Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металуНавіть для досвідченого дачника період підготовки до нового сезону можна назвати легким, потрібно заготовлювати посадковий матеріал і різного роду інвентар для пророщування рослин перед висадкою в грунт. Вільного місця під горщики і лотки з грунтом залишається не так багато, тому більшість надає перевагу зробити полку для розсади, краще своїми руками. Роботи небагато, а якість «підйому» рослин на стелажах помітно вище.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу
Кращий варіант-дерев’яні полиці на металевих стійках

Особливості створення полиць під розсаду

За своїм зовнішнім виглядом стелаж під вирощування рослин для висадки на грунті нічим не відрізняється від гаражного або складського набору полиць. Але це тільки на перший погляд. До стандартних характеристикам, таким як стійкість і надійність каркаса з декількох полиць, додаються ще як мінімум три умови:

  • Висота між горизонтальними поверхнями в одному стелажі вибирається не менше 50 см, якщо ширина полиць більше 30 см, то опорну поверхню бажано зробити прозорою;
  • Глибина або ширина полки не повинна бути більше 65 см, в іншому випадку доглядати за розсадою буде практично неможливо;
  • Якщо полки зробити з більш пластичного матеріалу, наприклад, пластика або перфорованого алюмінію, то для того щоб уникнути деформації стійок під вагою лотків з грунтом і розсадою, потрібно зробити бічні опори на стіни.

Це можуть бути укоси віконного отвору, якщо планувати зробити своїми руками полицю для розсади на вікно, як фото нижче. В цьому випадку можна без побоювання знімати горщики і лотки з розсадою в будь-якій послідовності, особливо не побоюючись за перекидання конструкції.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу
Завдяки укосів каркас виходить досить стійким

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу

Зрозуміло, що віконні варіанти вирощування розсади не самі зручні і продуктивні, тому найчастіше перевагу все ж віддається повноцінним стелажів. Якщо полки зробити на балконі, то нижній ряд потрібно буде підняти на рівень перил або нижньої кромки рами скління.

Порада! Вирощування розсади займає всього лише кілька тижнів, тому, можливо, буде правильним зробити розбірний стелаж зі знімними полицями. Потрібно заздалегідь вирішити, як найпростіше внести його в приміщення будинку або квартири і зібрати без використання зварювального апарату.

Крім того, потрібно буде спланувати ефективне освітлення розсади. Розраховувати на денне світло можна лише в період з середини квітня, не раніше. Рослини будуть впевнено набирати в зростанні, тільки якщо їх буде небагато, і вони цілодобово знаходитимуться на підвіконні. Тому робити полку на вікно для розсади своїми руками має сенс тільки для самих примхливих сортів, для яких потрібен саме сонячне світло, а не ультрафіолет або люмінесцентні світильники.

Креслення стелажів для розсади своїми руками

Найпростіший варіант конструкції з полками можна зібрати своїми руками з готових деталей, які використовуються в облаштуванні місць зберігання в складських приміщеннях. Наприклад, можна зробити стелаж з профільованих сталевих стійок, в якому полки набираються з готових металевих касет.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу

Так як каркас збирається з уніфікованих деталей, то можна зробити полки необмежених розмірів і кількості місць для розміщення розсади. Другою перевагою використання готових касет і стійок є простота і швидкість збірки.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу
Конструкції з готових деталей зручні і прості в збірці

Важливо! У міру заповнення полиць з лотками і горщиками з розсадою жорсткість каркаса можна збільшити за допомогою тросових розтяжок, натягнутих з тильного боку.

Якщо планувати зробити стаціонарний стелаж максимальної міцності, то найкращим варіантом буде проект з профільної труби 25 × 25 мм, з товщиною стінки 2 мм.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу

Полиці розміром 50 × 150 см можна зробити з водостійкої фанери або металу, якщо розсаду планують вирощувати не на грунті, а на гідропоніці.

Якщо зробити полки не з труби, а з куточка, то опорну площину можна оформити зі скла або товстого монолітного полікарбонату.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу
Поличне покриття зі скла покращує освітленість

Один з варіантів виготовлення стелажа для розсади своїми руками наведено на відео:

Зрозуміло, що найбільш доступним матеріалом для полиць залишається деревина. Для виготовлення віконного варіанта можна використовувати проект П-образної полки, яка встановлюється на підвіконня.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу

Більш місткий стелаж під три повноцінні полки з вагонки можна зробити за універсальною схемою, наведеною нижче.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу

У загальному і цілому конструкція виходить досить надійної і зручної, але переносити її в умовах квартири або навіть заміського будинку не дуже зручно.

Як зробити стелаж для розсади своїми руками

Якщо дозволяють умови в будинку, то найкращим варіантом буде стаціонарна конструкція, яку можна зробити в майстерні або гаражі, перевезти до місця вирощування розсади і зібрати.

Такий спосіб має дві незаперечні переваги:

  • Каркас і місця кріплення полиць НЕ розбовтуються і не втрачають міцності протягом тривалого часу;
  • Полиці стелажа можна використовувати для зберігання домашніх речей, начиння, інструментів.

Крім того, при складанні стаціонарного каркаса найбільш навантажену його частина – вертикальні стійки можна закріпити, використовуючи стіни приміщення, а самі полки зробити знімними або навіть переставними.

Простий стелаж для розсади своїми руками з дерева

Одна з можливих схем облаштування дерев’яного каркаса з регульованою висотою установки полки приведена нижче. Конструкція досить проста, але зробити стелаж можна лише за умови використання стін в якості несучої частини.Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу

Найбільш зручним буде зробити полки в одному з кутів балкона. Спочатку потрібно зробити стійки з дерев’яного бруса або планки, розміром не менше 60 мм. Залежно від різновиду, висоти і кількості розсади, що розміщується на полицях, на стійках нарізають опорні пази з кроком 120-150 мм. Глибина пазів вибирається залежно від навантаження, чим більше вага розсади з грунтом, тим товщі повинні бути стійки і глибше пропили.

Стійки вирізують за розміром, прикладають до стіни і вирівнюють по вертикальному схилу. Для кріплення використовують звичайні дюбеля або болти із заставними різьбовими пробками. Полки найкраще зробити з обробленої лаком фанери.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу
Найбільш оптимальний варіант – використовувати простір балкона

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу

Для високої розсади конструкцію можна зробити за стандартною схемою, замість пазів на стійках нашивають опорні бруски, а висоту між полицями фіксують на рівні 50-60 см. Вся конструкція виходить досить жорсткою, тому на літо полки можна заповнювати квітами в горщиках або знімати їх, звільняючи простір на балконі.

Як зробити стелаж для розсади з металу

Більшість проектів металевого каркаса під полки припускають використання зварювання в якості основного способу з’єднання деталей. Стелаж з куточка або труби виходить дуже міцним, але вкрай незручним для перенесення навіть в умовах заміського будинку. В умовах гаража або сарая подібний варіант виглядає цілком прийнятним, але для квартири або дачі краще зробити систему за схемою, наведеною нижче.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу

Стелаж збирається з коротких відрізків металевих труб, одягнених одна на іншу. Полки потрібно зробити з товстої фанери, в кожному аркуші сверлится по чотири отвори, діаметр яких дорівнює розміру внутрішньої труби, але менше, ніж зовнішня. В результаті полку отримує затиснутою між двома відрізками, верхнім і нижнім елементами вертикальної стійки.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу
Каркас виходить досить міцним і легким

Незважаючи на зовнішню складність, зробити такий стелаж цілком реально навіть без використання зварювання. Крім того, така конструкція має цілком реальні переваги:

  • Стелаж з полицями легко розбирається на деталі і може вміститися в коробці 40 × 60х120 см;
  • Ступінчаста система розташування полиць забезпечує більш ефективне освітлення розсади.

Важливо! На думку городників, подібну систему полиць можна використовувати навіть в якості домашніх меблів або шафи для зберігання книг або начиння.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу
Каскадне розташування полиць

При цьому зовнішній вигляд стелажа виходить цілком естетичним і в корені відрізняється від казенного вигляду стандартних металевих каркасів, а з встановленої на полицях розсадою легко перетворюється в живу стіну з рослин.

Полиці для розсади своїми руками з пластикових труб

Поліпропіленові труби вважаються ідеальним матеріалом для виготовлення всіляких домашніх виробів, в тому числі підставок і полиць для вирощування розсади.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу
Пластик – досить слабкий матеріал для полиць під важкі лотки

З тонкої півдюймової труби можна зробити лише невеликі підставки, сам матеріал виявляється занадто еластичним, тому з нього можна зробити стійки і верхню частину кріплення для установки освітлення. Полиці під установку горщиків з розсадою доведеться зробити з дерев’яних рейок.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу
З дюймової пластикової труби можна зробити підставу для полиць

Більш вдалими вважаються моделі з дюймової поліпропіленової труби, в цьому випадку з неї можна навіть зробити опору для ящиків з рослинами. Конструкція виходить легка, але при цьому дуже вже нестійка, тому пластикові труби застосовують тільки для каркасів максимум з двома полками. Один з варіантів пайки стелажа для вирощування розсади можна побачити на відео:

Стелаж для розсади з підсвічуванням своїми руками

Для організації освітлення найкраще використовувати денне світло. Якщо розміри балкона або віконного отвору невеликі, то на додаток до сонячного освітлення потрібно додати підсвічування люмінесцентними лампами. Їх можна встановити безпосередньо на нижній частині полиці, або найкраще використовувати готовий світильник з білим відображає екраном.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу

Другий варіант організації підсвічування – встановити лампу на стіні, таким чином звільняється невелика частина простору над розсадою, тому полки можна зробити не такими високими.

Корисні поради

Для підсвічування розсади не підходять світлодіодні лампи, вони не дають необхідного для рослин діапазону світіння. Люмінесцентні світильники підійдуть для вже зрілої розсади. Вони менш безпечні в експлуатації через скляного довгого корпусу. Тому підсвічування на економці потрібно робити на гнучких підвісах і ні в якому разі не кріпити жорстко до поверхні полки. Інакше під навантаженням через вагу розсади поверхню може прогнутися і розколоти скло.

Полиці для розсади: як зробити своїми руками з дерева і металу
Непогано підходять галогенки, вони дають повноцінний спектр, але їх встановлюють над розсадою в відбивачах і на відстані не менше метра від розсади

Висновок

Простіше і надійніше зробити полку для розсади з декількох видів матеріалів. Стійки можна виготовити зі сталевих профільних труб, опорну частину полки з фанери або вагонки, інші деталі, наприклад, розкоси і елементи кріплення світильника, з пластика.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *