Установка біметалевих радіаторів: монтаж своїми руками, як підключитиПідключення біметалевих радіаторів опалення практично нічим не відрізняється від монтажу звичайної чавунної батареї. Однак є деякі нюанси, пов’язані з особливістю конструкції. Встановлюють сучасні прилади обігріву в приватних будинках і квартирах. Їх ефективність залежить від правильно обраної схеми підключення.

Особливості монтажу біметалевих радіаторів опалення

Батареї вибирають по потужності для кожної кімнати. При розрахунку цього параметра враховують площу, висоту стелі, теплопровідність стін будівлі і інші нюанси. Потужність радіатора залежить від кількості і розміру секцій. Якщо взяти для прикладу чавунну батарею, то по конструкції вона складальна. Якщо при самостійних розрахунках були допущені помилки, кількість секцій можна зменшити або збільшити.

Коли відбувається монтаж біметалевих батарей, тут потрібно врахувати особливість їх конструкцій. Такі прилади бувають секційними і цілісними. У першому варіанті можна змінювати кількість секцій. З цільними радіаторами такий фокус не вдасться. Якщо опалювальний прилад неправильно підібраний по потужності, його доведеться тільки цілком міняти.

Установка біметалевих радіаторів: монтаж своїми руками, як підключити
Біметалічні радіатори бувають розбірні, секційні, і цільні – нерозбірні

Порада! Потужність опалювального приладу розраховують, дотримуючись показника 1 кВт / 10 м2. Параметр кожної батареї вказано виробником в паспорті.

Із заводу біметалеві опалювальні прилади йдуть в захисній плівці, що визначає ще одну особливість монтажу. Видаляти упаковку не рекомендується до закінчення підключення. Плівка захищає пофарбовану поверхню секцій від подряпин.

Установка біметалевих радіаторів: монтаж своїми руками, як підключити
Ефективність віддачі тепла залежить від розташування радіатора

Якщо радіатор встановлюють під підвіконням, то його розташовують по центру щодо віконного отвору. По всьому приміщенню все батареї, що відносяться до однієї системі опалення, встановлюють на одному рівні. Корпус біметалічного опалювального приладу має спеціальну форму, що сприяє поліпшенню конвекції повітряних мас. Щоб домогтися ефективної тепловіддачі, радіатор встановлюють з зазорами від перешкод:

 • від верхнього торця до підвіконня – від 8 до 12 см;
 • від нижнього торця до статі – 10 см;
 • від тильної площини до стінки – від 3 до 5 см.

Саме за рахунок дотримання зазорів забезпечується хороша конвекція. Важливо знати, що високо від підлоги радіатор піднімати не можна. Конвекція від цього не покращиться. Високе розташування призведе до великої різниці температур в нижній і верхній частині приміщення.

Що потрібно для установки біметалічного радіатора

У комплекті з батареєю поставляють всі необхідні елементи для монтажу. Господарю важливо мати стандартний набір слюсарський інструменту.

Для установки біметалічного опалювального приладу потрібен слюсарський набір інструментів

Так як монтаж починається з нанесення розмітки під кронштейни, то в першу чергу знадобиться олівець або маркер. Горизонтальність перевіряють рівнем, зазори від перешкод виставляють за допомогою лінійки або рулетки. Для свердління отворів під кронштейни використовують ударний електродриль або перфоратор з функцією свердління.

Безпосередньо для підключення біметалевих радіаторів опалення до центрального опалення або домашньої автономній системі буде потрібно набір ключів і підмотка для різьблення з льону або ФУМ-стрічки. Залежно від того, якими трубами передбачається підключення, буде потрібно додаткове обладнання. Якщо опалення з пластикових труб, потрібен спеціальний паяльник. Металевий трубопровід зварюють газозварюванням або електрозварюванням.

Способи підключення біметалевих радіаторів

Опалення за кількістю труб в контурі буває двох видів: однотрубних і двотрубних. Від цього залежить схема і варіант підключення батареї. До того ж ще враховується тип споруди: одноповерхова або багатоповерховий будинок.

Підключення біметалевих радіаторів опалення при однотрубної системі

Найвигіднішою в економічному плані вважається однотрубна система. Найчастіше таке розведення застосовують для висотних будівель, але зустрічається вона і в приватних будинках, де є закритий тип опалення з примусовою циркуляцією. Біметалічні прилади в однотрубної системі підключені послідовно. Під час циркуляції теплоносій проходить по черзі через кожен радіатор.

Установка біметалевих радіаторів: монтаж своїми руками, як підключити
У однотрубної системи все радіатори підключені до однієї труби, яка виконує роль подачі і обратки

Слабкою стороною однотрубної системи є різниця температур. Через послідовного проходження теплоносія біметалічні крайні батареї на контурі завжди холодніше. Другим мінусом є неможливість вирівняти нагрів кожного опалювального приладу. Якщо на біметалічну батарею встановити регулятор, через послідовного підключення при регулюванні температура нагріву все одно буде змінюватися у всій системі.

Підключення біметалевих радіаторів опалення при двотрубної системі

За назвою вже зрозуміло, що система передбачає використання двох труб: подачі і обратки. Кожен біметалічний прилад підключений паралельно. Така схема забезпечує проходження теплоносія однакової температури по всіх батареях. До того ж кожен радіатор можна оснастити регулятором, щоб встановлювати оптимальний прогрів.

Установка біметалевих радіаторів: монтаж своїми руками, як підключити
У двотрубної системи біметалічні прилади обігріву підключені паралельно

Мінусом вважається необхідність використання більшої кількості труб. Однак ефективність такого опалення краще. До того ж двотрубна система в приватному будинку здатна працювати з природною циркуляцією без насоса. Треба тільки витримати ухили трубопроводу і радіаторів щодо розташування котла.

Яка арматура потрібна для монтажу біметалевих радіаторів

Для стандартного підключення знадобиться набір торцевих пробок на колектори батареї з заглушками і різьбовим перехідником для підключення труб. В обов’язковому порядку потрібний кран Маєвського, щоб стравлювати повітря. Подачі й відведення трубу оптимально підключати до колектора біметалічного приладу через запірну кульову арматуру. Крани допоможуть безболісно відсікати батарею від системи в разі її поломки.

Установка біметалевих радіаторів: монтаж своїми руками, як підключити
Для відсікання радіатора від системи оптимально встановити кульові крани

Залежно від схеми розводки, може знадобитися третій кульової кран, який ставлять на перемичку – бойпас. З додаткової арматури використовують регулятор для зміни температури нагріву батареї, але тільки в двотрубної системі.

Якщо передбачається підключення біметалевих радіаторів до залізних трубах поліпропіленовими відводками, знадобляться перехідники з пластика на метал. Залежно від використовуваної схеми, для під’єднання потрібні трійники, куточки, роз’ємні муфти – «американки».

Порада! Використання «американок» при підключенні біметалевих приладів обігріву дозволяє легко від’єднувати радіатор від системи без розрізання труб.

Схеми підключення біметалевих радіаторів опалення

Якість прогріву кожного біметалічного приладу залежить від того, за якою схемою він приєднаний до двотрубної або однотрубної системі. Взагалі, існує два види підключення: нижнє і бічне. Перший варіант простіше, але менш ефективний.Важливо! Розведення буває нижня і верхня. У першому варіанті одна або дві труби прокладені по підлозі. У другому варіанті подає труба розташована вище радіатора, а обратка традиційно йде по підлозі.

Нижня підключення

Для радіаторів з нижнім підключенням характерна наявність двох патрубків: вхідний – подача і вихідний – обратка. Де з них який, описано в інструкції приладу обігріву.

Установка біметалевих радіаторів: монтаж своїми руками, як підключити
 Нижня підключення однаково актуально в однотрубної і двотрубної системі

У однотрубної системі роблять розрив трубопроводу для послідовного приєднання до вхідного і вихідного патрубка. У двухтрубной системі труби контуру залишаються цільні, а патрубки під’єднують врізкою трійників.

Бокове підключення

Найчастіше зустрічається бокове підключення. Залежно від схеми, труби підводять до певних пробках колектора. Тут існує кілька варіантів:

 1. Діагональне підключення ефективно для довгих радіаторів, що мають більше 12 секцій. Теплоносій подається зверху з одного боку, проходить по всій біметалічною батареї і відводиться знизу протилежного боку приладу.
  За діагональної схемою виконують підведення трубопроводу до пробок верхнього і нижнього колектора, розташованим протилежно один одному
 2. При односторонньому підключенні патрубки подачі й відведення труби під’єднують до пробок верхнього і нижнього колектора, розташовані на одній стороні радіатора. Схема зручна для багатоквартирних будинків, де проходять стояки.
  Одностороннє бокове підключення затребуване для багатоповерхових будинків, де система має стояки

  Увага! Для одностороннього підключення оптимально використовувати біметалічні батареї максимум з 10 секціями, інакше крайні слабо будуть прогріватися.

 3. Седільне підключення використовують при нижній розводці труб. У однотрубної системі широко відомою є схема «ленінградка». Підведення патрубків здійснюють тільки до бічних пробках нижнього колектора.
  При сідельному підключенні ККД біметалічного приладу обігріву знижується до 14%

При бічному підключенні прийнято трубу подачі підводити до верхнього, а обратку – до нижнього колектора. В примусової системі з циркуляційним насосом практикують зворотне приєднання, але ефективність тепловіддачі знижується.

На відео установка біметалічних радіаторів опалення своїми руками з отриманням максимальної ефективності тепловіддачі:

Правила установки біметалевих радіаторів

Для здійснення успішного монтажу біметалічного приладу обігріву, варто дотримуватися кількох простих правил:

 1. Під час обв’язки радіатора можна докладати великі зусилля, інакше можна зірвати різьбу. Оптимально використовувати динамометричний ключ, який допомагає контролювати зусилля.
 2. Для підмотки використовують фум-стрічку або тонкий шар льону з промазкой герметиком. Фарбу застосовувати не можна, особливо, якщо теплоносієм використовують антифриз. Товстим шаром сухої льон намотувати небезпечно, так як це призведе до появи мікротріщин на різьбі. Згодом виявиться текти.
  Установка біметалевих радіаторів: монтаж своїми руками, як підключити
  Терморегулятор, «американки» та інші допоміжні вузли ставлять завжди перед запірною арматурою
 3. У ланцюжку обв’язки кульові крани завжди ставлять на трубопровід. Від запірної арматури в сторону радіатора набирають комплектацію інших елементів.
 4. Біметалічну батарею розташовують горизонтально без перекосів. В іншому випадку з’явиться повітряна пробка, яку неможливо видалити через кран Маєвського.

Біметалічні прилади обігріву легкі, але для підвішування застосовують мінімум три кронштейна. Два елементи розташовують у верхнього колектора, а один – знизу.

Як встановити біметалічний радіатор опалення своїми руками

Сам принцип монтування опалювального приладу в квартирі і власному будинку однаковий. Слід дотримуватися стандартних дій:

 1. На стіні за рівнем наносять розмітку. Свердлять отвори, вганяють кронштейни. Їх кількість залежить від довжини радіатора. Стандартно використовують 3-4 кріплення. Якщо довжина перевищує 1,8 м, потрібно 6 кронштейнів.
  Кріплення кронштейнів виконують строго за рівнем з дотриманням горизонтальності
 2. Радіатор навішують на встановлені кронштейни. Лінійкою перевіряють зазори від статі, підвіконня і стіни. Рівнем виставляють біметалічний прилад по горизонталі.
  Радіатор навішують на надійно закріплені кронштейни
 3. Коли біметалічний прилад буде виставлений по горизонталі і надійно зафіксований, приступають до його обв’язки, підключенню до опалювальної системи.

Зазвичай прийнято здійснювати монтаж біметалевих радіаторів на поліпропіленові труби або використовують металопластик. Коли в квартирі стара розводка, то до металевого трубопроводу приєднують батареї відводами з пластикових труб, якщо дозволяє робочий тиск теплоносія.

Як підключити біметалічний радіатор опалення в квартирі

У багатоквартирному будинку вся система опалення закольцована за однією схемою. Змінювати її не можна, інакше може перестати гріти весь стояк, що проходить через квартири наступних поверхів. Заборонено змінювати діаметр труб.

Якщо старі радіатори встановлені по схемі з бойпасом, то при їх заміні ці перемички повинні залишитися на своєму місці

Важливим нюансом є наявність високого тиску в централізованій системі опалення. З цієї причини часто неможливо використовувати металопластикові та поліпропіленові труби. Для підключення доведеться наймати зварювальника.

Як підключити біметалічний радіатор в приватному будинку

У власних будинках опалення працює під низьким тиском. Тут без проблем можна використовувати пластикові труби. Схема підключення залежить від виду системи. Якщо опалення закритого типу з примусовою циркуляцією, можна використовувати однотрубний і двотрубний спосіб навіть з напільного розводкою.

Установка біметалевих радіаторів: монтаж своїми руками, як підключити
Для опалення з природною циркуляцією теплоносія застосовують двотрубну систему, де передбачається верхня розводка

При відсутності циркуляційного насоса однотрубна система неефективна. Щоб теплоносій природно зміг циркулювати, котел завжди розташовують за рівнем нижче батарей. Біметалічні прилади підключають до двотрубної системі з верхнім розведенням труби, що подає. Обратка пролягає по підлозі. Схему підключення вибирають бічну односторонню або по діагоналі.

Перевірка працездатності

Після закінчення монтажних робіт перевіряють працездатність системи. Відкривши кран Маєвського, починають заповнювати радіатор через обратку. Для цього відкривають кульової кран на нижньому колекторі. Коли все повітря з батареї вийде, струменем потече з крана Маєвського вода, його перекривають. Відкривають другий кульової кран на верхньому колекторі.

Установка біметалевих радіаторів: монтаж своїми руками, як підключити
Щоб батарея прогрівається, під час заповнення її теплоносієм потрібно стравити весь повітря

Якщо в секціях не залишився повітря, що циркулює теплоносій почне їх прогрівати. Наявність холодних ділянок свідчить про повітряні пробки. Процедуру стравлювання через кран Маєвського повторюють до досягнення позитивного результату.

Висновок

Підключення біметалевих радіаторів опалення не викличе складнощі, якщо є найменший слюсарський досвід. Однак в багатоквартирних будинках виникне проблема з перекриванням стояків. Буде потрібно звернутися в обслуговуюче підприємство за допомогою, щоб не затопити сусідські квартири.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *