Мотиви стилю бароко останнім часом дуже часто використовуються дизайнерами. Сучасність нерідко бере його елементи, зосередивши увагу на орнаменті, але відкидаючи багатство колишньої епохи. Репертуар візерунків і кольорів, запозичений з сімнадцятого і вісімнадцятого століть величезний. У сімнадцятому столітті, коли цей стиль набирав популярність, архітектура створювалася на основі склепінних будинків з напівкруглими арками і карнизами. Стіни були прикрашені багатими, важкими золотими прикрасами, а на стінах салонів і будуарів з’являлися міфологічні сценки.
Як додати лиску в наші сучасні інтер’єри в стилі бароко? Які оздоблювальні матеріали, елементи внутрішнього декору, меблі та аксесуари допоможуть нам ввести в наші квартири атмосферу багатства і шику, характерних для сімнадцятого-вісімнадцятого століть – про це нижче. А спочатку трохи історії та теорії.
Що таке стиль бароко?
Стиль бароко переважав в європейському мистецтві на початку сімнадцятого століття і набирав популярність до початку вісімнадцятого, після чого він почав виходити з моди, втрачаючи помпи і розкоші.
Трохи історії
У східній Європі стиль був актуальний до кінця вісімнадцятого століття. Протягом століть він зазнав деякі суттєві зміни: від естетичного раннього бароко (1620-1650), до порівняно стриманого, у Франції званого стилем Людовика XIII, зрілого бароко (1650-1715). В епоху Людовика XIV він придбав монументальні форми пізнього бароко, що несуть ознаки наступного покоління – після 1715 роки з’явився стиль рококо бароко в інтер’єрі палаців Людовика XV.
Оздоблення стін і підлоги
Інтер’єри бароко всіх видів – царські, дворянські, шляхетні й буржуазні прагнули до репрезентативності, хоча і виглядали по-різному в резиденціях, будинках землевласників або в будинках городян. Палацові підлоги були зроблені з мармуру, укладеного в шаховому порядку або у вигляді більш складної конструкції, або паркету на якому розміщувалися позолочені елементи меблів.
У будинках і особняках використовували дешевшу керамічну плитку і кам’яні плити, на яких розміщували меблі з дорогоцінних, але місцевих порід дерева (наприклад, дуба і горіха), оброблених маслом або полірованих.
Фото. Версаль, інтер’єр в стилі Людовика XIV. Холодний камінь врівноважує багатство внутрішнього оздоблення. Цей тип композиції може повторюватися також в приватних інтер’єрах.
Стіни були покриті ліпниною або декоративною плиткою, заради затишку прикрашені гобеленами. Стелі декорували ліпниною, іноді позолоченою. Палацові і буржуазні стелі часто мали видимі балки, які були декоративно пофарбовані, або, особливо в сільській місцевості, прикрашені різьбленням.
Ні аристократичні особняки, ні більш скромні буржуазні будинки не могли обійтися без каміна, часто в фантазійної формі і багатою колористикою.
Меблі в стилі бароко – шафи, столи і комоди
- Шафи. Бароковий інтер’єр не може обійтися без репрезентативного шафи, іноді величезних розмірів (до 3-х метрів). Ранні моделі мали відмінні карнизи, прямі або зігнуті, завжди дуже широкі і виступають за межі контуру основної частини меблів, вони мали зазвичай двоє дверей. Фронти меблів були часто багато прикрашені різьбленням по дереву, а також з боків пілястрами. Меблеві ніжки нагадували сплющені кулі.
- столи. Характерні барочні столи були масивними, могутніми, заснованими на декоративних нагострених ніжках в різних варіантах, з балясинами або у вигляді кручених колон, додатково скріплені декоративної хрестовиною.
- ліжко в цьому стилі привертає увагу, вона має більш-менш декоративний навіс з драпірованими тканинами, такими, як оксамит і парча.
- Комод. Досягненням меблевого мистецтва був комод в стилі бароко, який в цей період еволюціонував з коробки. Характерні ознаки стилю – це комод з трьома або чотирма ящиками, трохи випнутий вперед, з вигнутими передніми лініями і хвилеподібними боками. Цей тип меблів іноді мав вгорі надставку у вигляді двухдверного шафи, в якому зберігали одяг, столова білизна або документи.
- Барочні стільці і крісла. Меблі для сидіння тут призначена тільки для однієї людини. Це стільці і крісла, останні відрізняються від стільців в основному трохи більшими розмірами і наявністю підлокітників (ажурними, без наповнення). Сидіння і спинка оббиті тканиною або шкірою, наприклад, гобеленом. Підлокітники тканина не оббиті. Оббивка меблів мала візерунки з рослинними мотивами. Всі частини дерев’яних сидінь прикрашені різьбленням. Ніжки меблів були в основному простими, хоча і трохи декоративно прикрашеними. Сигмоїдальна форма з’явилася в кінці епохи, під впливом естетичних течій, які еволюціонували в стиль рококо.
Пізня барочна меблі придбали форми і прикраси зароджується стилю рококо. Предмети придбали більш вигадливі форми і легкі прикраси, характерні мотиви рококо. Меблі з масиву стала набувати м’які лінії. Меблеві ніжки інтегруються з лініями меблів. З’явилися прикраси з декоративного шпону, металеві аплікації. Домінуюче місце шафи став займати комод.
Як створити стиль бароко в інтер’єрі квартири, фото
Тим, хто хоче створити розкішний інтер’єр в палацовому стилі, варто зануритися в атмосферу бароко. Оформляючи даний стиль, слід ввести в інтер’єр гламур, розкіш і королівські кольору – золотий, червоний і чорний. Інтер’єр в цьому стилі буде відповідати людям, які люблять гламур, предмети розкоші, багатий дизайн і оздоблення палацу.
Інтер’єр вітальні в стилі бароко, фото
Дизайнери вважають, що дизайн інтер’єру в стилі бароко можна оформити тільки в приміщенні з великою площею, так як меблі і аксесуари тієї епохи є великими і громіздкими, і, отже, вимагають відповідного розміру кімнати. Оформляти таку вітальню треба починати з нуля, тому що кожна деталь має значення – починаючи від підлоги і закінчуючи стелею. В цьому випадку, не достатньо лише заміни меблів.
Стиль бароко в інтер’єрі – фото в квартирі
У центральній частині кімнати стоїть встановити характерний бароковий предмет меблів. До його стилю і класу слід уже підбирати тканини – оббивні і декоративні. Також необхідно потурбуватись про ефектному прикрасі вікон, постелити на стіл товсту оксамитову скатертину, а ліжко прикрасити вражаючим куполом-балдахіном. Облаштовуючи такий інтер’єр, нам не буде потрібно стриманість, проте, не можна забувати про елегантність. Важливо також ретельно вибирати кольору – соковиті, але не яскраві. Тут повинен бути присутнім блиск золота. Бароковий ефект інтер’єру підкреслить музика з тієї епохи і великий букет квітів.
Інтер’єр спальні в стилі бароко
Центральним елементом спальні в стилі бароко є ліжко. Дуже ефектно буде виглядати ліжко з ефектним дерев’яним різьбленим балдахіном, прикрашеним ніжною вуаллю. Бажано, щоб сама ліжко також мала б різьблені прикраси, але допускаються і сучасні версії меблів, що імітують бароковий стиль.
Спинка ліжка може бути прикрашена позолоченими прикрасами, вензелями. В аналогічному стилі повинні бути виконані приліжкові тумбочки, комод і трюмо. Вікна в такій спальні прикрашають важкі портьєри з ламбрекенами на різьблених декоративних гардинах. Текстиль представлений атласом, мереживними тканинами з багатою обробкою.
Стиль бароко в інтер’єрі кухні
Бароковий стиль дуже специфічний, і в інтер’єрі кухні вимагає від нас не тільки багато терпіння, але і значних фінансових ресурсів. Кухня в стилі бароко відрізняється повною відсутністю гострих кромок, тут домінують закруглені кути, починаючи від меблів до аксесуарів. Вітається наявність позолочених елементів і скульптур. Кухонні меблі часто виготовляється з дорогих сортів дерева, наприклад, волоського горіха, чорного дуба. Ідеальними добавками будуть камінь, золото, срібло, мідь і перламутр.
Головною прикрасою всієї кухні будуть візерунки у вигляді листя, плодів, рослинні мотиви. Надзвичайно ефектно меблі буде виглядати на мармуровій підлозі. Побутова техніка повинна бути оформлена в стилі ретро. На щастя, сьогодні магазини пропонують широкий асортимент такої техніки. Однак краще, щоб вона була вбудованої і прихованої за фасадами шаф. Слід приділити належну увагу невеликим декоративним елементам, таким як статуї або картини.
Стеля в стилі бароко в інтер’єрі, фото
Стиль бароко, як ми вже описували вище, настільки ж вимогливий, як і ефектний, тому ремонт слід починати з підготовки стін, стелі та підлоги, як основи для створення відповідної атмосфери.
Найкраще, якщо стеля прикрашена стильною штукатуркою або декором з полістиролу, пофарбованим білою фарбою. Коли поверхня стелі не є ідеально гладкою краще вибрати матову фарбу, яка відбиває світло, маскуючи деякі недосконалості поверхні.
Шикарно будуть виглядати сучасні конструкції з гіпсокартону в поєднанні з ефектним підсвічуванням і розписом.
Шпалери в стилі бароко в інтер’єрі та оформлення стін
Стін в цьому випадку потрібен особливий підхід. Можна прикрасити їх пишними шпалерами або пофарбувати фарбою і повісити численні картини для інтер’єру в стилі бароко, фотографії в красиво рифленою золотою або срібною оправі.
Великим декоративним бароковим додаванням в будь-якій кімнаті буде камін з цегли або в більш багатій версії – оброблений піщаником, гранітом, мармуром. Над ним можна підвісити велике ефектне дзеркало, яке допоможе оптично збільшити кімнату.
Оформлення статі в квартирі в стилі бароко
На підлозі найкраще буде виглядати глянсове покриття з натурального дерева, стильно оброблене, а також підлоги з дорогої плитки або каменю, наприклад, мармуру або його імітації.
Незамінний елемент інтер’єру бароко – це пишний червоний килим в класичній вітальні або в трохи більш м’якою і ніжною забарвленням.
Сучасні меблі в стилі бароко
Як правило, меблі в стилі бароко – це справжні витвори мистецтва, виготовлені з натурального дерева. Вона виготовлена з дерева і покрита тонованим глянцевим шпоном або це може бути сучасна шпонированная меблі з багатими золотими і латунними фітингами і дуже декоративними ручками. Незважаючи на численні декоративні елементи, вона масивна і в той же час ідеально виконана, тому виглядає дуже стильно й елегантно.
М’які меблі в стилі бароко захоплює нас інтенсивними квітами оббивки, різьбленими дерев’яними елементами оздоблення, які створюють візерунок і надають шик. Загальний елемент оздоблення таких диванів і крісел – це залишені на видному місці декоративні меблеві цвяхи, які кріплять тканину до дерев’яних елементів, і в той же час є прикрасою меблів.
Освітлення
Подібно як і всі інші елементи в стилі бароко, освітлення повинно бути винятковим, палацовим, мерехтливим мільйоном реальних або штучних кристалів в поєднанні з позолоченими оправами люстр, красивими бра і стильними лампами з великими абажурами з тканин з квітковими візерунками, обробленими по краю золотими кистями.
Прикраси та аксесуари в стилі бароко
Ефект «палацового» інтер’єру також може бути досягнуто за допомогою ретельно підібраних добавок. Прикрас в цьому стилі багато, це елементи освітлення, картини і рамки, фарфор, вази, свічники та інші деталі.
У розташуванні прикрас важко перестаратися, їх майже ніколи не може бути занадто багато. Ми можемо придбати невелику скульптуру, декоративну салатницю або вазу, виконану в кліматі епохи. Османські і перські декоративні подушки створюють затишну атмосферу, підкреслюючи барокову пишність. Репліки тканин бароко прекрасно виконують тут свою задачу.
Красивим аксесуаром, безсумнівно, стануть прекрасні білосніжні довгі штори. Гармоніюють за кольором з рештою кімнати вони можуть бути оброблені сріблом або золотом. Також не буде перебільшенням багато прикрашений карниз, пофарбований в колір золота, срібла або прихований під дерев’яною, красивою рифленою смужкою.
Стилізовані рамки для фото і свічники додадуть шарму інтер’єру. Свічки і подушки створять атмосферу комфорту.
Не обійтися тут без красивої кераміки і порцеляни. Колекція кераміки підкреслить особливу атмосферу: набори для сніданку (чашка і блюдце), керамічна гуртка з ложкою, керамічні кружки з малюнком, а також підставки для торта і фруктів. Колекція може бути доповнена статуетками, керамічними горщиками.
Інтер’єри в стилі бароко відрізняються багатством і пишністю. Виконуючи дизайн інтер’єру квартири в дусі цієї епохи, не важко домогтися вражаючого ефекту. Бароко вимагає багато місця. Однак, якщо правильно підійти до оформлення, можна влаштувати розкішне палацову палату навіть в маленькій вітальні, оформленої в сучасному стилі. Наприклад, за допомогою кавового куточка з багатим різьбленим столом, кріслом і стильним світильником.
Міні-бароко може бути організований у вітальні, кухні-їдальні і спальнях, додаючи під тими кімнатами особливий унікальний аромат і чарівність. Такий інтер’єр наповнений красивими, але часто «важкими» об’єктами. Дубові ліжка з балдахіном, оброблені оксамитом дивани та стільці, столи і красиво зроблені, дерев’яні консолі. Бароко любить шик, пишність і зручність. Це поєднання створює унікальну атмосферу стилю. Любителі такого дизайну можуть спробувати відтворити оригінальні історичні інтер’єри. Однак, це вимагає великої ретельності і витрат. Звичайно, непросто досягти бажаного ефекту в квартирі в багатоквартирному будинку через невеликого метражу кімнат, але при бажанні – це цілком реальна ідея.