Заземлення для газового котла в приватному будинку: вимоги та монтажЗаземлення газового котла в приватному будинку грає важливу роль, так як тільки після підключення можна повноцінно застосовувати опалювальну систему, яка функціонує на природному мінералі. Процес установки займає досить багато часу і ресурсів.

Чи треба заземлювати газовий котел

Будь-газовий котел для приватного будинку складається з металевих вузлів і корпусу, який в подальшому підключать до електричної мережі. Незважаючи на те що агрегат працює на малій потужності і не представляє особливої ​​небезпеки для людини, зіткнення металу і електрики може викликати небажані наслідки, які приведуть до виведення з ладу автоматичної системи і інших вузлів.

Для застережень від подібних ситуацій існує керівництво до правил влаштування електроустановок сьомого видання (ПУЕ), яке свідчить про те, що будь-який настінний або підлоговий газовий агрегат приватного будинку, що підключається до загальної мережі, зобов’язаний приєднуватися до заземлення.

Заземлення для газового котла в приватному будинку: вимоги та монтаж
Можна використовувати прямолінійний тип відведення для економії місця

Заземлення – це конструкція, яка з’єднує газовий котел і електромережу в приватному будинку, а потім йде в землю. З давніх часів відомо, що грунт є ідеальним поглиначем електрики. Якщо правильно підібрати матеріал провідника, створити потрібний опір контуру заземлення і зібрати хорошу конструкцію для приватного будинку, то вийде убезпечити газовий котел від перепадів напруги і потенційних загорянь. Як правило, заземлення призначене для:

 1. Усунення загоряння або вибуху газового котла. Головною причиною підпалу завжди вважається електричний заряд, який в контакті з природним мінералом може створити вибух в приватному будинку.
 2. Застереження від виходу з ладу автоматичної системи. Газовий котел оснащений електронікою, яка слабо витримує перепади напруги. В іншому випадку плати можуть вийти з ладу, в результаті чого автоматика не підлягає заміні або ремонту. Заземлення створить позитивний ефект в конструкції для приватного будинку і забезпечить нормальну роботу пристрою.
 3. Винятки удару електричним зарядом. В основному газовий котел створює слабкий потенціал, який не принесе шкоди людині. Але при відсутності заземлення в приватному будинку наслідки можуть бути плачевними.

Згідно ПУЕ, під час установки газового котла і підключення його до магістралі відповідна служба не може допустити до роботи агрегат, в якому відсутня заземлення. Спираючись на належні стандарти, організація повинна здійснити перевірку за якістю підключення контуру заземлення близько приватного будинку, після чого зібрати перелік документів зі спеціальним актом, що підтверджує наявність конструкції і допускає газовий котел до роботи.

Вимоги до заземлення газового котла

Офіційний документ ПУЕ надає комплекс нормативних правил і вимог, які в подробицях описують схему підключення заземлення газового котла до приватного будинку. Відповідно до поставлених нормами повинен додаватися спеціальний контур, що веде електричний заряд в грунт біля приватного будинку. Але в документах немає точних вказівок щодо типу комплектації – саморобної або промислової.

Нормативи правил влаштування електроустановок включають перелік елементів, які заборонено застосовувати для заземлюючого контуру:

 • вузли опалювальних і каналізаційних трубопроводів;
 • металеві конструкції стандартних газових магістралей і труб інших вибухонебезпечних речовин.

Відповідно до правил дозволено використовувати водостічні магістралі, які знаходяться в грунті біля приватного будинку. Залізобетонні вузли з хорошою гідроізоляцією і інші сталеві конструкції, розташовані в землі, виявляться корисними. Якщо подібні елементи будуть відсутні, то доведеться самостійно споруджувати контур заземлення.

Що потрібно для заземлення газових котлів

В першу чергу необхідно подбати про самої конструкції. Існує два варіанти заземлення газового котла для опалення в приватному будинку: зібрати самостійно і купити готовий набір заземлення. Вартість виробу починається від восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Газові служби підтримують варіант з готовим набором, однак, нічого не мають проти створення індивідуального комплекту. Єдина умова під час роботи – дотримуватися всіх норм і вимог, прописаних в ПУЕ.

Заземлення для газового котла в приватному будинку: вимоги та монтаж
Для заземлення добре підходять металеві прути

Щоб заземлити двоконтурний газовий котел в приватному будинку, необхідно використовувати цинкову або чорну сталь. У рідкісних випадках застосовують мідь, проте, цей варіант дорогий. Конструкцію категорично заборонено фарбувати. Найпростішим способом заземлення газового котла для приватного будинку вважається використання:

 • 3 нержавіючих металевих куточка довжиною 2 м і габаритами 50/50 мм. Також можна застосувати лінію водопроводу, проте, діаметр і товщина не повинні бути менше 30/4 мм;
 • профілів прямокутної форми з перетином 110 мм 2, а також 3 сталевих смуг, вирізаних з них, шириною – 5 см, довжиною – 1,5 м і товщиною – 5 мм. Дозволено використовувати інші варіанти, що відповідають нормам;
 • 1 сталеву смужку з нержавіючого профілю прямокутної форми. Довжина від верхньої точки трикутника до грунту біля будівлі не повинна перевищувати 4 м, ширина – 4 см, а товщина – 4 мм;
 • мідний дріт ПВ-3 з перетином, що не більше 12 мм 2. Також можна застосувати алюмінієвий або сталевий провідник з 16/75 мм 2 відповідно. Варто зауважити, що в промислових проводах використовують 15 мм 2;
 • болти М10 і М8.

Далі, потрібно розрахувати параметри, які необхідні для потрібного опору. В цьому випадку можна скористатися наступними показниками грунту: • глиниста – 10 Ом / м;
 • піщана – 50 Ом / м;
 • чорнозем або садові – 30 Ом / м;
 • піщано-глиняна – 150 Ом / м.

Дуже важливо пам’ятати, що фізичні властивості контуру заземлення будуть залежати як від виду земельного покриву, так і кліматичних умов в регіоні. З огляду на ці обставини, розроблену для приватного будинку конструкцію необхідно перевіряти, а в разі невдачі внести зміни в контур. Визначити властивості комплекту можна за допомогою інструкції:

 1. Скріпити горизонтальні і вертикальні лінії, щільно скрутити їх в один ланцюг.
 2. Провести виміри на зібраної конструкції, використавши омметр. Показник повинен варіюватися в межах 5-8 Ом / м. Даний параметр оптимальний для всіх видів грунту. Якщо виміри збігаються, значить, конструкція для приватного будинку виконана правильно.
 3. У разі перевищення допустимих параметрів потрібно виправити конструкцію, додавши кілька додаткових елементів з великим діаметром.

Заземлення для газового котла в приватному будинку: вимоги та монтаж
Перевірку повинні здійснювати представники газової служби

Увага! Незважаючи на стандартні показники, співробітники міськгазу можуть запросити опір для звичайного грунту в розмірі 10 Ом / м.

Як заземлити газовий котел в приватному будинку

Для заземлення двоконтурного газового котла в приватному будинку необхідно провести ретельну підготовку. Спочатку потрібно знайти підходяще місце (не далі за 4-5 м від будівлі), яке не знадобиться в подальшому для інших споруд. Відокремити використовувану місцевість невеликим парканом або камінням.

В кінці підготовки ділянки потрібно скласти докладний план проекту для приватного будинку за допомогою креслення. Схема повинна складатися з рівнобедреного трикутника, довжина якого не перевищує 2,5 м. У деяких випадках використовують квадрати або прямі лінії. Останній варіант економить багато простору біля приватного будинку.

Заземлення для газового котла в приватному будинку: вимоги та монтаж
Траншея меншої площі заощадить місце на ділянці

знадобляться:

 • автоматичний бур (якщо твердий грунт);
 • болгарка і пила по металу;
 • молоток;
 • лопата;
 • перфоратор;
 • відбійний молоток;
 • зварювальний апарат.

Зібравши все обладнання, можна приступати до риття траншеї. Ширина канави повинна становити 40 см, а глибина – 70 см. У напрямку до приватного будинку потрібно відправити найближчий край трикутника, а від нього розрити канаву в сторону цоколя. За верхніх частин трикутника заточити спеціальні штирі, які будуть служити провідником.

Важливо! Як правило, електроди повинні виступати з грунту на 15-20 см, але в кінці процесу їх потрібно зарити з невеликим запасом.

Заземлення для газового котла в приватному будинку: вимоги та монтаж
Як кріплення повинні служить зварні шви, а не ремені

Електродні елементи слід з’єднати металевою смужкою, після чого зварити якісний вузол. Промислові провідники завжди зчіплюють болтами.

На останньому етапі металеву смужку потрібно приварити за допомогою точкового зварювання до контуру заземлення, а потім вивести до приватного будинку. Елемент необхідно підняти, застосувавши металевий штир, прикріпити за допомогою зварювання болт М10 і з’єднати мідний дріт, після чого занести в приватний будинок. Що стосується газового котла, його необхідно підключити до мережі проводом УЗО.

Як перевірити заземлення на газовому котлі

Перевіряти якість заземлення для настінного котла в приватному будинку повинні відповідні органи. Співробітники газової служби складають акт, і вводять комплект в експлуатацію. В іншому випадку, відповідаючи нормативам ПУЕ, зробити перевірку зобов’язана електролабораторія. Представники цієї організації знімають показання з щитка і заміряють за допомогою датчика опір конструкції. У разі відповідності нормам правил влаштування електроустановок складають дозвіл на використання контуру заземлення. Якщо показники датчика не дотягують до поставлених вимірювань, то комплект для приватного будинку підлягає подальшій доробці.

Поради професіоналів

На думку експертів, якщо мова йде про самостійну збірці, то якість заземлення газового настінного котла для приватного будинку у багато залежить від обраних матеріалів. Використовувати вже наявні конструкції, які вкопані в землю невідомий проміжок часу, не рекомендується. Проблема в тому, що подібні вузли можуть мати недостатній перетин. Також старі металеві споруди втрачають провідність через довгий час.

Незважаючи на високу вартість виробів, під час створення заземлення для приватного будинку краще застосовувати мідний дріт з великим перетином. Такий елемент гарантує тривалий термін служби з мінімальним ризиком для агрегату. Конструкцію необхідно зварювати точковим способом, так як шви повинні бути акуратними і маленькими.

Порада! Якщо є можливість покупки промислового комплекту, то в цілях безпеки краще вибрати саме цей варіант.

Висновок

Заземлення газового котла в приватному будинку гарантує безпеку під час роботи агрегату. До створення контуру варто підходити відповідально, і ретельно вибирати необхідні матеріали.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *