Септик для приватного будинку постійного проживання: як вибрати?

Побутова вигрібна яма нерідко є необхідною частиною приватного будинку. Зазвичай будують бетонні, пластикові септики або ставлять вироби з поліетилену PEHD. В даний час найбільш популярні бетонні цистерни і вироби із спеціальних пластмас, таких як поліетилен або поліефірних смол, армованих скловолокном.

Який вибрати септик для дачі, який краще – бетонний або пластиковий, на що звертати увагу при покупці? У статті розглянуті плюси, мінуси різних рішень, порівнюються витрати на будівництво і обслуговування.

Який септик вибрати?

Не завжди існує можливість будувати екологічні, економічні побутові очисні споруди, тому багато хто задається питанням, як зробити септик – якого типу, ємності. У більшості випадків вибирають бетонні або пластикові вироби. Сталеві резервуари також доступні, але їх рідше вибирають. Що вибрати? Розглянемо докладніше різні варіанти.

Бетонні септики

Ємності з бетону зазвичай виготовляються як збірні, готові до монтажу в грунт. Види септиків з бетонних кілець, резервуарів:

 1. однокамерні,
 2. двокамерні.

Верхня частина септика покрита спеціальною залізобетонною плитою. Зовнішня поверхня повинна бути досить ізольована, щоб знизити ризик потрапляння грунтових вод в ємність.

Головний недолік бетонного резервуара – велику вагу і можливі проблеми при транспортуванні. Стандартний бетонний септик об’ємом 8 м³ важить 4 тонни + 2 тонни плити залізобетонного покриття. Хоча більшість виробників мають відповідне обладнання для транспортування, монтажу септика, слід перевірити його наявність перед здійсненням покупки.

Пластиковий бак

Септик із пластику – екологічно безпечний, згадується як екологічна вигрібна яма.

Переваги пластикової ємності:

 1. важать набагато легше, ніж стандартні бетонні баки, що значно спрощує збірку;
 2. міцні;
 3. стійкі до хімічного впливу – не отруйні, не вступають в реакцію з навколишнім середовищем;
 4. якщо бак стане не потрібний (до ділянки проведена центральна каналізація), його не потрібно викидати, його можна продати, в нього зручно збирати дощову воду (після очищення), використовувати в якості ємності для збору побутових стічних вод;
 5. баки монолітної структури (один елемент) на 100% герметичні;
 6. забезпечується надійний захист від розтріскування резервуара;
 7. інвестиція на кілька десятиліть, якщо якість виробу високу, при покупці варто звернути увагу на гарантію.

Пластикові контейнери найчастіше виробляються з поліетилену високої щільності (PEHD) і армованих скловолокном поліефірних смол. Такі конструкції міцні, стійкі до корозії. Поліетилен PEHD дозволяє побудувати вигрібну яму, через яку можуть переміщатися автомобілі, навіть важкі вантажівки. Існує багато думок щодо низької витривалості пластикових резервуарів, але можливі невдачі часто виникають через неправильне вибору резервуара за призначенням.

Увага! Коли над вигрібною ямою облаштовуються під’їзні шляхи для транспортних засобів, слід купувати спеціальний Особопрочних бак, здатний протистояти тиску ваги автомобіля.

Щоб переконатися у високій міцності ВЕО, варто звернути увагу, що зараз з цього матеріалу виготовляють дорожні конструкції:

 • малі, великі водопропускні труби на автомагістралях,
 • цистерни під великими автостоянками.

Вибір ємності

Розмір септика (корисний об’єм – частина, де можуть збиратися стічні води) повинен бути таким, щоб резервуар можна було спорожняти не частіше ніж раз в 10 днів, але не рідше, ніж кожні 2 тижні.

Наприклад. Припускаючи, що 1 людина споживає приблизно 150 літрів води в день, для сім’ї з 4 осіб буде достатнім корисний об’єм:

V = 4 × 150 л / день × 14 днів = 8400 л (8,4 м³)

Вибираючи бетонний септик складно точно підібрати обсяг, доводиться купувати резервуар з ємністю більше розрахункової, наприклад, в даному випадку 10 м³.

Якщо стічні води відкачуються частіше, ємність можна вибрати менше. Розрахунок ємності резервуара приблизний. Варто купувати бак розміром, відповідним для автомобілів, що займаються асенізації рідких відходів. Це рішення оптимально з точки зору зручності, вартості.

Бетонний або пластиковий?

Нерідко при плануванні покупки виникають питання:

 1. який дачний септик краще: бетонний або пластиковий?
 2. як забезпечити максимальну септическую ємність?
 3. як знизити витрати на будівництво до мінімуму?

Розглянемо ці питання.Порівняння бетонного і пластикового резервуарів

 • Бетонний септик вимагає великих обсягів земельних робіт. Рекомендується, щоб ширина і довжина ями в цьому випадку були на 30-50 см більше розмірів ємності.
 • У місці установки потрібно передбачити стійке простір для зупинки автомобіля, що переміщує конструкцію до ями.
 • Після приміщення цистерни в яму в верхній частині цементується шов, дозволяючи герметично накрити резервуар залізобетонною плитою. З’єднання додатково герметизуються спеціальними водонепроникними розчинами.
 • Через велику вагу бетонний септик надійно «вмощується» в грунт. Це важливо в місцях з високим рівнем грунтових вод, так як вага конструкції не дозволить їй піднятися. Таке може іноді відбуватися з легкими пластиковими баками.
 • Зустрічається думка, що бетонні ємності більш стійкі до навантажень, ніж пластикові. Але це не так, сьогодні матеріали дозволяють зробити міцні конструкції, на яких можна успішно розмістити навіть стоянку для автомобіля, під’їзні шляхи. Однак в цьому випадку слід придбати септик із спеціального міцного матеріалу, що забезпечує безпечний рух транспортних засобів. Зазвичай купують армований поліетиленовий бак.
 • Найлегший в транспортуванні – еко-септик.

Порівняння цін

 • Бетонні ємності – саме бюджетне рішення, що нерідко є вирішальним аргументом. Низька вартість будівництва (за умови, що виробник забезпечує транспортування, розвантаження) може бути великою перевагою, якщо в майбутньому планується будівництво централізованої каналізаційної системи.
 • Монтаж пластикового бака також відносно недорогий. Якщо грунтові води на ділянці високо слід погіршити конструкцію пластикового септика, щоб бак не піднімалося з-за невеликої ваги або використовувати бетонний варіант.

Максимальна місткість і витрати на будівництво

Стандартний пластиковий бак для односімейного будинку місткістю 8 м³ важить 190-200 кг. Установка, транспортування пластикових баків проста, можна транспортувати навіть самостійно. Установка не вимагає організації міцного під’їзду для роботи важкої техніки, як у випадку встановлення бетонних кілець.

У разі будівництва централізованої каналізаційної системи пластикові ємності можна легко витягти з землі, використовувати в якості резервуара для дощової води, яку можна застосовувати для поливу саду.

У разі високого рівня грунтових вод або глинистих ґрунтів існує ризик, що пластиковий резервуар з малою масою підніметься вгору. У таких ситуаціях доцільно доповнити систему верхньої перегородкою, наприклад, з:

 • залізобетонної плити (стандартні плити для під’їзних доріг);
 • іншого матеріалу, що перешкоджає переміщенню бака вгору.

Дані роботи збільшують вартість септиків.

Переваги та недоліки бетонних септиків

Давайте проаналізуємо переваги, недоліки різних септиків.

Переваги

 • велика маса – завдяки великій вазі резервуар надійно тримається в землі, навіть порожній не підніметься вгору з підземними ґрунтовими водами;
 • міцність – бетонний септик міцніше, що актуально, якщо планується побудувати під’їзну дорогу до гаражу, паркувальне місце над вигрібною ямою;
 • більш низька ціна.

Недоліки

 • велика маса – септик об’ємом 8 м³ важить 4 тонни, тому транспортування та збирання досить трудомісткий операції; нема на кожну ділянку може заїхати вантажівка, кран.

Переваги та недоліки пластикових баків

Переваги

 • малу вагу – 8 м³ бак важить 190 кг (бетонний важить 4 тонни), що значно полегшує збірку, транспортування.

Недоліки

 • відносно невисока несуча здатність – непросто змонтувати пластиковий бак під під’їзною дорогою, в якості альтернативи, виробники рекомендують встановити залізобетонну плиту поверх ємності, однак це додаткові витрати;
 • невисока жорсткість резервуара вимагає заповнення його водою в процесі монтажу (не менше 3/4 від ємності);
 • малу вагу – ця особливість може стати недоліком, якщо на ділянці високий рівень грунтових вод; резервуар потрібно захистити від підняття за допомогою залізобетонної плити, стяжки, інших конструкцій;
 • висока ціна.

Ціна конструкції, монтажу

Бетонні і пластикові моделі мають переваги і недоліки, прихильників і супротивників. Перш ніж визначитися з вибором слід проаналізувати вартість кожного рішення, врахувати вартість:

 • септика,
 • транспортування,
 • монтажу обраного варіанту.

Якщо орієнтуватися тільки на вартість покупки і монтажу, оптимальне рішення – бетонний септик. Септик з армованого залізобетону варто:

 • на 3 м³ – 45000 рублів,
 • на 5 м³ – 55000 рублів.

Слід включити в кошторис комплект додаткових матеріалів:

 • труби пвх з утеплювачем,
 • люк,
 • дренажний насос,
 • біобактерій.

Такий набір зажадає приблизно 15000 рублів. Станції біологічного очищення для заміського будинку обійдуться дорожче.

Далі варто дізнатися про вартість монтажу, орієнтовно вийдуть такі суми:

 • земляні роботи за допомогою техніки – 20000 рублів,
 • монтаж – 10000 рублів,
 • послуги крана – 15000 рублів.

Наведені розцінки приблизні, варіюють в залежності від регіону, віддаленості ділянки.

Приклад розрахунку пластикового автономного септика Твер об’ємом 3 м³:

 • ціна бака – 176 900 рублів,
 • вартість з монтажем без земляних робіт – 210000 рублів,
 • монтаж під ключ – 230000 рублів.

Відсутність підключення до центральної каналізаційної мережі викликає необхідність скидання стічних вод в септик для рідких відходів, що представляє собою бетонні або пластикові ємності.

Багато хто задається питанням, що краще: бетон або пластик? Відповідь непростий, обидва рішення мають плюси і мінуси. Все залежить від того, які функції повинен виконувати септик. Слід визначити:

 • потреби в обсязі резервуара,
 • технічні умови експлуатації,
 • рівень ґрунтових вод,
 • необхідність застосування ізоляції,
 • наявність підвищеного навантаження на даній ділянці (під’їзні дороги, стоянки авто).

Важливі фактори – ціна виробу, вартість монтажу.

Відгуки

Відгуки про використання певної моделі септика, достоїнства і недоліки можна залишити в формі коментарів.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *