Троянди садові – догляд та вирощуванняТроянди – благородні декоративні рослини, які цінувалися століттями. Їх саджають в палацових садах, парках і на присадибних ділянках, і люблять за аромат, зовнішній вигляд, витончену красу, особливо цінується жінками. Завдяки численним перевагам, багато хто бажає посадити садову троянду. На жаль, гідності, які вони нам пропонують, мають свою ціну.

Троянди – досить вимогливі рослини, які щедро віддячують за вкладені в догляд за ними сили і засоби. Це вишукані рослини, багатство яких спокушає кожного з нас знайти свій улюблений сорт. У наведеній нижче статті ми представимо перевірені сорти, як виглядає троянда, догляд і вирощування в саду, щоб вона росла здоровою, красивою.

Вирощування садових троянд

У світі багато сортів троянд. Їх класифікація охоплює 5 груп, які різняться з точки зору декоративних параметрів:

 • крупноцветковие;
 • багатобарвні;
 • паркові;
 • почвопокривні;
 • плетістиє.

Також можна виділити групу історичних троянд і диких.

Фото. Прекрасні в’юнкі троянди

Фото. крупноквіткові троянди

Всі троянди в вищевказаних категоріях можна знайти в двох формах – щеплених на штамбі і в формі чагарнику. Перш ніж посадити цю рослину треба дізнатися про те, як правильно здійснюється догляд, вирощування садової троянди.

Вибираємо місце для посадки

Перш за все, треба дізнатися, де краще посадити троянди на ділянці, щоб забезпечити їм найкращі грунтово-кліматичні умови. Більш точно оптимальні умови описані в інструкції по вирощуванню конкретного сорту. Проте, є і загальні рекомендації.

 1. Роза дуже любить сонячні місця. При цьому не обов’язково, щоб вона була освітлена весь день, і постійно перебувала під палючими променями сонця, але в тіні квіти не розквітнуть.
 2. Грунт повинна бути добре проникною, родючої, бажано супесчаной.
 3. Рослини вимагають деякого простору, щоб місце їх посадки продуває, це захистить їх від грибкових захворювань.
 4. Через сезонної декоративності найкраще поєднувати їх з вічнозеленими рослинами, які будуть представляти презентативний зелений фон.

Фото. У сонячному місці троянди будуть рясно цвісти

Коли краще садити троянди?

Як відомо, багато рослин найкраще садити в період спокою. Коли садити троянди восени або навесні? Ця рослина найкраще посадити на рубежі жовтня та листопада, але до перших заморозків. Ще один оптимальний термін посадки – це кінець березня – початок квітня.

Можна придбати звичайні саджанці зі звичайною кореневою системою і з грудкою субстрату, який дозволить не пошкоджувати коріння при посадці. Рослини, куплені в горщиках, не так вимогливі до термінів посадки, як традиційні саджанці, їх можна висаджувати навіть влітку.

Як правильно садити троянди?

 1. Воложимо кореневої блок. У голою кореневої системи підрізаємо коріння, значно скорочуючи їх – до 20 см довжини.
 2. Готуємо ямку – можна додати родючого грунту.
 3. Садимо рослина, рівномірно розподіляємо коріння, перевіряємо його вертикальне розташування.
 4. Поступово присипаємо рослина землею, поливаємо, перевіряємо його розташування і ще поливаємо. Повторюємо етапи кілька разів, поки ямка не буде заповнена.
 5. Насипаємо горбок, який сприяє утриманню води в межах досяжності коренів.

Як правильно обрізати троянди?

Троянди найкраще обрізати навесні, тоді ми можемо оцінити, якої шкоди завдано зимовими морозами, якщо є ушкодження. Крім того, необрізані під зиму рослини краще переносять низькі температури.

Крупноквіткові і різнокольорові сорту слід обрізати на висоті 20 см над землею, а інші сорти обрізають по мірі необхідності – видаляючи замерзлі і хворі пагони.

Як обрізати троянду після цвітіння? Також можна провести обрізку після цвітіння, видаляючи сухі квіти, що викличе нове цвітіння.

Фото. Обрізка відцвілих квітів підсилює цвітіння

Догляд, боротьба з шкідниками і хворобами

Троянди вимагають родючого субстрату – тому вони повинні бути удобрені, переважно два рази в рік – ранньою весною, і ще раз, коли розквітнуть, щоб забезпечити рясне цвітіння. На ринку є багато добрив для троянд, які впливають не тільки на рясне цвітіння, але і на активне зростання, гарний зелений колір листя. Здорові рослини менш сприйнятливі до хвороб.

Троянди найчастіше уражаються листковою іржею та іншими грибковими захворюваннями. Їх також нерідко вражає попелиця. Тому на початку вегетаційного періоду доцільно профілактично розпорошувати на них спеціальні хімічні препарати, уважно спостерігати і реагувати на будь-які зміни в стані рослин.

Якщо це прищепленої сорт, потрібно регулярно обрізати підщепних поросль – дику троянду, яка часто з’являється на рівні грунту, так як вона може заглушити привиту частина.

Вирощування троянди в саду, відео

Підготовка троянд до зими

Ця рослина чутливо до морозу, тому взимку ми повинні подбати про нього. Перед морозами особливо добре слід захистити підставу куща, засипавши цю область корою або іншим матеріалом для утеплення. Щеплені форми на штамбі, або плетисті троянди або великі кущі, можуть бути захищені за допомогою «снопіков» з агроволокна та соломи. Вони не тільки ефективні взимку, але також досить привабливо виглядають.

Сорти троянд

Існує величезна сортове різноманіття цих рослин. Розглянемо найбільш популярні сорти.

Крупноквіткові троянди

Мають найвищі декоративні якості. Це поодинокі чудові квіти, що розпускаються на прямому стеблі. Часто різновиди крупноцветкових троянд володіють прекрасним ароматом.

Рекомендоване сортове різноманіття:

 • Казанова – колір чайний, квіти великі, дуже ароматні, має блискуче листя. Сильнорослий сорт, стійкість до хвороб – середня.
 • Dame de Coeur – ідеально підходить для подарунка коханій людині, має гарні ароматні червоні квіти. Висота – 80-120см. Цвітіння – від червня до жовтня.

Відомі також такі крупноцветковие сорти:

 • білі та кремові – «Паскаль», «Mounte Shasta», «Папт Джон XXIII»;
 • червоні – «Містер Лінкольн», «Dame de Coeur» (Дама Серця), «Папа Мейленд»;
 • двоколірні – «Кроненбург», «Neue Revue», «Die Welt»;
 • фіолетові – «Голубая луна», «Шарль де Голль»;
 • помаранчеві – «Flora Danica», «Аве Марія», «Леді»;
 • жовті – «Мир», «Казанова», «Ландора».

Багатобарвні троянди

Нерідко використовуються в домашніх садах і все частіше в міський зелені. Квіти менше крупноцветкових видів за розміром, але вони більш численні, утворюючи масивні скупчення на пагонах. Квіти часто мають виражений аромат, цвітуть дуже рясно і повторюють цвітіння.

Популярні сорти: • Bonica 82 – дуже пишно квітучий сорт. Квіти ніжно-рожевого кольору численні, зібрані в пучки. Швидко зростають, легко вкорінюються. Стійкість до хвороб і шкідників – середня.
 • Королева Єлизавета «Queen Elisabeth» – має квіти інтенсивного рожевого кольору. Повні троянди на довгих стеблах ідеально підходять для зрізання. Сорт дуже популярний, так як стійкий до хвороб і має сильне зростання.

Відомі також такі багатоквіткові сорти:

 • білі і вершкові – «Swany», «Schneewittchen»;
 • червоні – «пушту», «Лілі Марлен», «Ніна Вейбулль»;
 • помаранчеві – «Самба», «Румба»;
 • рожеві – «Королева Єлизавета», «Калинка», Bonica 80;
 • жовті – «Фрізія», «All Gold», «Марселісборг».

Грунтопокривні троянди

Як випливає з назви, вони швидко покривають грунт пагонами. Це низька, дуже стійка група, не замерзає, не хворіє, не вимагає догляду. Троянди декоративні, завдяки рясним, трохи тоншим квітам, які виглядають дуже природними і чарівними.

Популярними сортами є:

 • Max Graf – рясно сорт, який має одноколірні квіти в темно-рожевому кольорі з добре видимою серцевиною. Сорт цінується через високу стійкості до морозу, забруднення повітря, хвороб.
 • Fairy Dance – це червоні квіти з різними відтінками. Сорт розквітає так рясно, що пагони згинаються під вагою квітів. Рослини стійкі до морозу. Добре ростуть в міських районах.

Відомі також такі почвопокривні сорти:

 • білий – «Сніговий балет»;
 • червоний – «Меркурій 2000»;
 • рожеві – «Соммервінд», «Венеда»;
 • жовтий – «Sommermond».

Догляд за почвопокровними трояндами простіше, вони легко ростуть і вимагають меншої уваги, ніж сорти інших груп. Рослини стійкі до морозу, тому, на відміну від інших садових троянд, їх не потрібно від нього захищати.

Кущі не вимагають сильної обрізки – щороку навесні слід видалити тільки хворі і пошкоджені пагони – або видаляти зів’ялі квіти (восени кущ прикрашають численні коралові плоди). Крім того, вони зазвичай більш стійкі до захворювань, ніж інші сорти.

посадка. Саджанці висаджують навесні або восени під скопану грунт, до якої додають гній або компост (4-8 кг / м²). Також можна додати добриво для троянд (рекомендується виробником). Більшість сортів в саду висаджують в кількості 4 штуки / м², але є і більш сильнорослі сорти, яким досить 2 штук / м² (наприклад, «Макс Граф», «Weisse Immensee») і сорту слабші, які повинні бути висаджені в кількості 5 -6 штук / м² (наприклад, «Прекрасна фея», «фея»).

В’юнкі троянди

Ця група росте швидше і сильніше. Плетистие сорти вимагають надійної підтримки у вигляді підпір, до яких прикріплюють пагони. Ці сорти часто повторюють цвітіння і дуже ароматні.

Сорти, які варто відзначити:

 • Flammentanz – дуже ароматний сорт з червоними червоними квітами. Сильні, швидкорослі пагони вимагають підтримки, досягають висоти 5м.
 • New Down – дуже цінний сорт, одна з найстаріших плетистих троянд, має квіти в блідо-рожевому кольорі, які мають дуже приємним ароматом. Вимагає надійної підтримки. Сорт дуже стійкий до хвороб.
 • Rosarium Uetersen – сорт з повними квітами з інтенсивним рожевим кольором, має приємний аромат. Кущ досягає висоти близько 3 метрів, рекомендується для окремих насаджень. Сорт стійкий до хвороб і морозу.

Відомі також такі популярні плетістиє сорти:

 • білі – «Білосніжка», «Ельф»;
 • червоні – «Flammentanz», «Байкал», «Амадеус», «Дортмунд»;
 • рожеві – «Новий Світанок», «Американський стовп»;
 • жовті – «Золотий дощ», «Голдстерн».

Ці сорти відносяться до групи, яка вимагає більше часу і терпіння. Щоб отримати ефект квітучої стіни, іноді доводиться чекати 3-4 роки або навіть довше. Рослини можуть піднятися на перголу або дерево, чіпляючись шипами, однак, іноді вони потребують допомоги у вигляді підв’язки до опори.

Квіти у плетистих сортів, як правило, менше, ніж у крупноквіткових, але нові сорти також характеризуються досить великими квітами. Асортимент останнім часом значно розширився, тому нескладно знайти варіант практично в будь-якому кольорі.

Плетистие сорти менш вимогливі до грунту і відносно стійкі до морозу, але більш уразливі до пошкоджень шкідниками на листках і пагонах. Посадку плетистих сортів найкраще проводити з існуючої опорою, типу решітки або перголи. Їх можна також посадити в дерев’яний горщик з гратами, в якому вони будуть представлені дуже вишукано.

Дуже важливо проводити правильну і своєчасну обрізку. Для сортів, квітучих один раз в сезон, обрізка повинна бути зроблена тільки після того, як пагони відцвіли.

Троянди рамблери (Ramblers) з жорсткими пагонами, які характеризуються меншими квітами, обрізають кожен рік, видаляючи побілілі пагони і всю масу тонких довгих гілок, що ростуть біля основи куща. Щоб прискорити розростання куща, ми можемо обрізати тільки половину дворічних пагонів, які заповнять проміжки. Сильна обрізка в нижніх частинах куща особливо необхідний для деяких сортів (наприклад, «Дороті Перкінс»), тому що рослини легко атакують борошнистою росою – хворобою троянд, яка розвивається, коли листя залишаються вологими протягом тривалого часу.

Різновиди плетистих троянд, які повторюють цвітіння, не вимагають такої сильної обрізки. Досить видалити найстаріші або занадто тонкі пагони загущаючі крону, кожні 2 чи 3 роки. Замерзлі стебла або пошкоджені хворобами, слід видаляти щовесни.

Паркові троянди

Це остання група, яку називають також культурними шипшини. Ці сорти мають форму куща, характеризуються високою стійкістю і низькими вимогами до догляду. Квіти дуже привабливі, в групах або поодинокі, зазвичай в теплих тонах. Дуже часто використовуються на відкритих галявинах або в міських районах.

У цій групі виділяють наступні сорти:

 • Hansa – відомий сорт, який цінується за його великі, інтенсивно ароматні рожеві квіти. Він також дає плоди, використовувані для виробництва продуктів харчування. Дуже стійкий і менш клопіткий, досягає висоти близько 2 м.
 • Fruhlingsduft – має квітки персикового кольору, які мають дуже приємним ароматом. Сорт маловимогливий до умов вирощування і не хворіє. Повторює цвітіння. Кущі досягають висоти близько 1,5-2 м.
 • Абрахам Дарбі – квіти дуже привабливі, повні, оранжево-рожеві, з ароматом. Сорт стійкий до морозу і хвороб. Можна використовувати в домашніх садах.

Відомі також такі паркові сорти:

 • білий – «White Grootendorst»;
 • червоні – «Grand Hotel», «Kordes Brillant»;
 • рожеві – «Рожевий Гротендорст», «Розарій Ютерсен»;
 • жовті – «Lichtkönigin Lucia», «Вестерланд», «Перський жовтий».

Троянди – одне з найблагородніших рослин. Великі вимоги до догляду та місця посадки окупаються його прекрасним зовнішнім виглядом і приємним ароматом. Протягом століть вони використовувалися в садах, де ставали справжньою окрасою ландшафту.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *