинку з декоративного каменю? Верхній шар можна виготовити з використанням декоративних каменів або грубого гравію. Найбільш естетичним рішенням є білий камінь, але в той же час він може швидко забруднюватися.

Як правильно зробити вимощення каменем навколо будинку?

Рекомендується, щоб верхній шар каменю мав товщину близько 15 см. Камені слід розсипати на рівний шар піску товщиною близько 10-15 см. Це рішення забезпечить швидке проникнення потоку дощової води в землю, а також швидке висихання субстрату.

Конструкцію слід обгородити бетонним або гранітним бордюром. Відсутність кордону швидко призведе до «поширенню» каменів в сад. При цьому будь-які камені, що потрапляють на газон, можуть пошкодити газонокосарку.

Для гравійної і кам’яної смуги слід встановити бордюр так, щоб він виступав над рівнем каменів приблизно на 2 см. Це захистить вимощення від випадання каменів або гравію на траву. У той же час треба переконатися, що галявина позаду нього також розташована приблизно на 2 см нижче, що запобіжить нанесення бруду на шар каменів.

Як правильно зробити вимощення каменем навколо будинку?

Щоб зберегти бортик стабільним і забезпечити постійну ширину отмосточной смуги протягом багатьох років, варто зміцнити її зовні бетоном, або спорудити підпірку. Крім того, така конструкція дозволить в подальшому працювати в саду безпосередньо поблизу будинку (наприклад, копати траншею для дренажу або прокладки кабелів і т. Д.), Не пошкоджуючи його.

Отмостка будинку з тротуарної плитки та граніту

Тротуарну плитку набагато легше підтримувати в належному стані, ніж конструкцію з каменю. У разі каменів, через кілька років частіше за все необхідно замінити їх верхній шар (близько 5 см) новими, чистими каменями в бажаному кольорі (найчастіше це білі камені). При цьому не можна забувати про те, що небажано використовувати бетонну заливку або суміш цемент / пісок, так як це завадить вільному руху і випаровуванню води.

Можна використовувати для вимощення будинку тротуарну плитку або граніт товщиною 4-6 см. Немає необхідності використовувати дорожню плитку (товщиною 8 см), оскільки тут немає руху транспорту або іншого екстремального впливу.

Отмостка будинку з тротуарної плитки та граніту

Під тротуарною плиткою і піском можна прокласти геотекстиль. Вартість створення такої конструкції залежить головним чином від матеріалу її верхнього шару.

Отмостка будинку з тротуарної плитки та граніту

Тротуарну плитку укладають на рівний шар піску товщиною близько 15 см. Крім того, можна розмістити близько 10-15 см піщано-гравійної суміші, а потім тонкий шар піску товщиною 5 см і тільки потім камінь-бруківку або тротуарну плитку. Детальніше можна почитати в нашій статті – як укладати тротуарну плитку на пісок.

Отмостка будинку з тротуарної плитки та граніту

З точки зору функціональності обидва рішення схожі. Тому вибір краще зробити головним чином, розглядаючи рішення з точки зору фінансових питань, так як вартість піску і піщано-гравійної суміші в кожному регіоні різна, як і наявність будь-якого з цих матеріалів на будівельному ринку.

У разі тротуарної плитки важливо підтримувати належний перепад висот вимощення до газону. Рекомендується, щоб цей перепад становив 1-2% або навіть 2-4%, що означає при ширині смуги 0,5 м – різниця в рівнях буде 1-2 см. Не можна нахиляти кут перепаду висот до стіни будівлі, щоб вода не стояла уздовж стін і фундаментів (вода в щілини між плиткою проникає набагато повільніше, ніж через кам’яну доріжку).

Отмостка будинку з тротуарної плитки та граніту

При укладанні плитки дуже важливо ретельно ущільнити шар піщаної підсипки, так як якщо пісок не ущільнений, плитка буде осідати нерівномірно. Якщо вимощення виконується з декоративного каменю, ретельне ущільнення піску не є обов’язковим (потрібно тільки невелике ущільнення поверхні).

Плитка повинна бути обов’язково обмежена бортиком. У разі бетонного бордюру рекомендується, щоб він був трохи нижче плитки (на 0,5-1 см), що поліпшить відтік дощової води на газон.

Отмостка будинку з тротуарної плитки та граніту

Бордюр для тротуарної плитки – бетонний, гранітний або пластиковий?

У разі декоративної вимощення з каменю найкращим рішенням буде бетонний тротуарний бордюр товщиною 6 або 4 см. Також доступний гранітний варіант. У свою чергу, в разі тротуарної плитки можна використовувати як бетонний, так і пластиковий бордюр для тротуарної плитки.

Бордюр для тротуарної плитки пластиковий

Укладання геотекстилю в конструкції вимощення будинку

Розміщення під шаром піску геотекстилю (або так званого проницаемого агроволокна) обмежить зростання бур’янів та іншої рослинності. Однак важливо, щоб тканина була водопроникної в обох напрямках (зверху і знизу). У цьому місці не допускається розміщення герметичних ізоляційних плівок.

Геотекстиль можна розкладати по всій довжині вимощення будинку, з нахлестом наступних смуг близько 30-50 см. Цей матеріал не буде повністю обмежувати зростання рослинності, але значно зменшить масштаб цього явища. На практиці це спростить підтримку гарного зовнішнього вигляду конструкції.

Дизайн екстер’єру

Для поліпшення зовнішнього вигляду між елементами тротуарної плитки або каменю можна розмітити освітлювальні прилади, урізноманітнити дизайн клумбами і іншим садовим декором.

Дизайн екстер'єру

Що стосується естетичних питань, то колір має першорядне значення. Слід пам’ятати, що вимощення навколо будинку не є найважливішим елементом цілого, тому не повинна домінувати над навколишнім середовищем. Її слід гармонізувати з фасадом, але вона повинна з ним зливатися, оскільки це може дуже зіпсувати пропорції будівлі. Якщо у нас немає великого досвіду у виборі кольору, і ми боїмося експериментів – «безпечнішим» буде трохи більш темний колір, ніж фасад будинку. Також добре, якщо вона буде зроблена з матеріалу і кольору, відповідним до садових доріжках навколо будинку.

Дизайн екстер'єру Дизайн екстер'єру Дизайн екстер'єру

Будівництво будинку – складний процес. Він складається з декількох основних етапів, найчастіше очевидних і необхідних. Але є і кілька речей, які можна упустити, але якщо це зробити, вони значно поліпшать естетику і комфорт будівлі. До них відноситься вимощення навколо будинку. Вона, перш за все, захистить нижню частину фасаду від бруду, а також забезпечить естетичне відділення будинку від саду. Однак, щоб архітектура будівлі доповнювалася і не псувалася, важливо ретельно продумати проект і вибрати відповідний матеріал.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *