Працювати в гаражі в холодну пору року – задоволення нижче середнього. Без опалення навіть в будівлі з кам’яними стінами взимку холодно, а в металевій коробці це часом взагалі неможливо. Вирішити проблему допоможе грубка в гараж з газового балона, здатна швидко підняти температуру в приміщенні. Зробити таку конструкцію можна самостійно або замовити хорошого майстра. Виготовлення грубки потребують навичок поводження зі зварювальним апаратом, болгаркою і мінімальних інженерних знань. Матеріали необов’язково купувати – в гаражі завжди багато непотрібного металу.
Плюси і мінуси печі для гаража з газового балона
Основне завдання грубки – прогріти гараж. З цим вона справляється за короткий час і з невеликими витратами палива. Як правило, на печі з газових балонів їжу не готують, максимум – розігрівають схоплені з дому страви або кип’ятять чайник. Якщо такі функції не потрібні, то можна обмежитися найпростішим варіантом з одного балона без вручений поверхні.
Види печей для гаража:
- Проста конструкція. Невелику піч для гаража своїми руками споруджують з одного балона місткістю 12-27 л. Його встановлюють горизонтально або вертикально.
- Піч з двох ємностей. Тут можливі різні варіанти з’єднання. Два балони розташовують довгою стороною один над одним і з’єднують за допомогою зварювання. Трохи складніше конструкція з балонів, зварених під прямим кутом.
- Складні варіанти з двох і більше ємностей. Тут можуть бути варильні поверхні, теплообмінні ребра або перегородки, повітряна заслінка і інші удосконалення.
Плюси і мінуси деяких варіантів конструкції:
- На вертикально встановленої печі зверху можна зробити майданчик для підігріву їжі, але дрова доведеться рубати на дрібні фрагменти, щоб вони помістилися в топку.
- З горизонтальним варіантом в цьому відношенні простіше: дрова завантажують уздовж довгої сторони, тому можна використовувати будь-які поліна. Однак влаштувати конфорку на горизонтально розташованому балоні досить складно.
Піч для гаража з 2-х газових балонів, встановлених паралельно один одному, зробити не дуже важко, але про вручений поверхні доведеться забути. Її гідності – можна використовувати довгі поліна, що дає швидкий і відносно довгий нагрів гаража. На конструкції з перпендикулярним з’єднанням ємностей легше зробити конфорку для розігріву їжі, але саму грубку виготовити складніше.
Важливо! Пічки з газових балонів придатні тільки для тимчасового обігріву гаража. При постійній роботі з’являється реальна загроза пожежі: метал стінок дуже швидко прогорить, вогонь перекинеться на займисті предмети і речовини, яких в гаражі завжди багато.
Що потрібно, щоб зробити пічку з газового балона для гаража
Домашні майстри дуже не люблять використовувати покупні деталі. Вони вважають за краще пускати в хід все, що за довгі роки накопичилося в гаражі. Використані газові балони не завжди є під рукою, але їх можна купити відносно недорого. На що звернути увагу:
- Грубку для опалення гаража роблять тільки з суцільнометалевих газових балонів. Композитні контейнери з полімерів використовувати не можна.
- Газові балони об’ємом 5, 12, 27 літрів вибирати для гаражної грубки не варто. Вони не прогріють приміщення або дадуть дуже мало тепла.
- Оптимальний вибір – 50-літровий балон довжиною 850 мм і діаметром 300 мм. Його стінки досить товсті, щоб витримати будь-який жар.
- Можна зробити пічку з промислового 40-літрового балона. Він німого вже й довше, а метал корпусу товщі. Ємність занадто вузька і важка, але на крайній випадок згодиться і вона.
- Зручніше працювати з газовим балоном, оснащеним вентилем, а не клапаном. Вентиль можна використовувати як регулятор потужності при подачі повітря в піч.
Що знадобиться:
- апарат для зварювання;
- болгарка (кутова шлифмашинка);
- листи металу 2-3 мм товщини;
- профіль для ніжок;
- пруток або арматура для колосників.
Крім перерахованого, знадобляться молоток, викрутки, кріплення, дриль, лещата і т. Д. Як правило, все це є в будь-якому гаражі. Якщо обрані ємності занадто великі і важкі, не завадить дружня допомога.
Важливо! Працювати болгаркою або іншим інструментом, що створює іскри, можна тільки після заповнення газового балона водою доверху: пропан важчий за повітря, самостійно з ємності він не випарується.
Креслення грубки в гараж з газового балона
Зазначені на малюнках розміри досить відносні і прив’язані до габаритів вибраного для грубки балона. Схеми дають уявлення про принцип роботи, конструктивні особливості і способі з’єднання ємностей. Частина з деталей (конфорка, фігурні рукоятки) можна ігнорувати, але основні конструктивні елементи (зольник, колосник, димохід) необхідні для ефективної і безпечної роботи грубки.
Важливо! Товщина стінок печі повинна бути в межах 3-5 мм. Причому рекомендовано верхнє значення, так як 3-міліметрова сталь досить швидко прогорить.
Як зробити піч в гараж з балона
Підготовка ємності до роботи:
- переконатися, що ємність порожня;
- відкрутити вентиль;
- злити всю рідину.
Знімають вентиль за допомогою розвідного ключа (на ручку надягають відрізок труби, щоб збільшити важіль) або лещат. В останньому випадку в лещатах затискають кран, а балон обертають за допомогою ланцюга і довгої труби або лома.
Перед різкою балона всередину заливають воду. Це можна зробити за допомогою тонкої трубки, лійки або будь-якої доступної конусоподібної ємності. Щоб при безперервному наливанні (за допомогою шланга) повітря виходило безперешкодно, необхідно час від часу зрушувати лійку, інакше вода піде через верх. Ще один варіант – встановити між лійкою і шийкою коротку трубку невеликого діаметра, через яку повітря безперешкодно потрапить всередину. Якщо ж заливати воду порціями (черпаком, ковшиком), то такі заходи не будуть потрібні.
Колосник – це решітка на дні топки, на яку складають дрова. Якщо передбачається топити дровами або обрізками дощок, то крок решітки може бути в кілька сантиметрів, якщо ж в якості палива використовують тирсу, то потрібно відстань менше. Іноді колосник приварюють до газового балона зсередини, але це необов’язково. Більш того, коли решітка прогорить, її буде важко замінити.
Один з необхідних елементів гаражної печі з газових балонів – димохід. Від діаметра обраної труби і її розташування залежить функціональність конструкції. Необов’язково купувати спеціалізовану трубу, можна взяти ті, що є під рукою.
Відповідність діаметра димоходу обсягом газового балона:
- 60 мм мінімум для ємності на 12 л;
- 80 мм – для 27-літрового балона;
- 120 мм – для 50-літрового.
Щоб в гаражі залишалося якомога більше тепла, димохід можна зробити з декількох відрізків труби, з’єднаних під невеликим кутом. Потім потрібно спорудити захисні екрани з листів металу, зміцнити їх на корпусі і випробувати грубку. Для створення гарної тяги верхній край димоходу повинен бути винесений мінімум на 1 м вище даху гаража.
Як зробити піч з двох газових балонів для гаража
Початок роботи нічим не відрізняється від виготовлення печі з одного газового балона. Найпростіше розташувати дві ємності довгими сторонами паралельно один одному, одна під інший. При такому з’єднанні в верхньому балоні в паз на довгій стороні не приварюють зольник, а з’єднують його з нижнім за допомогою металевих смуг, що залишилися при вирізанні отвору. Дрова поміщають в нижню частину печі, а верхня ємність працює як теплообмінник, зберігаючи більшу кількість тепла.
Теплообмінні ребра збільшують ефективність роботи печі для гаража з 2-х газових балонів.
Існують конструкції з перпендикулярно звареними балонами, в нижньому влаштовують варильну поверхню, а верхній виконує функції теплообмінника. Для посилення тепловіддачі і кращого обігріву гаража на верхню частину печі іноді приварюють ребра з металевих пластин.
Порада! Щоб колосниковая ґрати не прогорала при занадто інтенсивному використанні, її можна зробити з товстого металевого листа з вирізаними отворами або довгими пазами.
Техніка безпеки
Запобіжні заходи при експлуатації конструкції з газових балонів:
- Встановлювати піч потрібно осторонь від проходу, щоб уникнути випадкових опіків. Бажано також забезпечити гарне освітлення в місці установки. Поруч з нею на підлозі і стінах гаража не повинно бути легкозаймистих предметів.
- Стінки саморобної печі для гаража з газового балона дуже швидко нагріваються до високої температури. Часом метал розжарюється до червоного світіння. Необережний дотик призведе до сильних опіків. Для підвищення безпеки конструкцію огороджують одним або двома екранами.
- Перший запуск грубки супроводжується неприємним запахом від обгорає на поверхні газового балона фарби. На цей час слід забезпечити в гаражі хорошу вентиляцію.
Важливо! Екрани навколо печі забезпечують не тільки захист від опіків, але і працюють як дефлектори: направляють потік холодного повітря від підлоги уздовж розпечених стінок, забезпечуючи швидке нагрівання гаража.
Техніка безпеки при роботі з обладнанням мало відрізняється від рекомендацій при використанні зварювального апарату, болгарки і інших інструментів. Потрібна захист для очей і шкіри рук, акуратність при поводженні з вогнем та розпеченим металом. Єдине, на що потрібно звернути увагу, – підготовка газового балона. Тут крім обережності, потрібно дотримуватися простих вимоги – працювати на відкритому повітрі, далеко від вогню, т. Е. Влаштовувати перекури над ще не залитим водою балоном – нерозумне рішення.
Висновок
Піч в гараж з газового балона швидко прогріє приміщення, може працювати на будь-якому паливі, відносно проста у виготовленні. Її цілком реально зробити з підручних матеріалів. Основною проблемою може стати відсутність зварювального апарату або навичок роботи з ним. Всі інші операції не виходять за рамки можливостей будь-якого домашнього майстра, а інструменти і матеріали легко розшукати в гаражі або роздобути в найближчому пункті здачі металобрухту.