Скрипить диван: чому з’являється звук, як це можна виправитиСучасні дивани давно витіснили з віталень і спальних кімнат практично всіх можливих конкурентів і по праву вважаються найбільш зручними та комфортними, якби не одне але. Слухати вночі, як скрипить диван, практично неможливо, часто це стає причиною безсоння і втрати сну. Зрозуміло, що при бажанні цілком можливо позбавити диван від скрипу, було б бажання і трохи терпіння.

Скрипить диван: чому з'являється звук, як це можна виправити
Скриплять зазвичай самі навантажені деталі

Особливості конструкції дивана

Весь існуючий вибір моделі можна розділити умовно на дві великі групи. Подібний розподіл необхідно, щоб зрозуміти, як правильно змастити диван від скрипу. У групи включаються:

  • Стаціонарні або нерозкладні конструкції. Завжди це дерев’яний каркас, зібраний з сосни або берези, рідше – дуба і модрини, на якому встановлений пружинний матрац;
  • Розсувні моделі. Їх існує величезна кількість, з умовними назвами «акордеон», «розкладачка», «книжка», «дельфін». Всіх їх об’єднує одна ознака – металевий каркас з висувними секціями, на яких встановлені матрац і подушки спинки.

Все задумано таким чином, щоб можна було розкласти диван в спальне положення, висунувши на колісних опорах центральну секцію. У деяких випадках рухому частину необхідно підняти і розкласти гармошкою. Спинка дивана відкидається і служить половинкою спального місця.

Скрипить диван: чому з'являється звук, як це можна виправити
Кожна деталь каркаса може скрипіти і знайти її буде непросто

Важливо! Незалежно від того, стаціонарний чи це диван або розсувний, все елементи, в тому числі пружинна основа, спинка, підлокітники і матрац, все затягнуто чохлом або тканинної оббивкою. Тому, навіть якщо по звуку можна визначити, де, в якому місці скрипить диван, дістатися до цього місця дуже складно.

Скрипить диван: чому з'являється звук, як це можна виправити
Чим більше вага переміщуваного секції, тим сильніше скрипить диван

Ще гірша ситуація, якщо в кімнаті скрипить розкладний диван. Всі, хто регулярно використовують м’які меблі для нічного і денного відпочинку, підтвердять, що конструкція скрипить в момент, коли її приводять в робочий стан, під час сну, і тим більше немилосердно диван видає скрипи при спробі скласти його в денний положення.

Чому скрипить диван

Більшість власників меблів одностайні в думці, що більше і сильніше за все скрипить диван книжка в розкладеному вигляді. Причина для такого явища більш ніж очевидна, і чим більше в виробі шарнірів, пружин, навісів, фіксаторів, тим більше з’являється місць, які будуть видавати скрип під навантаженням.

У будь-якому випадку в диванної конструкції скрипить або один якийсь, або всі три базові елементи:

  • Матрац, в деяких випадках ці деталі виготовляються з пінополіуретану або у вигляді бутерброда з поролону на кокосовій стружці. Приблизно в 90% випадків м’яка основа виготовляється у вигляді пружиною плетінки, відповідно, більше і сильніше за все скриплять пружини матраца;
  • Несуча або силова частина конструкції, зазвичай це металева або дерев’яна рама. Скрипіти може як остов дивана, так і деталі кріплення;
  • Опорна частина, частіше ніжки, ролики або коробчатий каркас, збитий з дощок і фанери або навіть ДСП.

Основною причиною появи скрипу завжди був і залишається люфт, що з’явився в місцях з’єднання деталей. Незалежно від того, старий це диван або нова конструкція, зібрана на болтових з’єднаннях і навіть заклепках, під навантаженням так чи інакше з’являються зазори, кріплення послаблюється, відповідно, виникає тертя однієї поверхні за іншою. Другим фактором може бути скупість виробника і бажання економити на окремих елементах конструкції, наприклад, на протівоськріпниє шайбах або спеціальних змащеннях, які закладаються під болт або гайку.

На жаль, пристрій дивана таке, що навіть якщо чути, як він скрипить, усунути або відремонтувати місце, яке видає неприємні звуки, не так-то просто. Щоб дістатися до нього, потрібно зняти оббивку, часто матрац, і тільки після цього стане зрозумілим, як саме можна усунути дефект.

Чому скрипить диван з металевим каркасом

У більшості випадків розкладні диванні конструкції виготовляються з використанням сталевої або алюмінієвої труби з посиленням куточками і пластиковими вставками. Шарніри, а також «собачки», елементи фіксації і утримання спинки дивана в робочому положенні завжди виготовлені з низьковуглецевої сталі.

Скрипить диван: чому з'являється звук, як це можна виправити
Сучасний стаціонарний диван на 90% виготовлений з фанери і ДСП

В теорії така конструкція скрипіти не повинна, на практиці зазвичай скрип видають металеві пружини при розтягуванні або в процесі контакту з оббивкою, пластиком і металевими деталями каркаса.

Чому скрипить дерев’яний диван

У старих диванних конструкціях скрипіти можуть лише з’єднання на кутах коробчатого каркаса і сам пружинний матрац. Останній зазвичай легко знімається з підстави і може бути перенесений в окреме місце для контрольної перевірки, досить лише сісти або лягти на нього.

У деяких випадках скрипіти можуть кріплення металевих пружин в точці установки на дерев’яній рамі.

Найчастіше джерелом скрипу виявляються місця з’єднання дерев’яних рейок і брусів. Навіть якщо деталі зібрані між собою з використанням металевих куточків і болтових стяжок.

Чому скрипить новий диван

Як не дивно, але тільки що куплений, привезений і зібраний диван з розкладним спальним місцем скрипить набагато сильніше, ніж той, який експлуатується вже не перший рік.

Скрипить диван: чому з'являється звук, як це можна виправити
Менеджери не вважають скрип нового дивана недоліком або шлюбом

Причина подібного явища формулюється в двох пунктах:

  • Дерев’яні деталі корпуса під навантаженням ще не притерлися один до одного, тому деревина сосни без захисної просочення або лакового покриття здатна видавати досить сильні скрипучі звуки;
  • Металеві каркаси скриплять по більш прозаїчної причини, найчастіше в процесі складання встановлюються болти і гайки не обробляють протівоськріпниє мастилом, а сам кріплення затягується з максимальною силою.

Невикористання мастила має під собою певну практичну основу Це означає, що на елементах конструкції не залишиться жирових слідів, і, як наслідок, оббивка НЕ ​​буде забруднена. Крім того, окремі виробники просто не контролюють і не надають рекомендації про зусилля затяжки кріплення, тому в меблевому салоні працівники збирають дивани, загвинчуючи гайки і болти із зусиллям, обраним на власний розсуд.Якщо був куплений новий диван з пружинним матрацом, то скрипіти він не повинен. Цьому перешкоджає як мінімум товстий шар повсті, поролону, поліуретану та кокосової стружки, покладений поверх пружин. Якщо ж скрип все ж є, то краще від такої покупки відмовитися.

Як позбутися від скрипу дивана

У найпростішому випадку будь-які скрипи і звуки, що видаються конструкцією дивана, не є лише результатом тертя навантажених елементів по суміжній поверхні, пружини можуть скрипіти через провертання витків в кріпленні, кронштейни та опори видають звуки через тертя в точках ковзання.

Скрипить диван: чому з'являється звук, як це можна виправити
Найпростіший спосіб – підтягнути всі з’єднання

У всіх випадках найбільш універсальним способом позбутися від скрипу є проста змащення тертьових поверхонь. З дерев’яними конструкціями ситуація дещо складніша, тому доводиться розбирати меблі дощенту.

Як прибрати скрип дивана з дерев’яним каркасом

Для з’єднання основних деталей каркаса з бука, дуба, модрини використовують дерев’яні хрестовини, накладки, штифти і шпильки. Це клейова технологія виготовлення диванів, і такі меблі, навіть простоявши у вітальні кілька десятків років, не скрипить. Оббивка може бути витерта до дірок, пружини давно проткнули верхню підкладку, тому скрипіти може тільки пружинний матрац.

Скрипить диван: чому з'являється звук, як це можна виправити
Єдиний спосіб змусити диван не скрипіти – це мастило всіх поверхонь, що труться

Скрипить диван: чому з'являється звук, як це можна виправити

У сучасних дерев’яних диванах з’єднання деталей виконується за допомогою металевих пластин і шурупів. Кріплення під навантаженням розбиває отвір, відповідно, з’являється люфт, і каркас починає скрипіти, особливо на кутах. Крім того, сосна і ялина, які найчастіше використовуються для дерев’яної м’яких меблів, здорово пересихають і починають скрипіти самі по собі.

Для усунення скрипу зазвичай використовують два рецепта:

  • Кути і місця з’єднання каркаса натирають воскової або парафінової свічкою, щоб мастильний матеріал потрапив в стик між торцями рейок;
  • Якщо скриплять самі дошки і бруси, хорошим засобом буде обробка поверхні звичайним харчовим гліцерином.

Важливо! Силіконовий спрей і, тим більше, мінеральні мастильні матеріали для обробки деревини не застосовують.

Рідкі мастила глибоко проникають в пори деревини і часто стають причиною руйнування матеріалу. Крім того, брудниться оббивка і підкладкові матеріали.

Як усунути скрип дивана з металевою конструкцією

В першу чергу необхідно зняти матрац, підкладку і чохол, який закриває каркас з поперечними несучими рейками. Всі тканинні м’які поролонові деталі знімаються з металевого каркаса, для того щоб не забруднити мастилом в процесі обробки.

Скрипить диван: чому з'являється звук, як це можна виправити
Під диван потрібно укласти плівку, щоб силікон не потрапив на підлогу

Для обробки металевого каркаса використовують силіконові мастила, можна застосовувати спрей або рідкі матеріали у звичайній маслянки.

Перш за все, потрібно змастити точки з болтовими з’єднаннями, потім підтягти їх і відрегулювати по ризиках на каркасі.

Скрипить диван: чому з'являється звук, як це можна виправити

Обов’язково обробляють всі пружини, особливо на фіксаторах і замикаючих собачок. Приблизно в 80% випадків скриплять саме витки пружинного балансира при розкладанні або складанні дивана.

Скрипить диван: чому з'являється звук, як це можна виправити
Також буде потрібно обробити опорні ролики або пластикові накладки ніжок, змащуються всі пластикові деталі, наявні в конструкції дивана

Скрипить диван: чому з'являється звук, як це можна виправити

По завершенню робіт металевий каркас необхідно ретельно витерти сухою ганчіркою, інакше залишки мастила можуть перейти на тканинний чохол. Більш детально процес можна побачити на відео:

Що робити, якщо скрипить пружинний блок дивана

Практично всі матраци, зібрані з спіральних пружин, навіть якщо диван новий, видають ледь помітні скрипучі звуки. Якщо дротяні і пелюсткові фіксатори, якими кріпляться пружинні блоки на дерев’яній основі, не зносилися, матрац практично не скрипить. В процесі експлуатації кріплення розбовтується, зношується, тому скрипи стають все голосніше, і їх кількість також зростає.

Якщо пружинний матрац має продавлені ділянки, то краще за все відправити його в професійний ремонт, замінити зламані пружини неможливо своїми руками, так як найчастіше потрібно не тільки заміна, але і правильний підбір ремкомплекта.

Скрипить диван: чому з'являється звук, як це можна виправити
У блоці завжди скріплять пелюстки кріплення пружин до днища дивана

Якщо скрипить новий диван, то потрібно буде зняти зовнішню оббивку, верхній шар, розкрити матрац з одного боку на 10-15 см. Далі через отвір усередину запускається довга трубка, через яку вдувається велика порція сухого мильного порошку, можна навіть господарського мила. Щоб зрозуміти, наскільки точно і ефективно вдалося змастити пружини буде потрібно кілька днів. Зазвичай на п’ятий день диван перестає скрипіти. Зрозуміло, що оббивку потрібно буде акуратно заштопати.

Корисні поради

Для боротьби зі скриплячому меблями також використовують порошкову суміш з меленої каніфолі і воску. Вихідні інгредієнти розтирають у ступці до стану порошку, після чого суху мастило наносять в невеликих кількостях на торці з’єднань дерев’яного каркаса.

Для металевого каркаса дивана більш практичним вважається використання протиковзких шайб, які можна вирізати з тонкого листового поліетилену. Прокладки укладають під болти і під місця тертя металевої поверхні. Їх не складно виявити за характерними подряпин і потертостей на фарбі.

Висновок

Ситуація, коли з незрозумілих причин скрипить диван, означає, що меблі як мінімум вимагає додаткового огляду, підтяжки кріплення і, можливо, мастила. Буде правильним зробити невелику профілактику ще до того, як меблі почне розвалюватися, з’явиться люфт, і до скрипу додадуться хитаються ніжки і підлокітники.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *