Шпаківню з фанери: розміри, креслення і фотоТимчасові укриття для птахів встановлюють в холодний сезон, починаючи з перших місяців осені. Шпаківню з фанери – досить міцний варіант, здатний захистити від негоди – на відміну від годівниці, вирізаної з пластикової пляшки. Зробити його можна своїми руками, навіть не маючи додаткових столярних навичок або професійного інструменту.

Що потрібно, щоб зробити шпаківню для птахів з фанери

Підготовку починають з вибору підходящого матеріалу. Вибирати фанеру складніше, ніж цільні дошки з деревини. Деякі різновиди піддають додатковій обробці і використовують в складі шкідливі компоненти. Наприклад, ФСФ фанеру на виробництві проклеюють фенолформальдегіда. Це підвищує вологостійкість, але знижує екологічність – довго перебувати в такому шпаківні без шкоди птах не зможе.

ФК фанера безпечніше – завдяки використанню при складанні карбамідного клею. За екологічності матеріал не поступається простий деревині, мало важить, з нею легко працювати підручними інструментами. Крім заготовок, знадобляться такі інструменти:

 • ножівка, лобзик по дереву;
 • молоток або викрутка з відповідним кріпленням;
 • дриль, свердла.

Базового набору досить для простих варіантів шпаківні. Додатково можуть знадобитися клей і лакофарбові матеріали. Вони повинні підходити для роботи з дерев’яними поверхнями, але бути максимально безпечними, не виділяючи токсичних сполук. Наступний етап – вибір схеми майбутнього шпаківні.

Креслення шпаківні з фанери з розмірами

Основні елементи – передня, задня частини, дві бічні стінки, дно і дах. Розміри вибирають пропорційно, найзручніше зробити попередній масштабний начерк на папері. Після цього відповідно до розмірів на лист фанери наносять і окреслюють контур кожного елемента.

Шпаківню з фанери: розміри, креслення і фото
Базова схема шпаківні дозволить визначити, скільки матеріалу необхідно
Шпаківню з фанери: розміри, креслення і фото
Є варіанти з прямою і похилою конструкцією даху

При виборі розмірів враховують основні рекомендації по створенню шпаківні. Конструкція повинна відповідати декільком вимогами:

 1. Міцність. Непропорційно великий короб складніше скріпити – він більш вразливий до поривів вітру і випадковим пошкоджень. Тонка фанера без класу вологозахисту або покриття оліфою швидко руйнується під дощем.
 2. Захищеність. Вхідний отвір роблять досить великим, щоб всередину змогла потрапити великий птах, але не зумів забратися хижак. Зріз і зовнішні виступи ретельно обробляють, не залишаючи гострих трісок.
 3. Тиша, світлонепроникність. Чим тихіше і темніше укриття – тим більша ймовірність того, що дорослі птахи залишать в ньому потомство. Зайві отвори і щілини в конструкції неприпустимі.
 4. Ізольованість. Додатково прокладати шпаківню зсередини не потрібно – птиці зроблять це самостійно. Досить щільно підігнати фанеру, щоб всередину не проникала волога і вітер.

Оптимальний варіант – шпаківня висотою 40 см. Ширина при цьому складе близько 15, довжина – 16 см. Діаметр отвору (вічко) – 5 см. Орнітологи вважають, що такі габарити найбільш прийнятні для шпаків – птиці частіше користуються укриттям і повертаються в нього.

Іншим видам птахів підходять інші розміри. Синиці і горобці віддають перевагу невеликим житла висотою до 30 см, трясогузки – низький, але глибокий будиночок з майданчиком перед входом.

Порада! Будувати укриття певного виду доцільно лише в зонах обмеженого проживання птахів. У міській або сільській місцевості більшість пернатих зможе комфортно користуватися скворечником з фанери стандартних розмірів.

Як зробити шпаківню з фанери

Перший етап – затвердження креслення. Всі розміри додатково перевіряють на папері або в програмі, після цього переносять на фанеру. Процес виготовлення складається з декількох пунктів.

 1. Деталі випилюють за допомогою ножівки.
 2. Передню частину по центру майбутнього входу просвердлюють – для подальшої роботи лобзиком.
 3. Вічко вирізають по попередньо нанесеною розміткою.
 4. Спіл обов’язково потребує додатково обробці. По краях проходять наждачним папером. Отвір може бути шорстким, але без гострих виступів – щоб можна було провести пальцем, чи не посадивши скалку.
 5. Збірку здійснюють молотком з цвяхами, або викруткою з шурупами або саморізами. З’єднання вийде більш надійним, якщо на лінії стику завдано столярний клей.
 6. Задню стінку кріплять до опорного бруса.

Шпаківню з фанери: розміри, креслення і фото
Для двосхилим схеми зручніше використовувати кутову лінійку
Шпаківню з фанери: розміри, креслення і фото
Краї деталей обробляють наждачним папером
Шпаківню з фанери: розміри, креслення і фото
Замість столярного клею підійде будь-який відповідний для робіт по дереву
Шпаківню з фанери: розміри, креслення і фото
Для кріплення даху використовують цвяхи, шурупи, саморізи по дереву

Готовий шпаківню встановлюють на тіньову сторону дерева, поруч з дрібними гілками. При наявності матеріалів і вільного часу процес складання можна вдосконалити, щоб шпаківню вийшов більш надійним і довговічним.

Додаткові рекомендації

Опціонально перед вічком встановлюється місце для посадки. Підійде невеликий майданчик з фанери або дерев’яна жердинка. Особливо корисно, якщо шпаківню висить на віддалі від дрібних гілок, з яких птахам зручно оглянути укриття і потрапити всередину.Усередині шпаківню прокладають м’яким матеріалом. Найкраще підходять пучки сухої трави. Робити це необов’язково – якщо птахи вирішать обжити укриття, вони самостійно принесуть необхідні матеріали і влаштують всередині затишне гнездовіще.

Захистити будиночок від погоди допомагає козирок. Найзручніше прикріпити його до бруска, на якому закріплений шпаківню. Для цього потрібен запас висоти. На відміну від основної конструкції застосування тут влагозащитной потовщеною фанери піде тільки на користь.

Якщо шпаківня на стиках скріплений клеєм або епоксидною смолою, готову конструкцію краще обтягнути еластичними бинтами і залишити в такому вигляді на добу. При високій вологості – почекати не менше доби перед подальшою обробкою і установкою.

Кришку шпаківні зазвичай роблять знімною. Це полегшує збірку, дозволяє регулярно чистити і перевіряти стан конструкції. Прилягати дах повинна щільно, без зазорів.

Увага! Експериментувати з конструкцією в перший раз варто при наявності досвіду роботи з деревиною. Перший шпаківню краще зібрати по базовій моделі – розуміння деталей допоможе при модифікації майбутніх будівель.

Як зробити простий шпаківню своїми руками з фанери

Самостійно виготовити укриття нескладно. Фанеру набувають в будь-якому магазині або беруть із залишених після ремонту матеріалів. Інструменти для розмітки і обробки заготовок зустрічаються майже в кожному будинку.

Після вибору схеми шпаківні для фанери головним питанням стає спосіб збирання. Найпростіше зробити будиночок своїми руками клейовим методом – це позбавляє від зайвого шуму і сміття, не вимагає кріплення. Якщо є навик і інструменти, всю конструкцію можна довести до досконалості, використовуючи кілька різновидів метизів, електронний лобзик, шліфувальну машинку.

Як зробити шпаківню для птахів з фанери з двосхилим дахом

Переваги такої конструкції – додатковий захист від опадів. Вони не накопичуються на поверхні, знижується ризик проникнення вологи всередину укриття. Двосхилий дах виготовляється з товстого листа фанери – кріплення не повинен розщеплювати матеріал. Отвори під металовироби готують заздалегідь.

Шпаківню з фанери: розміри, креслення і фото
Дах закріплюють, або виготовляють знімний варіант

Передня і задня стінка є панелі з трикутним верхом, дах – дві прямокутні панелі. Збірку здійснюють по порядку. Спочатку збирають бічні стінки і фасад. Конструкцію кладуть отвором вниз, кріплять дно і задню стінку. Дах і додаткові елементи встановлюють в останню чергу.

Як зробити шпаківню для птахів з фанери з односхилим дахом

Схема виглядає менш естетично, але економить час при підготовці матеріалу і збірці. Для створення ухилу задню стінку роблять нижче передньої, на бічних частинах готують зрізи.

Конструкцію можна вдосконалити, зібравши дах з двох деталей. Основу роблять більшого розміру, ніж нижню площину, вона виконує функцію навісу перед входом. Знизу до неї кріплять додаткову деталь, розмірами збігається з днищем і закупорюють шпаківню при закритті. Для більшої герметичності можна додати гумові прошарку і прикріпити дах на шарніри.

Як зробити оригінальний шпаківню з фанери

При наявності фантазії можна виготовити нестандартний шпаківню – модель незвичайної форми, з кількома вхідними отворами або неповторним дизайном. Експериментувати можна в будь-якому напрямку, поки конструкція здатна виконувати свої основні завдання. В іншому випадку з укриття для птахів шпаківню може стати непотрібним декоративним елементом. Також більшість модифікацій стандартної моделі з фанери збільшують загальну масу – це необхідно враховувати перед установкою.

Оформлення шпаківні з фанери

Надати будиночка унікальність допомагає додатковий декор. Існує багато варіантів оформлення:

 • стилізація фанери під черепицю або її імітація з інших матеріалів;
 • розпис водостійкими фарбами;
 • установка додаткових елементів – мініатюрного забору, ганку.

Ефектно виглядає обклеювання винними пробками. Шпаківню під таким шаром набуває вигляду хати або вулика. Пробки ріжуть на половини або приклеюють цілком. Зручніше використовувати клейовий пістолет, особливо при великій площі поверхні. Додатково можна забарвити їх в єдиний відтінок або вирізати невеликих лезом візерунок.

Шпаківню з фанери: розміри, креслення і фото
Декоративний варіант. Елементи даху – кружечки з тих же пробок

Увага! Лакофарбові матеріали повинні бути безпечними для птахів. Підбирати для оформлення коштує найменш токсичні, екологічні матеріали.

Фото шпаківень з фанери своїми руками

Кілька прикладів готових будиночків, стилізованих за допомогою різних методів.

Шпаківню з фанери: розміри, креслення і фото
При достатній фантазії і навичках можна надати шпаківні вид повноцінного будинку
Шпаківню з фанери: розміри, креслення і фото
Форму отвору можна обіграти, оформивши у вигляді входу на горище або дверей в будинок
Шпаківню з фанери: розміри, креслення і фото
Фанерний шпаківню можна поєднати з годівницею
Шпаківню з фанери: розміри, креслення і фото
Незвичайна форма шпаківні складніше при складанні, але виглядає набагато ефектніше

Висновок

Шпаківню з фанери нескладно зібрати – це захоплююче та нескладне заняття. Багато хто робить їх разом з дітьми, весело і з користю проводячи час – процес об’єднує всіх і викликає тільки приємні емоції. Виготовлення не займає багато часу, не потребує великих витрат, наявності особливих навичок або інструментів – з цим впорається кожен.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *