З’єднання секцій радіаторів опалення: схеми, правила, відеоЗ’єднати радіатори опалення між собою можна різними способами, головне – дотримуватися технологію. Попередньо роблять розрахунок потужності приладів опалення. Якщо він проведений невірно, температура повітря в приміщенні буде менше, ніж потрібно. Помилки в розрахунках пов’язані з урахуванням тільки площі приміщення і ігноруванням поточних теплових втрат. Оскільки приєднувати нові секції годі й до всіх радіаторів, а роботи проводять строго за єдиною схемою, ряд моментів потрібно розглянути окремо. Основні етапи з’єднання – підготовка, складання і опресовування. Тестування системи дозволяє оцінити якість виконання робіт і виправити можливі помилки.

Чи можна нарощувати батареї в квартирі

З’єднання секцій радіатора опалення цілком можливо в більшості випадків. Нарощування роблять тоді, коли температура повітря в приміщенні занадто низька через недостатню тепловіддачі приладів опалення. Це є результатом неправильного розрахунку системи обігріву – з урахуванням площі кімнат і з ігноруванням висоти стель, якості утеплення, габаритів і кількості віконних прорізів, інших факторів.

Важливо! Зниження теплової віддачі приладу пов’язано з некоректною роботою котла або утворенням відкладень на внутрішніх стінках радіаторів. Тому до початку робіт потрібно зрозуміти причину проблем і усунути її.

З'єднання секцій радіаторів опалення: схеми, правила, відео
Секційні радіатори можна нарощувати шляхом з’єднання додаткових елементів між собою

Попередньо перед нарощуванням опалення бажано подивитися наочне відео, інструкція покаже, як, що і в якій послідовності робити:

З’єднання можливо не з будь-якими біметалічними приладами, це також потрібно враховувати.

Існують наступні варіанти радіаторів:

 1. Секційні моделі – найпопулярніші, технічні параметри дозволяють встановлювати їх в багатоквартирних сучасних будинках з централізованою системою опалення. До складу приладів входить набір окремих секцій, тому збірка, нарощування труднощів не представляють.
 2. Литі – оптимальний вибір для установки в системах з нестабільними показниками тиску. Недоліки – дорожнеча, неможливість зменшувати або збільшувати кількість секцій.

Тобто литі радіатори опалювання не нарощують, з’єднання секцій і застосування додаткових елементів для них неможливо. Розуміння, як збільшити розміри батареї опалення секційного типу, дозволить створити в кожному приміщенні оптимальний мікроклімат.

Що потрібно, для з’єднання радіаторів опалення між собою

До з’єднання крана з радіатором в системі опалення і встановлення додаткових секцій потрібно підготувати інструменти і комплектуючі. Основний набір включає в себе:

 • радіаторний ключ;
 • разводнік;
 • заглушки;
 • ніпелі;
 • прокладки з пружних еластичних матеріалів;
 • наждак;
 • паронітові вставки;
 • додаткові секції.

Краще заздалегідь до початку робіт перевірити, чи все готово. Можна використовувати готовий приєднувальний набір для радіатора 3-4.

Способи з’єднання радіаторів

Основні два види з’єднання радіаторів опалення – послідовне і паралельне. При виборі слід враховувати параметри надійності та особливості обслуговування.

Послідовну схему застосовують частіше, вона більш надійна і проста в експлуатації. Технічні витрати будуть невеликими. Схема дозволяє робити з’єднання максимально чотирьох батарей, прилад опалення підключають до системи з нижньої частини.

Важливо! Якщо труби, радіатори будуть провисати, встановлюють розпірки.

Мінус послідовної схеми – високі теплові втрати. Паралельний тип застосовують рідше, з’єднання здійснюють за відводами.

З'єднання секцій радіаторів опалення: схеми, правила, відео
Потрібно вивчити особливості кожної схеми монтажу і тільки потім виконувати з’єднання

Схема з’єднання радіаторів опалення в приватному будинку

У приватному будинку можна застосовувати будь-яку схему:

 • послідовну – достатньо однієї труби системи опалення;
 • паралельну – для роботи беруть пару труб, радіатори з’єднують верхнім і нижнім відведенням;
 • наскрізну – теплоносій йде через всю систему приладу опалення.

З'єднання секцій радіаторів опалення: схеми, правила, відео
У плані надійності і ціни найвигіднішою схемою є паралельна

Схеми з’єднання радіаторів опалення в квартирі

Найчастіший варіант з’єднання для квартири – послідовний. Він гарантує максимальну надійність системи, значних технічних витрат і складного обслуговування не вимагає. Підключення йде знизу, якщо радіатори і труби провисають, обов’язково облаштовують розпірки.

З'єднання секцій радіаторів опалення: схеми, правила, відео
Для квартир вибір схем з’єднання не такий великий, як для приватних будинків

Підготовка до з’єднання двох батарей

До початку нарощування секцій потрібно зробити всі розрахунки і купити інструменти.

Знімають радіатор, до якого будуть виконувати з’єднання нової секції. Перекривають подачу теплоносія в систему, радіатор від’єднують від труби. Зняту секцію миють, щоб прибрати весь пил, перевіряють забруднення з внутрішньої сторони.

Хоча сталь не боїться контакту з кислими середовищами, сердечник від осідання на стінках не страхуван.

Важливо! Обов’язково слід зробити промивши радіатора опалення із застосуванням спеціального засобу до нарощування секцій.

Послідовність роботи: 1. Місця з’єднання перевіряють на якість, цілісність різьблення. Якщо є нарости, кожен отвір обробляють наждаком.
 2. При відсутності наростів все одно проходять наждачним папером по різьбі. Це прибере забруднення, що перешкоджають створенню якісної герметизації.
 3. Кладуть вичищену батарею на рівну поверхню.
 4. Тепер можна приступати до нарощування додаткових секцій.

З'єднання секцій радіаторів опалення: схеми, правила, відео
Для нарощування можна вибрати секції в різних кольорах

Приєднання секцій

З урахуванням приєднувальних розмірів радіаторів опалення виконують подальші роботи. Обов’язково важливо підготувати якісні прокладки, бажано паронітові, найдовговічніші і міцні. Перевіряють стан ніпелів, різьблення, цілісність гнізд, якщо виявлені тривожні ознаки, елементи заміняють. Відколів бути не повинно, нарізка – строго рівномірна, повна.

Порядок приєднання секцій:

 1. Покласти сам радіатор і заздалегідь підготовлені секції на рівну поверхню.
  З'єднання секцій радіаторів опалення: схеми, правила, відео
  Необхідно зрушити елементи, виставити між ними ніпелі і прокладки
 2. Почати закручувати ніпелі. Оскільки різьблення двостороння, секції під час скручування притягуються один до одного. Знаючи цю особливість ніпеля, новачок зможе зняти секцію за правилами, у профі питань взагалі не виникає. Досить прокрутити ніпель в зворотну сторону, і секції розійдуться.
  З'єднання секцій радіаторів опалення: схеми, правила, відео
  Найзручніше застосовувати спеціальний ключ (радіаторний)
 3. Коли ніпелі будуть вставлені і схоплені, потрібно зробити максимально щільне закручування, виконавши рівне число обертів. З'єднання секцій радіаторів опалення: схеми, правила, відео

Після завершення збирання обов’язково проводять тест. Муфти для з’єднання радіаторів опалення та інші комплектуючі потрібно підбирати високої якості, оскільки це визначає термін служби системи.

Важливо! Число оборотів слід робити однаковим, інакше після монтажу з’являться перекоси.

Як перевірити з’єднання двох радіаторів опалення

Основний спосіб перевірки коректності складання системи своїми силами – опресовування. Для виконання процедури беруть:

 • шматок труби ДУ-15;
 • ніпель від автопокришки;
 • насос з манометром від автомобіля.

Ніпель потрібно буде припаяти на трубку, що вставляється всередину радіатора. Для тестування досить із застосуванням насоса створити в секціях тиск потужністю в 1 атм. Якщо при виході повітряних мас з пристрою немає свисту, дії були виконані коректно, прокладки мають високу якість, а ніпелі щільно закручені.

Важливо! Хороший спосіб перевірити герметичність конструкції – використовувати підфарбовану воду або мильний розчин. Батарею заповнюють рідиною на кілька годин і дивляться, чи немає протікання.

Тільки після ретельного тестування можна буде повернути радіатор опалення на місце. З’єднання виконувати так, як потрібно, з першого разу виходить не завжди, а експлуатація несправних радіаторів чревата серйозними проблемами. Якщо нарощено було кілька секцій, перевіряють, чи витримають поточні кронштейни масу нового радіатора чи ні. При сумнівах краще буде замінити кронштейни або закріпити на стіні тримач (він запобіжить зрив конструкції).

З'єднання секцій радіаторів опалення: схеми, правила, відео
Опресовування – обов’язковий етап з’єднання секцій, пропускати його не можна

Збирати секції потрібно так само, як знімати, але в зворотній послідовності. Виконувати роботи легко, досить мати під рукою необхідний інструмент, комплектуючі та приготуватися діяти згідно з правилами. Порушувати тут інструкції не можна, наприклад, відсутність промивання радіатора до кріплення нової секції загрожує скороченням терміну служби системи або недостатньо якісним опаленням.

Важливо! Гранична кількість секцій в будь-якому радіаторі опалення – 16. Якщо їх виходить більше, батарею поділяють надвоє, потім роблять дорощування.

Поради професіоналів

Якщо планується додавання значної кількості секцій, потрібно використовувати кронштейни. Без них новий важкий радіатор ризикує обірвати існуючі труби, стати причиною аварії.

Інші важливі моменти:

 1. Алюмінієві вироби не завжди можна приєднувати до використовуваних радіаторів. Ті, що виготовлені із застосуванням екструдованої технології, для таких робіт не годяться, оскільки мають нерозбірну конструкцію.
 2. Біметал нарощувати можна без проблем, оскільки його конструкція секційна.
 3. При підключенні зібраної батареї довжину лежака зменшують, зрізуючи болгаркою шматок матеріалу на необхідну величину. В результаті різьблення на кінці трубопроводу буде.

Самостійно виконати з’єднання можна, головне – дотримуватися правил, не забувати про необхідність комплексного тестування системи до запуску.

З'єднання секцій радіаторів опалення: схеми, правила, відео
Важливо дотримуватися правил з’єднання старих і нових секцій

І ще – монтаж кранів процедура не обов’язкова, її роблять на свій розсуд. Якщо підвищення потужності приладу вимагає монтажу однієї, а не набору секцій, досить слідувати стандартній інструкції.

Висновок

З’єднати радіатори опалення між собою можна в секційних конструкціях, литі такої можливості не передбачають. Виконують роботи своїми силами, обов’язкові попередня підготовка і фінальне тестування. Опресовування готової батареї потрібно робити обов’язково, оскільки важливо виключити протікання і інші дефекти системи. Якщо радіатор став набагато більше важити, замінюють кронштейни або роблять додаткові фіксатори на стінах. Заздалегідь готують інструмент і комплектуючі матеріали для виконання робіт. Потрібно дотримуватись обмежень по числу секцій в одному радіаторі опалення – це 16 штук.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *