Утеплення даху горища мінватою: плюси і мінуси, технологія монтажуУтеплення горища в будинку мінватою є оптимальним варіантом знизити кількість тепловтрат. Утеплювач володіє всіма позитивними властивостями, що робить його одним з кращих серед теплоізоляційних матеріалів. Щоб отримати максимально позитивний результат від проведеної роботи, потрібно знати особливості технології.

Особливості утеплення горища приватного будинку мінватою

Від якості проведеної роботи залежить не тільки кількість тепловтрат, а й термін експлуатації всього даху. Мінвата володіє відмінними теплоізоляційними характеристиками, але є величезний мінус. Волокнистий матеріал поглинає вологу. З’являється вона на горищі з конденсату, що утворюється при зустрічі холодного повітря з теплими потоками.

Якщо технологія утеплення була порушена, мінвата швидко насититься вологою. Всі її теплоізоляційні властивості зведуться до нуля. На горищі почнеться інтенсивне утворення конденсату. Від вогкості дерев’яні елементи кроквяної системи покриються грибком. Дах при таких умовах недовго прослужить.

Утеплення даху горища мінватою: плюси і мінуси, технологія монтажу
Мінвата вимагає надійного захисту від вологи

При утепленні перекриття холодного горища мінватою утеплювач з обох сторін захищають мембранами. З боку стелі розташовують пароізоляцію або гідроізоляцію, що залежить від матеріалу перекриття будівлі. Зверху минвату аналогічно накривають мембраною. Важливим питанням є точне визначення призначення горища. Якщо туди ніхто не буде заглядати, то теплоізоляційний пиріг можна залишити в такому стані. При використанні горища для зберігання інвентарю або інших потреб, утеплювач накривають твердим покриттям. Найчастіше використовують фанеру, деревостружкові плити.

Важливо! Без жорсткого фінішного покриття залишати утеплювач не можна. Від ходьби по горищі мінвата буде злежуватися. До того ж під тиском ніг місцями прорветься мембрана.

Ще однією особливістю утеплення є організація вентиляції на горищі. Для цього передбачають спеціальні вентиляційні отвори. Їх сумарна площа повинна складати 0,2-0,5% від усього покрівельного покриття.

Відсутність вентиляції аналогічно призведе до утворення конденсату. Справа в тому, що навіть при ретельній укладанні мінвати десь залишаться проблемні ділянки. Крізь них з боку будинку через стелю буде проходити на горище тепле повітря. З холодним потоком він зустрінеться у самої покрівлі. Тут почнеться скупчення конденсату, який краплями води буде стікати по кроквах. Дерев’яні елементи згниють від грибка.

Важливо! Про результати проведеного утеплення можна дізнатися взимку. Якщо роботи проведені правильно, на покрівлі не буде утворюватися полій і бурульки.

Плюси і мінуси утеплення горища в приватному будинку мінватою

Віддавати перевагу мінвати чи ні, вирішувати доводиться самому господареві. Щоб точно визначитися в правильності вибору, потрібно проаналізувати всі плюси і мінуси утеплювача, а також самої технології. Спочатку варто розглянути плюси утеплення мінватою:

 1. Мінеральна вата доступна в ціні пересічному споживачеві. На утеплення горища не буде потрібно надзвичайних витрат.
 2. Випускають утеплювач в плитах або рулонах. Обидва варіанти зручні в монтажі. Так як виконують в будинку утеплення стелі мінеральною ватою з боку горища, рулони просто розгортають або розкладають плити по горизонтальній поверхні.
 3. Мінвата не має властивості горіти і плавитися при впливі відкритого джерела вогню. Параметр вважається важливим, відповідає вимогам пожежної безпеки.
 4. Мала вага дає можливість укладати теплоізоляцію поодинці. Проте більшою мірою виграє сама будівля. Після утеплення горища навантаження на стіни практично не збільшується.
 5. Мінвата має високі показники звукоізоляції. Якщо дах покритий металом, звуки вдаряються крапель дощу не будуть чутні усередині будинку.
 6. Мінеральна вата складається з тонких волокон, які при контакті з тілом створюють дискомфорт. З цієї причини в ній не заводяться гризуни, що ховаються восени на зимівлю.
 7. Теплоізоляція екологічно чиста. При нагріванні або охолодженні не виділяє токсичних речовин, неприємного запаху.
 8. Високий показник паропроникності не створює ефект термоса. Після утеплення стеля продовжує «дихати». У будинку і на горищі не скупчується волога.

Утеплення даху горища мінватою: плюси і мінуси, технологія монтажу
Волокна мінеральної вати чинять негативний вплив на здоров’я людини, тому утеплення горища виконують тільки з використанням засобів індивідуального захисту

Тепер варто дізнатися основні недоліки мінеральної вати. Першим мінусом є непереносимість вологи. Використання паро- і гідроізоляційних мембран ускладнюють процес утеплення, здорожують його. Другим мінусом виступає небезпека волокон мінеральної вати для організму людини. Працювати доведеться в засобах індивідуального захисту. Якщо в будинку проживають алергіки, потрібно максимально обмежити їх контакт з матеріалом. Третій мінус полягає в ЗЛЕЖУВАННЮ. Згодом волокна вати ущільнюються. Утеплювач стає тоншою, втрачає свої теплоізоляційні властивості.

Порада! Стійкістю до злежування володіють плити базальтової вати високої щільності. Їх найкраще застосовувати для утеплення горища замість рулонної мінвати.

Як підготувати горище до утеплення мінеральною ватою

Роботи з утеплення краще проводити влітку. У спекотну погоду простіше просушити горище. Бажано створити хороший протяг, відкривши всі наявні віконця, продухи, дверцята, вентиляційні отвори. З горища прибирають всі сторонні предмети. Залишають порожній простір.

Утеплення даху горища мінватою: плюси і мінуси, технологія монтажу
Перед утепленням звільняють горище від сторонніх предметів, просушують методом провітрювання

Після просушування займаються з дерев’яними елементами даху. Насамперед проводять огляд. При виявленні пошкоджених крокв, підпірок, перемичок, виконують їх заміну або ремонт. Всі дерев’яні елементи обробляють антисептиком. Просочення захистить від утворення грибка.

Складні вузли кроквяної системи можуть бути посилені металевими накладками. Ці деталі обробляють антикорозійним складом.

Якщо горище вже був утеплений, але теплоізоляція своє відслужила, її всю доведеться прибрати. Толку від неї нуль, зате в старому утеплювачі може бути присутнім волога, спори грибка, шкідники. Оглядають цілісність самої стелі з боку горища. Якщо перекриття має тріщини, щілини, їх задувають монтажною піною.Яку вибрати минвату для утеплення горища

Під назвою «мінвата» мається на увазі три види утеплювача: базальтова і мінеральна вата, а також скловата. Самий неприємний останній матеріал. Скловата складається з тонких волокон скла. Після роботи з нею весь одяг доведеться викинути.

Утеплення даху горища мінватою: плюси і мінуси, технологія монтажу
Всі види мінеральної вати складаються з тонких волокон, але для їх виробництва застосовують різні матеріали

За формою випуску мінвата буває двох видів:

 • рулони;
 • плити.

Утеплення даху горища мінватою: плюси і мінуси, технологія монтажу
Мінвату випускають в рулонах і плитах

Рулонний вата володіє малою щільністю, швидше злежується, рекомендована для укладання на горизонтальну поверхню. Плити мають високу щільністю, підходять для монтажу на горизонтальну, похилу і вертикальну поверхню. Так як укласти мінвату на горищі потрібно по перекриттю, тобто, горизонтально, підійдуть рулони і плити. До того ж особливої ​​ролі не грає склад. Хіба що зі скловатою неприємніше працювати, зате в ній 100% не заведуться миші.

Порада! Плити коштують дорожче рулонів, але мають кращі показники. Якщо поставлена ​​мета виконати якісне утеплення, оптимально віддати перевагу теплоізоляції цієї форми випуску.

Товщина мінеральної вати для утеплення горища

Рулонну і в плитах теплоізоляцію виробляють різної товщини. До того ж існує такий показник як щільність. Чим більше ці параметри, тим краще теплоізоляційні і звукоізоляційні властивості.

Утеплення даху горища мінватою: плюси і мінуси, технологія монтажу
Чим товщі і щільніше мінвата, тим вище її теплоізоляційні властивості

За щільністю особливих вимог немає. Цей параметр більше враховують, коли потрібно добитися опірності до навантажень. Що стосується товщини, то дивляться на матеріал перекриття будинку. Бетон має високу теплопровідність. При утепленні такого перекриття укладають мінеральну вату товщиною мінімум 100 мм. Дерево вважається хорошим теплоізолятором. Якщо перекриття дерев’яне, досить виконати утеплення мінватою товщиною близько 80 мм.

Утеплювач необов’язково підбирати потрібної товщини для одношарової укладання, адже саме такого матеріалу може не виявитися на даний момент у продажу. За перекриття будівлі на горищі можна укласти кілька шарів тонкої теплоізоляції. При такому способі утеплення плити або рулонні мати у своєму розпорядженні так, щоб стики кожного ряду не збігалися. Інакше в цьому місці утворюються містки холоду.

Як утеплити горище приватного будинку мінеральною ватою

Технологія монтажу плит і рулонних матів однакова. Відмінності існують лише в самому утепленні, що залежить від матеріалу стелі будівлі. Тут вже розрізняють два види технології: по бетонному перекриттю і дерев’яних балках.

Виконують утеплення горищного перекриття по дерев’яних балках мінватою наступним чином:

 1. По дерев’яному перекриттю розгортають пароізоляцію. Смуги розташовують поперек балок. Стики роблять внахлест з запуском 100 мм. Всі шви проклеюють скотчем. Пароізоляція повинна огинати балки, лежати шорсткою стороною вниз. По торцях балки полотно фіксують скобам степлера.
  Утеплення даху горища мінватою: плюси і мінуси, технологія монтажу
  Стики пароізоляції проклеюють фольгованим скотчем
 2. Рулонний мат або плити нарізають на пару сантиметрів ширше відстані між балками. Утеплювач повинен щільно входити між дерев’яними елементами.
 3. Після укладання мінеральної вати від її поверхні до верхнього краю балки має залишатися простір мінімум – 30 мм, максимум – 50 мм. Якщо його немає, по торцях балок нашивають рейки. Процедура необхідна для створення вентиляційного каналу.
 4. Зверху утеплювач аналогічно вкривають пароізоляційною мембраною. Кріплять її степлером до балок перекриття. Полотно аналогічно укладають шорсткою стороною вниз, щоб пар з мінеральної вати йшов, а волога з боку горища не надходила в утеплювач.

Утеплення даху горища мінватою: плюси і мінуси, технологія монтажу
Між верхньою пароізоляцією і утеплювачем облаштовують повітряний зазор

Після укладання пароізоляції по торцях балок прибивають контр-рейку, настилають підлогу. Можна обійтися і без неї. Пол іноді кріплять відразу на торці балок.

Якщо перекриття бетонне, то роботи по утепленню провести складніше. Першим шаром тут укладають гідроізоляцію. Бетон містить і постійно накопичує вологу. Гідроізоляція створить перешкоду перед утеплювачем.

Порада! На бетонну поверхню оптимально нанести рідку гідроізоляцію у вигляді мастики глибокого проникнення.

Утеплення даху горища мінватою: плюси і мінуси, технологія монтажу
На бетонному перекритті при утепленні мінватою все одно доведеться укладати лаги

Наступним дією технологія утеплення передбачає монтаж лаг. Дерев’яний брус, оброблений антисептиком, укладають на відстані 600 мм один від одного, кріплять до бетонного перекриття анкерами. Подальші роботи аналогічні тим, що виконували при утепленні по балках. Тобто, між лагами укладають минвату, накривають пароізоляцією, настилають підлогу.

Поради професіоналів

Існують норми СНиП II-3-79, де вказані формули розрахунку товщини і щільності теплоізоляції для утеплення горища та інших елементів конструкцій будівлі. Професіонали рекомендують скористатися ними, перш ніж приступити до робіт.

Утеплення даху горища мінватою: плюси і мінуси, технологія монтажу
Утеплення горища буде ефективне, якщо воно відповідає нормам СНиП

Крім зазначених формул, враховують клімат місцевості, специфіку опалення будівлі, матеріал перекриття та покрівлі. Одночасно зі стелею на горищі утеплюють комунікації. Труби обмотують мінватою, а зверху фольгированним спіненим поліетиленом. Можна використовувати спеціальні рукави або фасонну шкаралупу для утеплення трубопроводу.

Висновок

Утеплення горища в будинку мінватою вимагає виконання комплексних заходів. Крім перекриття, утеплювач потрібно укладати на дах. Кріплять його між кроквяними ногами. Якщо покрівля буде холодна, тепловтрати збережуться, а на горищі може утворитися конденсат.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *